Téliesítsük a nyaralót!
2015-10-07 - A hosszabb-rövidebb ideig üresen maradó lakás, ház nagy csábítást jelent a betörők számára. Érdemes aktívan védeni a nyaralót, üdülőt, hogy ne váljon célponttá – figyelmeztet a Pest Megyei Rendőrfő-kapitányság Bűnmegelőzési Osztálya.
A hatékony védekezés első lépése az, hogy tudatára ébredjünk: mi is bármikor sértetté, károsulttá válhatunk. Önvédelmi reflexeink fejlesztésével és néhány "filléres" eszközzel mi magunk is sokat tehetünk annak érdekében, hogy ne váljunk bűncselekmény áldozatává.

Akinek nyaralója van, mérlegelnie kell, mennyit hajlandó fordítani az ingatlanban található értéktárgyak védelmére. Egyszeri, nem túl nagy összegű befektetéssel is jelentősen növelhető a biztonság. A nyaralók védelmének a lakóingatlanokhoz hasonlóan három fő iránya ismeretes.

Mechanikai védelem
A nyílászárók betörőbiztossága növelhető hengerzár-betéttel, hevederzár-keresztpánttal, kiemelésgátló csapokkal. A legtöbb betörő az első vagy hátsó ajtón keresztül jut be a házba. A zárszerkezeteknek meg kell felelniük a szabványokban előírt biztonsági követelményeknek. A tömör, megfelelően rácsozott, illetve biztonsági fóliával ellátott ablak, ajtó megnehezíti a betörő dolgát.

Elektronikai védelem
Az elektronikus jelző- és riasztórendszer elektronikus eszközökkel érzékeli és értékeli a felügyelt rendszer állapotát, kijelzi annak változásait. Az illetéktelen behatolás tényét fény és/ vagy hangeffektussal jelzi, fejlettebb rendszereknél a jelzést eljuttatja az annak vételére és intézkedésre hivatott személyhez vagy szervezethez. Az elektronikus védelmi rendszerek növelik a mechanikai védelem hatásfokát, de nem helyettesítik azt!

Személyvédelem
Lényegesen nagyobb volumenű kiadást jelent az imént említett védelmi metódusoknál az őrző-védő, távriasztó szolgálat alkalmazása. Ilyen komoly jellegű biztonsági intézkedést a nagyobb értékű vagyontárgyakkal ellátott ingatlan esetében ajánlott. Amennyiben jónak mondható a lakóközösség, érdemes megkérni valamely megbízható, állandó, környékbeli lakót az ingatlan rendszeres időközönkénti ellenőrzésére.

A fentebb felsorolt, alapvető védelmi metóduson kívül a taktikai védelem keretén belül különféle "fogásokkal" lehet növelni a nyaraló biztonsági faktorát.
-    A lakást, kaput akkor is tartsa zárva, ha ott tartózkodik! Így nem lehet csupán a kertkapu kinyitásával ellenőrizni, hogy aktuálisan használja-e valaki az ingatlant!
-    Időnként vizsgálja át a nyaraló ajtaját és környékét, hogy nincsenek-e rajta gyanús feliratok, rongálások!
-    Ha ismeretlen személyeket lát csomagokkal, dobozokkal kifele közlekedni az ingatlanból, jegyezze meg személyleírásukat, illetve a szállító gépkocsi rendszámát! Jó viszony esetén hívja fel az ingatlan tulajdonosát és tájékoztassa őt! Ez lehet éppen egy lakásbetörés, vagy csak tulajdonosváltás.
-    Idegenekkel ne közölje, hogy mikor nincs a nyaralóban, de megbízható szomszédjaival megoszthatja az információt!
-    Alkalmazhatók olyan műszaki eszközök is, amelyek a tulajdonos ottlétének látszatát keltik, például időkapcsolóval ellátott véletlenszerű fény- és hanghatásokat produkáló berendezések.
-    Gondoskodjon a levélszekrény rendszeres ürítéséről!
-    Tartsa tisztán a lakókörnyezetet: a bozótos, bokros, fás, rendezetlen kert, terület kiváló búvóhelyként szolgálhat az elkövetőknek, valamint azt a benyomást kelti, hogy az ingatlan kevésbé védett, így szinte hívogatja a betörőt! A nyaralási időszak végével zárja el gondosan a kerti szerszámokat, elektromos eszközöket, létrákat. A betörőnek ugyanis segítséget jelenthetnek a bejutásban.
-    Lehetőség szerint az ingatlan és határai legyenek beláthatóak!
-    Ellenőrizze személyesen az ingatlant a nyaralási szezonon kívül is! Elegendő csupán pár órát eltölteni a nyaralóban, így látható, hogy van élet a házban!