Édes kis segítség
2015-11-27 - Süti- és garázsvásárt rendez a budapesti HEROSZ állatotthon december 13-án, vasárnap. Az intézmény százhalombattai vezetőjével, Szekeres Gáborral beszélgettünk.
A karácsony előtti vásár hagyomány a XXII. kerületi állatotthonban. Ilyenkor az önkéntesek által készített finomságok és a forralt bor mellett a legkülönfélébb portékák – állattartáshoz kapcsolódó kellékek, technikai eszközök, ékszerek, játékok és könyvek – várják a vevőket. Bárki kipakolhatja saját süteményét vagy megunt, de még használható dolgait, aki ezzel szeretné támogatni az egyesületet. "Minden bevétel az állatotthon kasszájába folyik, amiből a nálunk lakó állatok életminőségét javítjuk" – mondta Szekeres Gábor.
 
A Herman Ottó Magyar Országos Állat- és Természetvédő Egyesület igyekszik minden lehetőséget megragadni, de így is hónapról hónapra tartják fenn magukat. A hozzájuk kerülő állatokat ugyanis beoltatják, ivartalanítják és chippel látják el, amely állatonként hatvanezer forint körüli költséget jelent. Jelenleg öt állatotthont működtetnek országosan, összesen közel ezer állatról gondoskodnak. Ezek nagy része kutya vagy macska. A budapesti telephelyen előbbiből hetven, utóbbiból közel negyven példány lakik. Ezen felül a legváltozatosabb fauna rajzolódik ki: lovak, birkák, malacok, nyulak, baromfi és más házkörüli jószág mellett találkozhatunk teknősökkel, mosómedvével, kígyóval és más egzotikus hobbiállattal is.
 
Karácsonyi ajándékért viszont ne menjünk hozzájuk! "Az állattartásról felelősen kell dönteni, senki ne akarjon más helyett jó fej lenni! – tanácsolja Szekeres Gábor. Ha valaki állatot szeretne, jöjjön ide, ismerkedjünk meg, hogy el tudjuk dönteni, alkalmas-e az örökbe fogadásra. Ugyanis nem egy plazmatévéről van szó, hanem élőlényről, amelyről gondoskodni kell."
 
A befogadókkal szerződést kötnek, ami többek között láthatási jogot is biztosít számukra, aki pedig valamilyen okból nem tud tovább gondoskodni az örökbefogadott állatról, a HEROSZ-ba kell visszavinnie, nem adhatja tovább.
 
Az egyesület alapjait 1882-ben tette le a névadó polihisztor természettudós. A szervezet adminisztratív háttere az idők során ugyan többször módosult, de törekvése, az élővilág védelmének fejlesztése a mai napig változatlan. Az egyesület tevékenysége hosszú időn keresztül a szemléletformálásban csúcsosodott ki. A városiasodás azonban új problémát vetett fel, a hobbi állattartás miatt nagy számban jelentek meg kóbor állatok. Ma ezek biztonságos elhelyezése teszi ki a HÉROSZ tevékenységének jelentős részét, de továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek az ismeretterjesztésre is. A többi közt veszélyes és veszélyeztetett állatokról, valamint más érdekes, izgalmas témákról szóló előadások szervezésével tevékenykednek a környezet és az állatvilág iránt érzett társadalmi felelősség erősítéséért.