Könyvjelző
2015-09-22 -
Franz Werfel: A Musza Dagh negyven napja - Partvonal Kiadó (www.partvonal.hu)
 
Az első világháború idején az oszmán-török birodalom vezetői pusztulásra ítélték a keresztény örmény népet: a sivatagba, a semmibe száműzték őket otthonukból. Hét kis-ázsiai falu népe azonban a halálba vezető vándorút helyett a tengerparti Musza Daghra menekült. A mindössze ötezer lélek negyven napig tartotta magát "Mózes hegyén", többször visszaverve a török ostromot, míg egy francia hadihajó ki nem szabadította őket.
 
A mű vázlata 1929 márciusában készült az író damaszkuszi tartózkodása idején. A megcsonkított és kiéheztetett menekültek, a szőnyeggyári munkásgyermekek szívet tépő látványa adta végső elhatározását, hogy az örmény nép felfoghatatlan sorsát el kell ragadni a mindent elnyelő múlt halotti birodalmából. A könyv megírására 1932 júliusa és 1933 márciusa között került sor. 1933 novemberében, alig tíz hónappal Hitler hatalomra kerülése után a zsidó származású német író, Franz Werfel Bécsben megjelentette új művét A Musza Dagh negyven napja címmel. Maga az időzítés nem volt véletlen. Werfel regénye figyelmeztetés volt mind a nemzetközi közvélemény, mind pedig az ekkor már náci uralom alatt élő német zsidóság számára: mi történhet egy nemzeti vagy vallási kisebbséggel, ha az állam úgy dönt, hogy potenciálját felhasználva el akarja pusztítani.
 
Az örmény genocídium – amely mintát adott más embertelen rendszereknek is – száz éve történt. Franz Werfel regénye a céltudatos helytállás és a gyűlöletes népirtással való elszánt szembeszegülés története, amely úgy ábrázolja az örmény nép tragikus sorsát, hogy közben nem próbál ellenszenvet kelteni a török iránt.