Ünnepnap a polgárőröknél
2015-08-24 - Százhalombatta adott otthont a Pest Megyei Polgárőrszövetség ünnepi rendezvényének augusztus 22-én. A Városi Szabadidő Központ területén zajlott a Pest Megyei Polgárőrnap. Az egész napos program nemcsak szakmai, hanem kulturális és sportelemeket is tartalmazott. Nem maradhatott el a főzés sem.
Az ünneplőket Százhalombatta képviseletében Sinka László alpolgármester köszöntötte. Hangsúlyozta, hogy a polgárőrök önzetlen és meghatározó munkája fontos a helyi közösség számára.
 
A rendezvényen dr. Mezei Dávid, agrár-vidékfejlesztési stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkár köszöntőjében arról beszélt, hogy a vidékfejlesztési politika egyik legfontosabb célja a vidéken élők életminőségének javítása és a gazdasági fejlődés elősegítése. Ebben fontos szerepet játszik a biztonság megteremtése, amelyhez a polgárőrök áldozatos és kitartó munkájukkal járulnak hozzá. Kiemelte, hogy a kormány a vidékfejlesztési programon keresztül kíván segítséget nyújtani ehhez a tevékenységhez pályázati lehetőségek biztosításával, amelynek keretében most négy település polgárőr szervezete vehette át új járőrautóját.
 
Csampa Zsolt, a belügyminisztérium önkormányzati koordinációért felelős helyettes államtitkára nemcsak a polgárőröknek, hanem családjuknak is köszönetét fejezte ki.
 
A társszervek képviseletében Németh Gyula, Pest megye rendőrfőkapitány-helyettese a polgárőrökkel való együttműködés fontosságára hívta fel a figyelmet. Elmondta, hogy már 155 polgárőr szervezettel kötöttek együttműködési megállapodást a megyében, amely összefogás eredményeként a regisztrált bűncselekmények száma harmadával esett vissza, az eredményesség elérte az 55 százalékot.
Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke kiemelte, hogy Pest megyében a legnagyobb a polgárőrök száma. A következő időszak feladatai között említette a fővárosi agglomerációból a szövetséghez került egyesületek integrálását, a legaktuálisabbnak a migráció kezelését mondta.
 
- Mennyire változik meg a polgárőrök feladata a migráció következtében? – kérdeztük tőle.
- A határ menti polgárőr egyesületek megnövekedett napi feladatainak ellátása érdekében ismételt szakmai felkészítésben részesítjük tagjainkat. Felkészítjük őket a bevándorlókkal kapcsolatos intézkedések megtételére, a helyzetek kezelésére. A járőröző polgárőreinknek tudniuk kell, hogyan és miként kommunikálhatnak a bevándorlókkal, milyen intézkedéseket tehetnek meg velük szemben, és hogyan tudják őket útbaigazítani céljuk felé. Természetesen ez nem csak a közvetlenül a határ mellett lévő településeken működő szervezeteket érinti, hanem a migránsok útvonalába eső más falvakat, városokat is, valamint Budapestet. Ehhez a megnövekedett feladathoz a pénzügyi és technikai források biztosítása is szükséges, ezért ennek áttekintése is folyamatban van, hogy a polgárőr szolgálat folyamatos legyen.
 
- Egy új kezdeményezés is elindult ezzel kapcsolatosan a polgárőrségnél.
- Olyan új szolgálati formát kívánunk meghirdetni, amelynek révén a határ menti településeknél "vendégszolgálatot" látnának el a polgárőreink, a helyiekkel együttműködve vennének részt az aktuális feladatokban, illetve közreműködnének a határ védelmében is.
 
- Lezárult egy szakasz a polgárőrség életében. Most egy új periódus, új programok következnek. Melyek ezek?
- Az országos szövetség a megyei szervezetekkel együttműködve jól szervezett, egységes működésre képes polgárőrséget hozott létre, amelyhez a megfelelő törvényi és szakmai feltételek is biztosítottak. Fontos, hogy tagjaink minden helyzetben megállják a helyüket, ennek érdekében továbbra is szakmai programokon vehetnek részt. Kiemelt feladat a külterületek biztonságának erősítése, valamint az idős emberek segítése is hangsúlyosabb szerephez jut a közeljövőben.
 
- Mit szolgálnak a polgárőrnapok?
- Jó lehetőséget biztosítanak az adott régiók vezetőinek, tagjainak a találkozásra, a kötetlen formában történő információ- és tapasztalatcserére.
 
Dr. Bilisics Péter, a Pest Megyei Polgárőr Szövetség elnöke kiemelte, hogy a megyében 187 településből 170-en működik polgárőrség.
- A Pest Megyei Polgárőr Szövetség az ország harmadik legnagyobb polgárőr szövetsége. Büszkék vagyunk rá, hogy ilyen nagy létszámban lehetünk jelen. Tagjaink között a kapcsolattartás a kor követelményeinek megfelelően ma már minden kommunikációs csatornán működik, sőt olyan fejlesztések is vannak, amelyek kifejezetten a polgárőrök munkáját segítik.
 
- Most Százhalombatta adott otthont a Pest Megyei Polgárőrnapnak. Milyen a kapcsolat a helyi szervezettel?
- Százhalombattára szinte már haza járunk. Nem csak a helyi polgárőrséggel, hanem a város vezetésével is nagyon jó kapcsolatot alakítottunk ki. Ebben a csodálatos környezetben a kicsit esős idő ellenére is sokan és szívesen vesznek részt a polgárőrnapon, amikor a szürke hétköznapok mellett egy kicsit magunkat ünnepeljük. Fontosak ezek a találkozások, rendezvények, az elismerések, motivációt adnak a tagok számára.
 
Szalai Attilával, a Százhalombattai Polgárőr Egyesület titkárával a tervekről, fejlesztésekről beszélgettünk
- Milyen a kapcsolat a polgárőr szervezetekkel és a társzervekkel?
- Az egyesület alakulása óta nagyon jó a kapcsolatot tartunk fenn mind a megyei, mind az országos szervezettel, valamint a rendőrséggel és a közterület-felügyelettel is. Napi szinten tájékozódunk, segítjük egymás munkáját és több újító ötletünk is támogatásra talált. Az ifjúpolgárőr mozgalom bevezetését 1994-ben először itt próbáltuk meg, de a hiányos jogszabályi háttér miatt meghiúsult. Az elmúlt évek kitartó munkájának köszönhetően idén már minden adott a program megvalósulásához, így bizonyos feltételek mellett a 14 és 18 év közötti fiatalok is tagjai lehetnek a polgárőrségnek. Ennek az új modellnek a hivatalos ismertetője, bemutatója szeptember végén lesz, ismét Százhalombattán.