Új szereplő a helyi energiaellátásban
2015-08-04 - A százhalombattai fűtőmű adásvételéről kötött megállapodást a Veolia Energia Magyarország Zrt. és a GDF SUEZ Energia Magyarország Zrt. A szerződés értelmében a fűtőművet üzemeltető Dunai Hőtermelő Kft. a Veolia tulajdonába kerül. Az ügyletet még jóvá kell hagynia a Gazdasági Versenyhivatalnak, valamint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak, de az új tulajdonos bízik abban, hogy az előttünk álló fűtési szezonban már ő szolgáltatja a Szákomnak a hőenergiát. A százhalombattai fűtőművet 2013-ban építette a Dunamenti Erőmű akkori tulajdonosa, a GDF SUEZ, kifejezetten a város távhőellátására. A három kazánból álló üzem 4200 lakás távfűtéséhez szükséges hőmennyiség előállításáról gondoskodik. Mit jelenthet a tulajdonosváltás a város számára, és milyen tervei vannak Battán a Veolianak? – erről kérdeztük Fernezelyi Ferencet, a cég kereskedelmi igazgatóját.
- Más feltételekkel kapja majd a hőenergiát a Szákom Kft. az új tulajdonostól? A fogyasztókat és a városlakókat nyilván leginkább az érdekli, változik-e az ár?
- A Szákom Kft. és a Dunai Hőtermelő Kft. közötti együttműködési feltételek nem változnak. A július elején kötött megállapodás szerint a Dunai Hőtermelő Kft. százszázalékos tulajdonrésze a Veolia Energia Magyarországhoz kerül. Ugyanakkor a kft.-nek 2020-ig szóló élő szerződése van a városi távhőszolgáltatásért felelős Szákom Kft.-vel, s a tulajdonosváltás a szerződés érvényességét nem érinti. Tehát az együttműködési feltételek sem változnak. A Dunai Hőtermelő Kft. 2015-ben kötött ötéves szerződést a Szákom Kft.-vel. A Veolia Energia Magyarország hosszú távú jelenléttel számol Százhalombattán, így a szerződéses időszak lejáratát követően is a hosszabbítás lesz a célunk.
 
- Valóban semmit sem érzékelnek majd a fogyasztók ebből a változásból?
- Nem, mivel az ügylet a távfűtés napi működését nem befolyásolja. A lakossági távhőszolgáltatásért közvetlenül a helyi, városi távhőszolgáltató társaság, a Szákom felel. Ez a társaság áll közvetlenül szerződésben a százhalombattai fűtőművet működtető Dunai Hőtermelő Kft.-vel, tőle vásárolja a távfűtési feladatai ellátásához szükséges hőmennyiséget. A lakosságnak azért sem kell az ügylet következtében a távhődíjak változására számítania, mivel azokat törvény szabályozza, az aktuális tarifákat minden esetben központilag határozzák meg.
 
- A fűtőmű megvásárlása viszonylag nagy befektetés lehetett, hiszen 2013-ban közel egymilliárd forintból valósította meg a GDF Suez. Miért látnak üzletet benne?
- Két ok miatt. Egyrészt a korábbi tulajdonossal ellentétben a Veoliának főprofilja a távhőtermelés. A társaságcsoport hosszútávon gondolkodó, szakmai befektetőként működik a magyarországi távhőtermelő piacon, ebben pedig kulcsszerepe van a városi távfűtési rendszereket – valamint ipari fogyasztókat – ellátó hőtermelő egységeknek. A százhalombattai fűtőmű – a társaságcsoport által ugyancsak a közelmúltban átvett debreceni és nyíregyházi erőművekhez hasonlóan – jól illeszkedik az erőművi portfóliónkba, miközben a szakembereink abban is biztosak, hogy képesek lesznek olyan intézkedésekre, amelyek segítenek üzletileg is eredményesen üzemeltetni a megvett létesítményeket. Másrészt hosszú távú befektetésként tekintünk a megvásárolt fűtőművekre és erőművekre, tehát nem az a cél, hogy néhány éven belül "behozzák az árukat", hanem az, hogy több évtizedes távlatban legyenek képesek megfelelő eredményt biztosítani tulajdonosaik számára.
 
