A gyorsabb engedélyeztetés miatt kell a kormányzati segítség
2015-11-25 - Az engedélyeztetési eljárás lerövidítése érdekében még októberben kezdeményezte a Homatech Recycling Zrt., hogy a kormány nyilvánítsa kiemelt jelentőségű beruházásnak a Sázhalombattán építendő hulladék-feldolgozó üzemüket. Szeretnék az átlagosan 120-160 napig tartó hivatalos procedúrát 30-45 napra csökkenteni, mert ezzel tervezhetőbbé és üzletileg kiszámíthatóbbá válna a projekt – nyilatkozta István Gábor vezérigazgató. Hozzátette: mivel munkahelyeket és több tízmillió eurós értéket teremtenek, bíznak abban, hogy megkapják ezt a kedvezményt.
A Homatech éves szinten 30 ezer tonna használt gumi, illetve gumihulladék gyakorlatilag károsanyag-kibocsátással nem járó, környezetbarát hasznosítására képes modern üzemet tervez városunkban, amely kapcsán 50 új munkahelyet hoz létre.
 
A tervek szerint a januártól számított, 18 hónapig tartó kivitelezési időszakot követően, 2017 májusában kezdődhet az egyedülálló technológiára épülő próbaüzem, és további hat hónap múlva az ipari termelés. Az  üzem a saját energiaellátását biztosító gáz mellett több területen, így zöldáram termelésére is használható szénhidrogén folyadékot, kokszot, valamint acélt állít majd elő további ipari felhasználásra.
 
A beruházás 4,1 hektáron valósul meg, amely jelenleg a Dunamenti Erőmű Zrt. tulajdonában van. A helyszínre a kiváló infrastruktúra miatt esett a választás, az adásvételre a jelenleg zajló telek-átalakítás után kerül sor. 
 
A gumihulladék környezetbarát és – a német hatóságok által már fenntarthatóként elismert – feldolgozásának módját egy felvidéki magyar feltaláló szabadalmaztatta. A találmány licenszének magyarországi felhasználását követően megnyílhat az út annak nemzetközi értékesítése, globális használata, a korábbi kevéssé környezetbarát technológiák kiváltása előtt. A gumiőrlemény piaca jelentősen szűkült, és fenntarthatósága is kérdésessé vált – tájékoztatott István Gábor. Elsősorban azért, mert rengeteg energiára van szükség az előállításához. A használt gumi másik feldolgozása, az égetés pedig amiatt vált gyakorlatilag fenntarthatatlanná, mert januártól jelentősen csökken a tevékenység engedélyezett károsanyag-kibocsátása, vagyis a gumi korábbi technológiákkal történő hasznosítása a jövő évtől nem lesz megoldott. Ezért nagy jelentőségű a Homatech új technológiája, amely mind környezetvédelmi, mind biztonsági, mind pedig jogszabályi szempontból minősített.
 
István Gábor elmondta, hogy 2006 óta foglalkozik hulladékhasznosítással, illetve hulladék-gazdálkodással, a konkrét feldolgozó-üzem gondolata 2010-ben merült fel először, azóta zajlanak a különféle felmérések. 
 
A Dunamenti Erőmű jelenleg kihasználatlan telkén megvalósuló szénhidrogén termelő üzem teljes területe hulladékkiadó raktárnak minősül majd. Az innen kikerülő termékek előállítása abszolút nem jár károsanyag-kibocsátással, az üvegházhatású gázok tekintetében pedig negatív kibocsátást, 67 százalékos megtakarítást jelent.  
 
A Homatech Recycling tulajdonosa 67 százalékban a Bonitás 2002 Befektetési Zrt., 33 százalékban pedig a szlovák nemzetiségű családi tulajdonban lévő DRON Industries, amely a technológia kidolgozója. A beruházásnál alkalmazott technológia licenctulajdonosa az OT Industries. Az OT Industries-nak kisebbségi, 31 százalékos tulajdonosa szintén a Bonitás 2002 Befektetési Zrt. (Fotó: nrgreport.com)