Tanácskozás a négylábúakról
2006-05-15 - Egyeztető megbeszélést tartottak a Polgármesteri Hivatal szakemberei és a Százhalombattai Állatvédők Köre (SZÁK) elnöke. Arra keresték a választ, hogyan tehetnék hatékonyabbá az önkormányzat és a civil szervezet közötti együttműködést.
- Jelentős előrelépésnek tartom – mondja Szentes Erika, a SZÁK elnöke -, hogy ígéretet kaptunk: a város kifizeti az érdi menhelyre szállított százhalombattai kutyák után a tartás költségeit. Átlagosan havonta öt kutya kerül a menhelyre, ellátásuk fejében egyenként harmincezer forintot kap majd a menhelyet üzemeltető alapítvány.

- A SZÁK nemrég azt tette szóvá, hogy nem tudnak bejutni a helyi gyepmesteri telepre. Ebben is sikerült előre lépni?
- Igen, egyeztetett időpontban a városi televízió forgatócsoportja bemehet a telepre, és felvételeket készíthet a kutyákról. Ez azért fontos, mert lehetséges, hogy valaki felismeri az állatokat, és jelentkezik értük, illetve megtetszenek valakinek, és befogadják őket.

- A saját városi menhely létesítéséről nem esett szó?
- Úgy látom, hogy az önkormányzat egyelőre nem szándékozik saját menhelyet létesíteni, sokkal valószínűbb, hogy tárgyalásokat kezdeményeznek az érdi menhellyel a bővítésről. Mi ezt is jó megoldásnak tartjuk, a lényeg az, hogy legyen más lehetőség is, ne csak az altatás. Kértük, hogy biztosítsanak egy helyet az egyesületnek arra a célra, hogy legyen hol elhelyezni átmenetileg azokat a macskákat, amelyeket a parkokban fogunk be, hogy ivartalanítsuk őket. A műtét után szükség lenne néhány napos felügyeletre, de nem tudjuk megoldani, annál inkább, mert ezek az állatok általában nincsenek emberhez szokva, ezért az sem megoldható, hogy valamelyik aktivistánkhoz kerüljenek erre az időre. Pillanatnyilag nem tud helyet biztosítani az önkormányzat sem, de van rá remény, hogy a közeljövőben igen.

- A SZÁK indítványozta, hogy az önkormányzat támogassa az összes százhalombattai kutya beazonosítását beültethető chip alkalmazásával. Ezzel a kérdéssel is foglalkoztak a megbeszélésen?
- Az ötletet jónak találták az önkormányzat képviselői, és valószínű, hogy hamarosan, várhatóan a nyári szünet után a képviselő-testület elé is terjesztik. Bízom benne, hogy támogatják a javaslatot, mert ezzel ellenőrizhető lenne a teljes százhalombattai ebállomány.

- A városi majálison részt vett a SZÁK. Tervezik, hogy más rendezvényeken is megjelennek?
- A gyermeknapon egészen biztosan ott leszünk, meghívtak bennünket, és nagyon örülünk a lehetőségnek. Kitesszük a tablónkat, emellett kivetítőn folyamatosan láthatóak lesznek az örökbe fogadható állatok, de néhány kutyával személyesen is találkozhatnak a résztvevők. A helyszínen nem fogadhatnak örökbe, de megismerkedhetnek velük, és akár másnap kihozhatják azokat a menhelyről. Bemutatjuk a hagyományos magyar fajtákról, amelyekből sajnos, egyre kevesebb van, emellett lovas fogaton is utazhatnak a gyerekek.

- Miért tartja fontosnak a szervezet népszerűsítését?
- Nemcsak a tevőleges állatvédelem a dolgunk, hanem legalább ennyire fontos a tudatformálás. Nagyon örülök annak, hogy a megbeszélésen az alpolgármester úr arról biztosított, támogatják oktatási tevékenységünket. Felhívják az iskolavezetők figyelmét arra, hogy létezünk, és hogy szívesen vállalunk szerepet a gyerekek állatvédelmi nevelésében. Fontos lenne, hogy ne elvben szeressék a gyerekek az állatokat, ne csak a mesében lévő őzikét is madárkát ismerjék, hanem legyen személyes kapcsolatuk. Találkozzanak a gazdátlan állatok problémájával, és szerezzenek tudomást arról, hogy van megoldás.