Hangos képzőművészet
2015-08-07 - Két kiállítás is nyílik egymásba kapcsolódva augusztus 13-án 18 órától Százhalombattán. A megnyitó első helyszíne a Barátság Kulturális Központ Lépcsőgalériája, ahol a SZAK Stúdió barátai mutatkoznak be, majd a Szekeres József rendezvényközpont Kor-SZAK Galériájában a százhalombattai alkotócsoport digitális eszközök felhasználásával készült munkáival találkozhatnak a látogatók.    
A SZAK Stúdiót amatőr és hivatásos képzőművészek alapították 1996-ban. Akcióikkal és kiállításaikkal rendszeresen gazdagítják a várost köztereit, művészeti életét. A Magyar Kultúra Hetének nyitórendezvényét is jelentő tárlaton minden januárban új munkáikat mutatják be, és évről évre új köztéri alkotásokkal színesítik a Summerfestet is.
 
Ezúttal képzőművész barátaikat hívták meg a városból, a környező és távolabbi településekről, de érkeztek munkák a La Manche csatornán túlról is. Kovács Johanna, Szlaukó László, Keleti Anikó, Kárpáthegyi István, Drótos-Tóth Gábor munkáival már önálló kiállításon is találkozhattak a látogatók, Barra Nikoletta, Lányi Zoltán és Weintrager Éva alkotásai először szerepelnek Százhalombattán.
 
A Kor-SZAK Galériának elnevezett kiállítótérben, a Szekeres József rendezvényközpont fogadószintjén stílusosan a digitális korszak eszközeinek felhasználásával nyílik tárlat. "Lehetőséget szerettem volna biztosítani, hogy a SZAK Stúdió képzőművészeinek fontos, beszédes, de sokszor apró és finom grafikái, festményei, szobrai hangosabban szóljanak. Ennek csak egyik eszköze a nagyítás, emellett nagyon fontos, hogy a digitalizálás egyéb nyelvi jelek további felhasználására is alkalmat kínál – foglalta össze a kiállítás koncepcióját Szula Zsuzsanna, képzőművész. – Ezek lehetnek piktogramok, effektek, digitális beleírás, a színek megváltoztatása, élesítés-életlenítés. A gép némileg eltávolít a képtől, ha utána belefestünk, akkor ez a játék keveredik: személyes-gépi-személyes."
 
A nagyméretű nyomatokon a SZIKE idei művészeti táborának programja is visszaköszön, ahol az alkotók a megszokotthoz képest eltérő technikákkal, különböző eszközökkel fogalmazták meg és öntötték formába gondolataikat. A közönség tavasszal találkozhatott Kiss Gyöngyi festményével a Hamvas Béla Városi Könyvtárral közösen létrehozott "Könyvtári fogalmak művészien" című tárlaton. Jó példa arra, hogy a kép nagyméretben másképp hatásos. László Bandy háromdimenziós dobozgrafikájából emelt ki részletet és fogalmazta újjá két dimenzióban. Göntér János, akinek munkanapjait nagyrészt egy virtuális világ grafikai megjelenítése tölti ki, ezúttal térképet készített mindehhez. Regős Ágnes számára ugyancsak ismerős terep a számítógépes grafikai programok használata, egy digitális angyallal jelenik meg a kiállításon. Varga László az Ifjúsági Műhely projektje keretében festette meg a Kodály sétány 2. számú ház lábazatát. Többen kérdezték tőle, miért nem festi be az egész házfalat. A kiállításon az érdeklődők megismerhetik, milyen lenne, ha valóban befestené az egész tízemeletes épület oldalát. Fazekas Levente, akitől nem állnak távol a nagyméretű festmények, a SZIKE táborában készült kisméretű linómetszetét nagyította fel és fogalmazta tovább számítógépes program segítségével.
 
Hasonlóképpen járt el Kopcsik Edit is, aki korábbi olajfestményét rétegezte digitális munkával. Josef Wurm, a SZAK Stúdió osztrák képzőművésze groteszk, Istent és a világot egységként megjelenítő, panteisztikus alkotással szerepel a tárlaton. Kovács Levente, aki jelenleg a Budapesti Kommunikációs Főiskola grafika-szakos hallgatója egyre újabb és újabb lehetőségeit fedezi fel a digitális képalkotásnak.
 
Albert Anna, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen fotográfiát tanul, vendégként csatlakozott és nagyméretű fényképpel szerepel a kiállításon. Szula Zsuzsanna alkotásának témája a közöny, amiben egy Vonnegut idézetet fordított képpé.
 
A kiállítótérben elhelyezett nagyképernyőjű LCD tévén a SZAK Stúdió alkotóinak további alkotásai is szerepelnek a kiállításon – igaz ezek valóban csak virtuálisan. A kiállítások szeptember 6-ig látogathatók.