Bűnmegelőzési tanácsot hoz létre az önkormányzat - Képviselő-testületi összefoglaló
2015-09-25 - Héttagú, helyi szakemberekből álló bűnmegelőzési tanácsot hoz létre az önkormányzat Százhalombattán. Egyebek mellett erről is döntöttek a képviselő-testület szeptember 24-i ülésén. A Sinka László alpolgármester javaslatára létrejövő tanács a közrend és a közbiztonság fenntartásához, erősítéséhez járulhat hozzá szoros együttműködésben a rendőrséggel, az egyéb közbiztonsági szervezetetekkel és a képviselő-testülettel. Több településen már hatékonyan tevékenykednek, sikeresen pályáznak a kormány által támogatott bűnmegelőzési tanácsok, működésükhöz nincs szükség önkormányzati forrásra.
Napirend előtt
Szalai Attila a közelgő idősek napja alkalmából köszöntötte a városban élő nyugdíjasokat.
Szabó Zoltán arról számolt be, hogy választókerületében két közpark is megújul az idén. Kicserélik a játszóeszközöket és a köztéri bútorokat, az átalakítások a környéken lakók igényei alapján valósulnak meg. Ugyancsak jelentősen érinti a körzetet, hogy az ELMŰ végre rászánta magát az utóbbi idők áramkimaradásainak orvoslására, és kábelrekonstrukcióba kezdett. A képviselő arra kérte a körzetében lakókat, legyenek türelemmel a munkálatok alatt és vigyázzanak a szépülő környezetre.
 
Sinka László alpolgármester elmondta, hogy a Battai Napokon brzeskoi testvérvárosi delegáció időzött városunkban, előtte pedig innen utazott küldöttség a lengyelországi település kenyérünnepére. A látogatásoknak köszönhetően tovább erősödött a barátság a két város között. Különösen jó kapcsolatot ápolnak a battai és brzeskoi cserkészek, és évek óta együttműködnek a nyugdíjasklubok. Sinka László két óvárosi fejlesztésről is beszámolt. Forgalomlassító virágládákat helyezett ki az önkormányzat az Almafa utcában. Ha az olcsó megoldás beválik, a képviselő szerint más helyszíneken is érdemes lesz alkalmazni. Elindult a Szabadság út Eperfa utcai autóbuszmegállójának bővítése is, amelynek célja, hogy kényelmesebbé és biztonságosabbá váljon a várakozás. A képviselő köszönetet mondott a Műszaki Irodának a hatékony közreműködésért.
 
Szél Pál arról tájékoztatott, hogy az országos polgárőr szervezet a hétvégén Százhalombattán, a Szekeres József Konferencia és Rendezvényközpontban jelenti be az ifjúpolgárőr-mozgalom elindítását.
 
Kiss László alpolgármester elmondta, hogy az MTV novemberben élőben közvetíti a 6. százhalombattai rövidpályás úszó OB-t, valamint beszámol az Úszó Hírességek Csarnoka bővüléséről is. Megköszönte Grátz Benjamin úszó és edzője, Vértesi Tamás áldozatos munkáját, aminek eredményeként a fiatal tehetség világbajnoki 13. helyezést ért el és kvalifikálta magát a közelgő olimpiára. Hangsúlyozta, személyesen is mindent megtesz, hogy a százhalombattai sportoló felkészülése jól sikerüljön.
 
Kovács Lajos bejelentette, hogy az előre jelzettnél hamarabb sikerült újraindítani a melegvízellátást a lakótelepen. A kétnapos szolgáltatás-kiesést egy vezeték meghibásodása okozta az erőműben. A képviselő megköszönte a hiba elhárításában részt vevők munkáját.
 
Török Sándor örömét fejezte ki, hogy a szűkös anyagi lehetőségek ellenére is befejeződik a közművesítés az Aréna és a Bajnok utcában, valamint a Triatlon közben. Reméli, hogy a most benyújtásra kerülő önkormányzati pályázat eredményeként jövőre szilárd burkolatot kaphatnak az említett közterületek és megvalósulhat a felújítás az Emese, valamint Fogoly utcában is.
 
Az Arany János Általános Iskola és Gimnázium harmincadik tanéve alkalmából jubileumi évkönyvvel ajándékozta meg a képviselőket dr. Horváthné dr. Hidegh Anikó igazgató.
 