- Mekkora a fűtőmű szabad kapacitása?
- A 25,2 megawattos kapacitásból jelenleg 21 megawattot köt le a százhalombattai lakosság hőellátása. A fennmaradó szabad kapacitás pedig lehetőséget teremt további, elsősorban ipari fogyasztók ellátására. Ha ez kevésnek bizonyul, további fejlesztésektől sem zárkózunk el.
 
- Vannak-e más, hosszabb távú elképzeléseik a százhalombattai beruházással kapcsolatban? Tervezik-e, hogy Érdhez hasonlóan közvetlenül lássák el a fogyasztókat?
- Miután Százhalombattán nagyon korszerű, tiszta és hatékony technológiát alkalmazó létesítményt veszünk át, rövidtávon nem tervezünk nagyobb technológiai beruházást. Szeretnénk viszont megvizsgálni és feltárni, hogy milyen további ipari fogyasztóknak lehet érdemes a városban a távhőtermelésben rejlő lehetőségeket kihasználni. A fő cél Százhalombattán és a tevékenységünk által érintett összes város esetében azonos: az ellátásbiztonság erősítése, valamint a költséghatékonysági és a fenntarthatósági szempontok érvényesítése, a helyben élők érdekeinek figyelembe vétele mellett.
 
- Vannak olyan elképzelések, hogy a jövőben a távhőellátást is centralizáltan, nagy regionális vállalatokkal fogja megszervezni az állam, hasonlóan ahhoz, amiként az ivóvízellátással történt. A Veolia utóbbi időszakban zajló terjeszkedése alkalmassá teheti a céget egy ilyen szerepkör felvállalására?
- Különleges helyzet állt elő az energetikában, és a Veolia emiatt most jó lehetőséget lát arra, hogy megerősítse pozícióját azon a területen, ahol legerősebb a szakmai háttere: a távfűtés termelői oldalán. Ennek köszönhetőek az utóbbi időszak tranzakciói.
 
Jellemző piaci trend, hogy a hatékonyság javítására irányuló törekvéseknek köszönhetően az energiatermelésen belül mindenhol előtérbe kerülnek a hőalapú megoldások. Mindez alapvetően a kisebb és közepes méretű szolgáltató vállalatoknak nyit teret, amelyek méretüknél fogva is könnyebben mozdulnak el ebbe az irányba. A százhalombattai, valamint a debreceni és a nyíregyházi egységekkel kiegészülve cégcsoportunk – mintegy kéttucat településen – közvetlenül, illetve közvetve immár mintegy 117 ezer lakossági és közületi fogyasztót lát el hőenergiával Magyarországon. Ugyanakkor fontos, hogy az egyes településeken alkalmazott technológiai megoldásokról, illetve fejlesztésekről mindig a helyi adottságok és igények figyelembe vételével szabad csak dönteni.
 

 
A Veolia hazai hőtermelői portfóliója évi több mint 6400 terajoule hőenergiát és bő 500 gigawattóra villamos energiát állít elő. Öt nagy erőműve, a pécsi Pannonpower, a Dorogi Erőmű, a Kőbányahő Kft., valamint a Tiszántúli Hőtermelő Kft.-hez tartozó debreceni és a nyíregyházi erőmű, melyek között földgázt és biomasszát tüzelő egységek is vannak. A csoport 42 különálló gázmotorból álló, összesen 65 megawatt kapacitású, úgynevezett virtuális erőművet is működtet.
 
A Veolia 11 városban – egyebek mellett Érden - szolgál ki körülbelül 117 ezer lakossági és közületi fogyasztót. 2013-ban stratégiai együttműködési megállapodást kötött Magyarország kormányával. Közel 700 főt alkalmaz az ország több mint 250 telephelyén. 2013-as konszolidált árbevétele 2013-ban 38 milliárd, a 2014-es 41,2 milliárd forint volt.