Holnap lesz a nők elleni erőszak felszámolásának a napja
2015-11-24 - Az ENSZ nőjogokkal foglalkozó szervezete, az UN Women adatai szerint világszerte átlagosan háromból egy nő érintett nők ellen elkövetett erőszakos bűncselekményben.A bántalmazott nőknek tudniuk kell, hogy a hatóságok, valamint több, a nők jogaiért küzdő szervezet is tud segítséget, tájékoztatást nyújtani! – emlékeztet közleményében a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya.
 "A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
 
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]"
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
 
A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja elnevezésű emléknapot a nők elleni erőszak felszámolásáért küzdő aktivisták már 1981 óta minden évben november 25-én tartják. E napon ölték meg a Mirabal nővéreket – a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáit – Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára.
 
Nők ellen világszerte követnek el erőszakot, mind családon belül, mind az élet más területén. A téma nagyságrendje és valódi természete gyakran rejtve marad, hiszen az érintettek sok esetben szégyellik, ami velük történt vagy tartanak a bosszútól, és ezért inkább nem beszélnek róla. Az ENSZ közgyűlése 1999. december 17-én nyilvánította e napot a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává (54/134. határozat) és felkérte a kormányokat, valamint nemzetközi szervezeteket, hogy ezen a napon figyelemfelhívásul szervezzenek programokat.
 
2013 júliusában lépett életbe hazánkban az a büntetőjogi rendelkezés, ami szigorúbban ítél meg bizonyos bűncselekményeket, ha ezeket házastársi vagy párkapcsolatban követik el. Példaként említhető a Btk. 212/A.§-ban rögzített kapcsolati erőszak, melyért alapesetben - (1) bekezdés - két évig terjedő szabadságvesztés szabható ki, de ha ezt valaki a vele egy háztartásban vagy egy lakásban élő sérelmére rendszeresen követ el könnyű testi sértést vagy tettleges becsületsértést, – (2) bekezdés a) pontja - akkor akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Szintén lényeges változás, hogy az ily módon elkövetett fizikai erőszak már nem csak magánindítványra büntethető, - (4) bekezdés - hanem hivatalból üldözendő, tehát rokonok, szomszédok, segítők is kezdeményezhetik az eljárást, és a rendőrség hivatalból is elindíthatja a nyomozást.
 
A civil szervezetek szerint azonban a jogszabályi környezet mellett az eljárások eredményes lefolytatásához fontos, hogy a rendőrség, az ügyészség és a bíróság eljáró munkatársai, valamint a szociális és egészségügyi szakemberek felismerjék a bántalmazás jeleit és fel tudjanak ellene lépni.
 
Az alábbiak a nők elleni erőszak legelterjedtebb formái a civil szervezetek (NANE, Országos Kríziskezelő és Információs Szolgálat) szerint:
 
Szóbeli (verbális) erőszak (Például a nő lekicsinylése, sértegetése, kigúnyolása, nevetségessé tétele.)
Lelki erőszak (Például alapvető érzelmi igények és szükségletek megtagadása, barátoktól, munkától, családtól, kedvenc foglalatosságoktól való elszigetelés vagy eltiltás, féltékenység, a nő állandó hibáztatása, értéktárgyainak megsemmisítése, telefon és egyéb kommunikációs csatornák lezárása.)
Testi (fizikai) erőszak
Szexuális erőszak
Gazdasági erőszak (Például anyagi függésben tartás, munkától való eltiltás, nő fizetésének elvétele.)
 
Az ENSZ nőjogokkal foglalkozó szervezete, az UN Women adatai szerint világszerte átlagosan 3-ból 1 nő érintett nők ellen elkövetett erőszakos bűncselekményben.
 
Amennyiben ismernek olyan nőt, vagy személyt, akinél felmerül a fenti bántalmazások akármelyikének eshetősége, feltétlenül hívják fel a figyelmét arra, hogy a hatóságok, valamint több, a nők jogaiért küzdő szervezet is tud segítséget, tájékoztatást nyújtani!