Őrizni a múltat, tisztelni az elődöket
2015-08-24 - Az előző évhez hasonlóan, idén sem volt kegyes az időjárás az augusztus 20-i rendezvénysorozat szervezőivel, nézőivel. A csepergő eső azonban nem szegte kedvét a városlakóknak Százhalombattán. Sokan ellátogattak a szabadtéri programokra, és a Barátság Kulturális Központ színházterme is megtelt a zenei, táncos bemutatókon, a városi ünnepségen, valamint könnyűzenei koncerteken.
Délelőtt lelkes és igen aktív gyermekközönség előtt léptek a fesztiválsátor színpadára a Fantáziamalom Családi Színház szereplői. A megelevenedett ördögtől sem féltek azok a királylánnyá, módos gazdává váló gyermekek, akik a nézők soraiból kapcsolódhattak be az interaktív előadásba. Sokan folytatták a szerepjátékot a Szent István korabeli játszóházban is, ahol a mendei vendégek segítségével kardot is készíthettek, amit azonnal kipróbálhattak.
 
Bár az egyik dal még az esőre álló barométerről szólt, a színházterem közönsége felhőtlenül szórakozott és számtalan örökzöld operettet együtt énekelt Nagy Ibolya és Bozsó József művészekkel. Több alkalommal gyönyörködhettek már a százhalombattaiak Pál Lajos és tanítványainak koncertjében, akik ezúttal is elvarázsolták hallgatóikat. Fergeteges sikert arattak a színpadra lépő énekesek és tánccsoportok a Pávatojás és a Pesovár Gálán. Szinte valamennyi fellépő országos elismerésekkel dicsekedhetett és sokan bemutatták produkciójukat a Fölszállott a páva népzene és néptánc-vetélkedőn. A dalcsokrokat és táncos koreográfiákat hatalmas tapssal jutalmazta a nézőteret ekkorra zsúfolásig megtöltő közönség.
 
Az államalapítás ünnepének tiszteletére megrendezett városi megemlékezést a Cseppforrás produkciója nyitotta, ezután Vezér Mihály polgármester méltatta Szent István király életútját, tevékenységét. "Világok, értékrendek ütköztek a történelemnek abban az időszakában. Szent István király élete is küzdelmekkel volt teli, de határozott intézkedéseivel sikerült létrehoznia egy erős államszervezetet. Tetteinek fontos üzenete van a mai kor embere számára is. A múltbeli értékeket meg kell őriznünk, hagyományainkat ápolnunk kell és a történelmi példák szellemében, hinnünk kell az összefogás teremtő erejében. Városunkat is áthatja Szent István szellemisége. Célkitűzéseinkkel, tetteinkkel – elődeink példáját követve – azon kell munkálkodnunk, hogy hiteles például szolgáljunk a következő nemzedékek számára." A polgármesteri köszöntő után Százhalombatta egyházi vezetői megáldották az új kenyeret.
 
A városi ünnepségen első alkalommal került sor arra, hogy átvegyék az oklevelet és a kitűzőt a települési értéktárba bekerült környezeti, szellemi és művészeti alkotások létrehozói, képviselői, akiket dr. Vezér Mihály polgármester és dr. Vicze Magdolna múzeumigazgató köszöntött. A városlakók javaslatai alapján az Értéktár Bizottság tizennégy kincset talált alkalmasnak arra, hogy gyarapítsa a város hagyományait, erősítse az összetartozás érzését. 2015-ben a helyi értéktárba került a Régészeti Park, a bronzkori, vaskori földvár, a halomsírmező, a római kori fürdő, a szerb templom és az ott található ikonosztáz, a Szent István templom és a Szent László plébániatemplom, a református templom, az úrnapi virágsátor, a víztorony, a csőcsorda, a Forrás Néptáncegyüttes, a Summerfest, valamint Százhalombatta értékei között ismerték el László Bandy képzőművész dobozgrafikáit is.
 
Talán kevesen tudják, hogy augusztus 20-án a népművelők napját is ünnepeljük. Ebből az alkalomból negyedik alkalommal adta át a Zenálkó Etel Közművelődésért Közszolgálati Díjat Szigetvári József, a BKK igazgatója. Az intézmény által alapított elismerés birtokosait titkos szavassal választják a munkatársak. Ezúttal Mahál-Kicikudisz Alexandra általános igazgatóhelyettes és Bezsera Barbara technikai dolgozó tevékenységét értékelték a kollégák.
 
Ezután José Marcos Gamarra zongoraművész játékában gyönyörködhetett az ünneplő közönség. A perui művészt egy zenemű megírására ihlette városunk.
 
Évről évre Kultúráért Százhalombatta Díjjal tünteti ki a képviselő-testület azokat a személyeket vagy közösségeket, akik, amelyek aktív közösségi, kulturális életükkel, példamutató magatartásukkal, magas színvonalú munkájukkal elősegítik településünkön a kultúra és a művelődés fejlődését. Idén Takács Zoltánné és Takács Zoltán kapta a díjat.
 
A házaspár a Hírtükör kérdésére válaszolva elmondta, nagy lelkesedéssel munkálkodnak a százhalombattai énekkarokban és húsz éve gyűjtik a feledhetetlen élményeket a Formás Hagyományőrző Együttes tagjaiként. Amíg az egészségük engedi, szívesen folytatják ezeket a szabadidős tevékenységeket és minden százhalombattait arra buzdítanak, hogy csatlakozzanak egy-egy közösséghez, gazdagítsák saját életüket és tegyenek valamit a kultúra megőrzésért, átadásáért.
 
Az ünnepnap programsorozatát Farkas Gábor Gábriel nagysikerű élőzenekaros koncertje zárta a színházteremben. Az utcabálra érkező helybélieket és a Summerfest vendégeit már kellemes időjárás fogadta, semmi sem zavarta meg jó hangulatot.