Ötven éves a DUFI Biztonság - mindenekelőtt
2015-08-12 - Ötven éve, 1965. június 30-án helyezték üzembe a százhalombattai Dunai Finomítót, Magyarország egyetlen kőolaj-desztilláló üzemét. A jubileum alkalmából cikksorozat indul a Hírtükörben, amely a nagyüzem működésének fő területeit mutatja be.
A DUFI történetének minden bizonnyal legsötétebb napja 1968. október 16-a volt, amikor egy üzemindítás során súlyos gázrobbanás történt. A baleset következtében heten haltak meg, köztük dr. Hága László főtechnológus. Ez után alakult meg a mai EBK (Egészség, Biztonság, Környezetvédelem) szervezet elődje, az "EBK-tudatosság" pedig – ahogyan ma nevezik a fogalomkört – mindig a figyelem központjában maradt és folyamatosan fejlődött a kiemelten veszélyes üzemben.
 
Az elmúlt időszak kezdeményezéseinek köszönhetően évek óta nem volt munkaidő-kieséssel járó baleset a Dunai Finomító területén – emelte ki Dobrosi Zoltán EBK munkatárs. A balesetek számának, illetve frekvenciájának csökkenő tendenciája hosszú távon is jól megfigyelhető.
 
 
A Dunai Finomító balesetszáma és baleseti frekvenciája
 
A Termelés MOL 2012-ben indított "Biztos a Biztonság – Balesetmentes Finomításért" programjában számos fókuszterületet jelöltek meg, amelyben fejlődni kell, és a munkavállalók erőteljesebb bevonása érdekében minden műszakban EBK-felelősöket jelöltek ki. Kampányokkal, plakátokkal folyamatosan kommunikálják a biztonság elsődlegességét.
 
A 2005-től alkalmazott viselkedési (behaviour) auditok rendszere nem a műszaki hiányosságokra helyezi a hangsúlyt, hanem a kollégák hozzáállását vizsgálja. Az EBK-felelősök havonta legalább egyszer auditálják a munkaterületükön dolgozó kivitelező, beszállító cégek munkavégzését, munkatársait.
A MOL-csoport 2013-ban bevezetett Életvédelmi Szabályait a Termelés MOL valamennyi fizikai és műszaki munkavállalója személyes oktatás keretében ismerte meg.
 
A magas szintű EBK kultúra megjelenik a munkaengedélyezés módjában - a munkát végzőket tájékoztatják a tevékenység és a terület veszélyforrásairól -, a feladatkiosztás és a munkautasítások módszerében és az oktatások rendszerében. Az évtizedek óta tartó tudatos erőfeszítéseknek köszönhetően az EBK-tudatosság egyre inkább belső értékké válik a dolgozók körében, amely megfigyelhető a védőfelszerelések folyamatos használatában, de abban is, hogy a biztonsággal kapcsolatos elvárások megfogalmazása, a hiányosságok jelzése napi szinten előfordul nemcsak a munkahelyi hierarchiában, hanem horizontálisan, egymás között. Nagyon nagy szerepe van a példamutatásnak. A szabálykövető magatartás és az előírt védőfelszerelés viselése az üzemi területen megjelenő vezetők, szakértők, látogatók számára is előírás és elvárás.
 
A foglalkozás-egészségügyi kockázatokkal szemben a munkavállalók védelmét a MOL-csoport foglalkozás-egészségügyi rendszere, valamint magasan képzett szakértői személyzet biztosítja. Több mint tíz éve nem regisztráltak foglalkozási megbetegedést. A termelésben dolgozók körében jogszabály írja elő az úgynevezett biológiai monitoring működtetését, amely azt jelenti, hogy rendszeres vizsgálatokkal ellenőrzik bizonyos anyagok – például a benzol és a toluol – expozícióját szervezetükben. Ezek nem érhetik el a törvényben meghatározott limit 50 százalékát.
 
A jogszabályi előírásokon túlmutató citogenetikai vizsgálatok, amelyeket tizenöt éve végeztet a MOL munkavállalói körében, az olajipar egyik vezető monitoring programját alkotják. Ezekben jelenleg több mint 140 dolgozó vesz részt. A vizsgálatok célja bizonyos kromoszóma aberrációk felismerése, vagyis, hogy még a betegség kialakulása előtt tetten érjék a vegyi anyagok hatása miatt esetlegesen kifejlődő rendellenességeket.
 
A rendszeres monitorozás mellett rendszeresen összevetik a termelésben dolgozók megbetegedési statisztikáit az országos átlaggal, amely során nem találhatók lényeges eltérések.
 
A munkahelyi egészségfejlesztés legfontosabb eleme a STEP - Tégy egy lépést az egészségedért – program, amely keretében az év elején ötletbörzén mérik fel a munkavállalók igényeit. Ezek alapján szervezik az egészséges életmódot népszerűsítő, aktív programokat, méghozzá úgy, hogy azokon minél többen vegyenek részt. Évek óta nagy népszerűségnek örvend a gerinctorna, az irodai masszázs, a focibajnokságok, a tavaszi-őszi futóversenyek. Ezen felül rendszeresen vásárolnak uszodabérleteket is, amit a VSZK rugalmas hozzáállásának köszönhetően a műszakos munkavállalók is igénybe tudnak venni. Legújabb kezdeményezésük, a szeptember közepén induló Műszakos STEP program célcsoportja és kedvezményezettjei is kifejezetten a műszakban dolgozó munkavállalók lesznek.