Vezér Mihály polgármester gratulált Pap Miklósnak, a helyi Fidesz Magyar Polgári Szövetség újraválasztott elnökének és jó munkát, sikeres együttműködést kívánt a pártszervezet új elnökségének. Jókívánságait fejezte ki dr. Horváth Bélának, a SZISZKI korábbi igazgatójának, akit az egyik fővárosi szakképzési centrum vezetőjének neveztek ki és hosszasan méltatta a Polgármesteri Hivatalból nyugdíjba vonuló Molnár Mihálynét, valamint Kiss Annát.
 
Reorganizációra készül a városvezetés
Zárt ülésen tárgyaltak a képviselők az önkormányzati állampapír-befektetésekről, amelyek a Hungária brókercég csődje miatt váltak bizonytalanná. Vezér Mihály elmondta, hét hónapja nem lehet tudni, hogy mikor és mennyi pénzt sikerül visszakapni a csődeljárás során, így nehéz hiteles tájékoztatást nyújtani a lakosságnak. A polgármester ugyanakkor komoly ígéretekkel bír annak tekintetében, hogy törvényileg fogják konszolidálni annak a 29 önkormányzatnak a kárát, amely a brókerbotrányban érintett. Hangsúlyozta, hosszabb távon nagyobb gondot jelent az iparűzési adóbevételek folyamatos csökkenése. A MOL gyengébb teljesítménye és az erőmű termelésből való kiesése éves szinten két milliárd forinttal kevesebb bevételt jelent a városnak. Mint mondta, ezért elkerülhetetlen a reorganizáció, amelyre tervet készítenek elő. Ennek fő elemei az önként vállalt feladatok csökkentése, a bevételi források – ár- és díjbevételek, telekadó – növelése, a közigazgatás racionalizálása, a beruházások és felújítások csökkentése. Kevesebb támogatásra számíthatunk a jövőben a lakásvásárlás, a magánházak felújítása, általában a magánszféra vagy a különböző egyesületek, klubok működtetése terén, mert elengedhetetlen, hogy mindenki nagyobb felelősséget vállaljon a városi közösség érdekében. A polgármester hangsúlyozta, elkerülhetetlen a változtatás, de a terveket a lakossággal is meg fogják ismertetni és vitatni, mert széles körű társadalmi támogatás mellett szeretnék azokat megvalósítani.
 
A polgármester javaslatára csak az év végéig kapott megbízást a "Matrica" Múzeum igazgatója, dr. Vicze Magdolna, akinek lejárt az öt éves kinevezése, valamint a Hamvas Béla Városi Könyvtár megbízott vezetője, Kovács Marianna, aki az előző igazgató nyugdíjazása miatt pályázott a vezetői posztra. Vezér Mihály azt mondta, hogy az októberi ülésen jelentős átszervezésről kell döntéseket hoznia a képviselő-testületnek, amely a város működésének minden területét érinti és személyi vonatkozásai is lesznek. A jelenlegi 7 milliárdos költségvetést ugyanis 5 milliárdra kell csökkenteni ahhoz, hogy a gazdálkodás fenntartható legyen. A két vezetőre továbbra is szükség van – hangsúlyozta -, de nem lenne szerencsés az esetlegesen ezeket az intézményeket is érintő átszervezés előtt dönteni hosszú távú kinevezésükről.
Nem volt eredményes az a pályázat, amelyet dr. Kárász Erzsébet nyugállományba vonult házi gyermekorvos körzetének ellátására írt ki a képviselő-testület. A IV. számú körzethez 835 páciens tartozik. Eddig helyettesítéssel oldották meg az ellátásukat, október 12-től december végéig állandó helyettes, dr. Takács Béla házi gyermekorvos gyógyítja őket. Az önkormányzat újból meghirdeti a megüresedett körzetet, és ha ezúttal sem lesz jelentkező, a másik négy körzetbe osztják el a gyerekeket. Török Sándor szakbizottsági elnök a Hírtükörnek elmondta: nagyon bízik benne, hogy sikerül orvost találni, mert a megmaradt négy százhalombattai gyermekorvos közül három ugyancsak nyugdíjas korú.
 
