Múltunk jelene
2015-12-02 - Ikonikus épületek, jellegzetes utcaképek, privát történetek, Százhalombatta közel félévszázados fejlődésének kiragadott pillanatai keltek életre a Városi Archívum "Ilyen volt, ilyen lett" című programjának második találkozóján a Hamvas Béla Városi Könyvtárban november 26-án.
Második alkalommal válogatott a gyűjteményből régi fotókat Kovács Edina történész és kérte fel Török Lászlót, hogy örökítse meg az ábrázolt városrészek mai állapotát. Az elmúlt évtizedek során azonban olyan sokat változott a város, hogy sok felvételt nem is sikerült ugyanabból a nézőpontból megismételni. A régi fényképek közül többet Rokonál György készített, aki élete végéig igyekezett következetesen dokumentálni lakóhelye fejlődését. Méltó utódja ebben a törekvésben Török László, aki az elmúlt évek során ugyancsak fáradhatatlanul örökíti meg a történéseket.
 
A vetítéssorozat a várossá nyilvánítás 45. évfordulója alkalmából indult. Az előző előadás gyerekkorú résztvevői sok helyszínt fel sem ismertek az archív képeken.  
 
Az archívum elsősorban papíralapú dokumentumokat gyűjt, a közel 6000 darabos gyűjtemény nagy részét fényképek teszik ki. Az összejövetelek, közös beszélgetések abban is segítik a gyűjtemény kezelőjét, hogy beazonosítsa a leírás nélkül beadott felvételeket. Erre szolgálnak az archívum baráti körének találkozói is.
 
A második "Ilyen volt, ilyen lett" találkozó jelent ábrázoló képei októberben születtek, a régiek pedig 1940. és ’90. között. Bár az egész városkép rengeteget változott az utóbbi évtizedek alatt, egyes részei – például a főtér – olyan mértékben átépültek, hogy szinte lehetetlen azonos elemeket felfedezni. Az archívum facebook-oldalán egy-egy kép alá olykor több száz hozzászólás is érkezik. Némelyik emblematikus épülethez különösen sok történet kapcsolódik. Ilyen a Béke utca, azaz a hosszan elnyúló C, ami egykor a város központját jelentette, az előtte fekvő parkoló pedig a városi ünnepségek, felvonulások helyszíne volt. Számos emléket vált ki az egykori Versits-ábécé is. A vetítéssel egybekötött kötetlen, nosztalgikus beszélgetés a történész számára forrásértékű információkkal szolgál. "A hozzászólások arra biztatnak, hogy van értelme a munkánknak" – mondta Kovács Edina, aki természetesen a sorozat folytatását tervezi.