Lehetőségautó
2015-08-12 - Százhalombatta utcáin járva alkalmanként feltűnik egy-két autó, rajta öles felirat hirdeti: lehetőségautó. A www.lehetosegauto.hu oldal tanúsága szerint jelenleg 2063 ilyen szaladgál az ország útjain. Utána jártunk, milyen lehetőségről van szó.
A százhalombattai Kanyicska Sándor 2014 óta vezet lehetőségautót. Évtizedek óta ápolja, szállítja felesége érrendszeri betegségben szenvedő édesanyját, akinek több műtét után végül 1999-ben le kellett vágni a lábát. Sándor 2013-ban a televízióból értesült arról, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma pályázatot tett közzé mozgáskorlátozottak számára használt vagy új gépjármű vásárlásának támogatására.
 
A néhány éve jelentősen átalakult gépjármű szerzési és átalakítási támogatás célja, hogy "minél több fogyatékos ember önálló életvitelét, munkavállalását, képzését, azaz társadalmi integrációját segítse elő." A jogosultak új autó esetében 900 ezer forint, használt gépkocsi, három- vagy négykerekű segédmotor-kerékpár, illetve gépi meghajtású kerekesszék vásárlásához 600 ezer forint, valamint személygépkocsi átalakítására 90 ezer forint állami támogatást igényelhetnek.
 
A támogatásra azok a súlyos mozgáskorlátozottak, értelmi fogyatékosok, autisták, látás- valamint hallássérültek jogosultak, akik fogyatékossági támogatásban, illetve 18 év alattiak esetében magasabb összegű családi pótlékban részesülnek. Az érintetten kívül pályázhat az őt szállító személy, aki lehet szülő, házastárs, bejegyzett élettárs, illetve a korlátozott személlyel legalább egy éve közös háztartásban élő gyermek, testvér, valamint a jogosult szállítását törvény szerint rögzített közérdekű önkéntes tevékenység keretében végző személy.
 
A támogatási igényt a lakóhely szerint illetékes megyei gyámügyi osztályhoz kell benyújtani. A március 31-ig benyújtott kérelmek esetében június 15-ig, a szeptember 30-ig benyújtott kérelmek esetében december 15-ig kell a hivataloknak a döntést meghozniuk.
 
A Kanyicska-család letöltötte a megfelelő nyomtatványokat az internetről és benyújtotta kérelmét a Pest Megyei Kormányhivatal Pest Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámügyi Osztályához. Mindent az interneten keresztül illetve postán intézhettek. A pályázatban igazolni kell a támogatást igénylő jogosultságát. Esetükben az amputálásról szóló 1983-as zárójelentés is elegendő volt. Más esetben a szociális és gyámügyi osztályok bírálják el a jogosultságot és az erről szóló határozatot megküldik a pályázónak és a minisztériumnak, valamint a hitelt finanszírozó és lebonyolító szervnek.
 
A finanszírozó szervezet a kezdetek óta többször változott, jelenleg a Duna Lízing közreműködésével zajlik a hitelügyintézés és vásárlás. A Duna Lízing a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül levélben megkeresi a jogosultat és meghatározza, hogy melyik értékesítési ponton tudja lebonyolítani a gépjárművásárlást. Új autó esetében kézi, vagy automataváltós Suzuki Swift 1.2 GL, Suzuki S-Cross, vagy Suzuki Vitara modellek választhatóak. A támogatás csak belföldi kereskedelmi forgalomban lévő járművek vagy gyógyászati segédeszközök értékesítésével foglalkozó, adószámmal rendelkező kereskedőnél vagy szolgáltatónál vehető igénybe, így az eladó magánszemély nem lehet. Jelenleg az országban nyolc kereskedés foglalkozik lehetőségautó-ügyintézéssel, köztük a Százhalombattához legközelebbi csepeli telep. Ezeken az értékesítési pontokon zajlik az új és használt gépjármű esetében is a hitel-ügyintézés és az új gépjármű forgalomba helyezése, de használt gépjárművet az ország bármely kereskedőjénél választhat a jogosult.
 
A rendelet többféle konstrukcióban ír elő önrészt és hitelvállalást. Minden verzió tartalmaz valamekkora hitelvállalási kötelezettséget, amely leghamarabb a 36 hónapos törlesztési idő lejárta után váltható ki. A választott konstrukció ismeretében az értékesítési pontokon a szerződéskötéskor kell megfizetni az önrészt, az átírási- és üzembehelyezési költségeket, illetve a szerződéskötési díjat. Ezt követően kerülhet sor a minisztériumból a támogatás lehívására, és ezzel együtt a gépjármű teljes vételárának kifizetésére.
Kanyicska Sándor mutatja a költségeket részletező nyomtatványt. A 900 ezer forintos állami támogatást esetükben a Suzuki Magyarország további flottakedvezménnyel is kiegészítette. A 400 ezer forintos önrésszel és az 1.156 ezer forintos hitellel együtt végül 1.556 ezer forintért, valamint a közel 200 ezer forintos forgalomba-helyezési és egyéb adminisztratív költségekért jutottak hozzá a listaáron akkoriban körülbelül 3 és félmillió forintos Suzuki GLX típusú új autóhoz. A hitelt három éven át valamivel több, mint húszezer forintos részletekben törlesztik. Ezt követően lesz először lehetőségük a fennmaradó összeget vagy egyben kifizetni, vagy arra újabb hitelszerződést kötni. A kölcsön kamata minden esetben a Magyar Nemzeti Bank alapkamat-szintjéhez igazodik, így tavaly közel ezer forinttal csökkent a törlesztő részletük.
A támogatás megítélésekor vizsgálják azt is, hogy az igénylő fenn tudja-e tartani a gépjárművet. A hiteltörlesztés ideje alatt az autót évente be kell mutatni a kijelölt kereskedésben, ahol ellenőrzik a műszaki állapotot, valamint az elhelyezett matricákat, amelyek az "Egyenlő eséllyel az utakon!" programot, a kereskedéseket, és a magyarországi Suzukit hirdetik. Lehetőségautó-tulajdonosok között található több parasportoló, például Tauber Zoltán, asztalitenisz bajnok, aki a mozgássérült csapattársait is szállítja a versenyekre.
 
Az aktuális beadási időszak szeptember 30-ig tart, az értékesítők felkészülten várják a megkereséseket. Az érdeklődőknek, érintetteknek bővebb információért, a nyomtatványokért és személyes beszámolókért is érdemes felkeresni a www.lehetosegauto.hu oldalt.