Summerfest 2015 - Tárgyalkotók tárlata
2015-08-18 - Nemcsak a táncokon keresztül találkozhatunk a néphagyományokkal a Summerfesten, hiszen évről évre népművészeti kiállítás is kiegészíti a programot. Erdélyi Tibor fafaragó és Kabai Erzsébet keramikus munkái augusztus 30-ig láthatók a Barátság Kulturális Központ emeleti galériájában.
A kiállítást dr. Hoppál Mihály néprajzkutató nyitotta meg, aki Kabai Erzsébet meleg árnyalatú, fényes zománcú kerámiái kapcsán a nélkülözhetetlen női melegséget, a szeretetet hangsúlyozta. A keramikusnő Karcagon nevelkedett és szerezte meg a népi fazekasság alapjait. Szakmunkás vizsgája után hagyományos alföldi kerámiákat készített autentikus módszerekkel: lábbal hajtott koronggal, cserépírókával, az egyedi máz előállításához pedig agyagbányászásban vett részt. Később Budapesten elsajátította a modern technológiákat, iparművészeti tárgyakat kezdett készíteni. 2006-ban már önálló kiállításon találkozhattunk a művésznő karakterisztikus forma- és színvilágával, amely az anyagot engedi érvényesülni.
 
Erdélyi Tibor a szatmári Csengeren született, később Budapestre került, ahol asztalos-restaurátorképesítést szerzett. Mindeközben falujából hozott citerájával csatlakozott egy tánccsoporthoz, majd maga is táncolni kezdett. Végül az Állami Népi Együttes tagjaként és koreográfusként meghatározó szerepet töltött be a magyar néptánc történetében. Hogy messzebb ne menjünk, Szigetvári József, a Forrás Néptáncegyüttes művészeti vezetője, a Summerfest igazgatója is inspiráló mestereként köszöntötte a kiállítás-megnyitón. Erdélyi Tibor szobrain saját néptáncos múltja mellett a magyarság története, a szakralitás, a sámánkultúra és a keresztény kultúrkör is visszaköszön. "Nem a népművészet szemlélete által diktált stilizált feldolgozáshoz, hanem a modern képzőművészet expresszívebb világához kapcsolódik" – írja róla Bánszky Pál, művészettörténész, néprajzkutató.
 
A megnyitón közreműködött a tordasi Gatyamadzag zenekar és Násztor Eszter, valamint Hosnyánszki Noémi és Kormos Balázs, a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola növendékei. A kiállítás megtekintésére érdemes kényelmesen bő időt szánni, külön-külön is körbejárni az egyes tárgyakat, elmélyülni azok gazdag részleteiben, szimbólumaiban, az általuk megidézett történetekben.