Döntést hoztak annak érdekében, hogy folytatni lehessen az újszülöttek rotavírus elleni védőoltását. A vakcinák beszerzésével a Százhalombattai Egészségügyi Közalapítványt bízták meg.
 
Tájékoztatót fogadtak el az egészségügyi szakellátással kapcsolatban, és határoztak arról, hogy a szerződéses határidő lejártával újabb hat hónapra a jelenlegi üzemeltetőt bízzák meg a Százhalom Gyógyszertár működtetésével, amelyet ez idő alatt megversenyeztetnek. Emellett a száz százalékos önkormányzati tulajdonban álló épület valamennyi bérlőjével átvizsgálják és aktualizálják a megállapodásokat.
 
A megbillent költségvetési egyensúly miatt egyelőre nem épít a Benta-patakra duzzasztóművet az önkormányzat. A Csónakázó-tó vízpótlását mobil szivattyúval oldják meg. Amennyiben a pénzügyi helyzet lehetővé teszi, újból tárgyalnak a patak vízellátását javító beruházásról.
 
Tartósan csökkennek a bevételek
Egyhangúlag fogadták el a 2015-ös költségvetés első félévi teljesítéséről szóló beszámolót. Nagy Balázs, a pénzügyi bizottság elnöke elmondta: a pénzügyi egyensúly fenntartása érdekében erőteljes takarékoskodás jellemezte az első hat hónapot. A tervezett kiadások 30-35 százalékban, a bevételek időarányosan teljesültek. A gazdasági társaságok jól teljesítettek, a Korshak Kft. minden lakást kiadott, amelyből 50-55 milliós árbevételt produkál. A bevételek tartós csökkenése miatt 2016-ban komoly "visszavágásra" lesz szükség, szeretnék ugyanakkor, hogy a lakosság komfortérzete megmaradjon. Mivel már a költségvetés elfogadásakor törölték a 200 milliós út-, járda-felújítási programot és beruházásokat halasztottak el, likviditási problémája nincs a városnak, a korábban felvett 500 milliós likviditási hitelhez nem kellett hozzányúlni.
 
A képviselő-testület egyhangúlag szavazott arról is, hogy a város részt vesz azon a pályázaton, amelyet az adósságkonszolidációból kimaradt önkormányzatok részére írtak ki. Kovács Lajos szakbizottsági elnök arról tájékoztatott, hogy a megpályázott 200 millió forintos támogatásból a Fogoly utcát szeretnék felújítani, valamint az Emese, Bajnok és Triatlon utcákat szilárd burkolattal ellátni.
 
Egyelőre nem kell visszafizetniük az önkormányzat részére a Raiffeisen Bank által bevont óvadékot azoknak a társasházaknak, amelyek felmondták az általuk vitatott hitelek törlesztését. A moratórium mindaddig érvényes, ameddig tart az önkormányzat és a pénzintézet közötti óvadékper, amelynek összege 100 millió forint. Mint ismert, a társasházi sikkasztásban érintett tulajdonosi közösségek nem ismerik el a tudtuk és belegyezésük nélkül a nevükben felvett felújítási hiteleket, az önkormányzat pedig ugyanezért vitatja, hogy a bank jogosan vonta be az általa biztosított óvadékot.
 
Nem volt jelentkező a Kipp-Kopp Óvoda korábbi óvárosi épületére, amelyet most újból értékesítésre hirdet meg az önkormányzat, immár alacsonyabb, a hivatalos értékbecslő által megállapított áron.
Szigorították a lakásrendeletet
 
A kinnlevőség és a felújítási költségek további emelkedésének megakadályozása érdekében szigorították a bérlakásrendeletet. Egyebek mellett az eddigi kettő helyett háromhavi kauciót kell letenniük a költségelvű lakások bérlőinek, és már 15 napos lakbérelmaradás után írásbeli felszólítást kapnak a bérlők a jogkövetkezményekről, valamint a részletfizetés lehetőségéről. A szakbizottság valamint a Polgármesteri Hivatal tájékoztatást kér a SZÁKOM-tól mindazokról, akik egy havi lakbérhátraléknál többet halmoznak fel.
 
Zárt ülésen határoztak a Pro Urbe Százhalombatta Díjról, valamint megyei kitüntetésekről.