Hogyan védekezzünk a kártevők ellen?
2015-07-20 - Országszerte problémát jelent a kártevők elszaporodása. Az időjárás következtében elszaporodott szövőlepkék és egyéb kártevők megnehezítik a tulajdonosok helyzetét. Százhalombatta Önkormányzata folyamatosan védekezik a közterületeken a kártevők ellen, de a kertek tulajdonosainak is szükséges ellátni ezeket a feladatokat.
Kertjeinkben most és a közeljövőben többek között a következő állati kártevők ellen szükséges védekeznünk:
 
- Amerikai fehér szövőlepke: jelenlétüket a növény felső részén megjelenő sűrű szövedékben lakó sárgás hernyók jelzik. A növényekről ezen hernyófészkeket távolítsuk el, illetve permetezzük le a környezetbarát DIPEL, vagy az igen hatásos KARATE, esetleg SPILAN nevű szerekkel.
 
- Amerikai lepkekabóca: néhány éve hazánkban is megjelent ez az új, 5-8 mm nagyságú szürke kártevő, amely repülni is tud, de a növényen inkább ugorva-pattanva közlekedik. Jelenlétét a leveleket beborító fehéres-ragacsos mézharmat jelzi. Védekezés: a fehér-viaszos telepek levágása, eltávolítása a kertből; vegyszeres védekezés: DECIS, MOSPILAN, SPILAN.
 
- Levéltetvek, pajzstetvek: apró, néhány mm-es rovarok, barnás-sárgás-zöldes vagy fekete színűek; jelenlétükre a hajtások csúcsához közeli levelek torzulásából, elszíneződéséből, ragacsossá válásából, később fekete bevonat (korompenész) megjelenéséből következtethetünk. Védekezés: a torzult levelek eltávolítása, denaturált szeszbe mártott puha ronggyal letörlés, káliszappanos permetezés, ragasztóval bekent sárga színű lap kihelyezése a kertbe (a sárga színt különösen kedvelik); vegyszeres védekezés (figyeljünk, hogy a szerből a levél fonákára is jusson!): DECIS, KARATE, MOSPILAN, PIRIMOR.
 
- Almamoly, gyümölcsmoly, aknázómoly: 1-2 cm-es szárnyfesztávolságú, barnás lepkék, ellenük hernyófogó övet kell kb. 1 m-es magasságban a fatörzsre kötözni arasznyi széles hullámpapír-csíkból úgy, hogy a papír hullámai a fatörzzsel párhuzamosan fussanak. Ezekbe helyezik a molyok a petéket, itt bábozódnak be, így a papírt hetente cserélni kell. Vegyszeres védekezés: a környezetbarát DIPEL, vagy DECIS, DIMILIN, KARATE.
- Meztelen csiga (spanyol csupaszcsiga): vörösesbarna, ujjnyi nagyságú házatlan csiga, főleg nedvesebb időszakokban jelenik meg tömegesen. Föld felett, sőt még a föld alatt is rágja a növényt (a gumókon üreges "kirágásokat" találhatunk), főleg éjjel jön elő. Csökkenthetjük számukat a füves területek gyakoribb nyírásával, az elhanyagolt bozótosok, magaskórós területek rendbetételével, helyezhetünk ki házilag készített csapdákat (leásott befőttesüvegbe sört, vagy kiterítve benedvesített durva pokrócot, amely alól minden reggel összeszedjük az alábújt csigákat), szórhatunk ki csigaölő granulátumot (DETIA, DELICIA, LIMEX). Ez utóbbiakkal vigyázzunk, a kiskertben termesztett, fogyasztásra szánt növények levelére, sőt, amelyeknek épp a friss zöld levelét fogyasztjuk, annak a közelébe se kerüljön a granulátum!
 
Permetezés esetén mindig gondosan olvassuk el, tartsuk be az adott szerhez mellékelt használati és biztonsági szabályokat (ha nem jól olvasható, az interneten mindegyiknek fenn van a leírása, biztonsági adatlapja), illetve az élelmezés-egészségügyi várakozási időt.
 
Általánosságban a vegyszerezéshez vegyük figyelembe még a következő tanácsokat:
- Tél végén alkalmazzunk lemosó permetezést réz- és kéntartalmú szerekkel. A fák kérgét - mivel sok kártevő a kéregben telel át, illetve azon mászik fel - sárkefével dörzsöljük át és kenjük be mésszel. Kenhetünk a törzsekre az egerek ellen is alkalmazott ragasztóból vagy fagyöngy ragacsos nedvéből a talaj közelébe felmászás ellen egy gyűrűt, amelynek meglétét időnként ellenőrizzük.
- Használjunk elsősorban környezetbarát szereket! A növények egészségi állapotának megőrzése érdekében alkalmazzunk lombtrágyát, ezek készen is kaphatók, de magunk is erjeszthetünk gyógynövényekből, pl. csalán, fekete nadálytő és pitypang keverékéből. Az interneten rengeteg ilyen receptet találhatunk, így sok esetben helyettesíthetjük a kémiai növényvédő szereket. Ha módunkban áll, tartsunk néhány kacsát-tyúkot, amely a rovarokat-csigákat összeszedi, ne üldözzük, inkább kíméljük kerti segítőtársainkat (madarak, békák, sünök), helyezzünk ki tél végén madárodúkat, a megtelepedő madárcsaláddal egy zsáknyi vegyszert kiválthatunk.
- Hasznos rovarjaink (pl. méhek) kímélete érdekében lehetőleg este, napnyugta után permetezzünk; több irányból fújjuk le a fákat. Virágzás közben egyébként is lehetőség szerint kerüljük a vegyszeres kezelést, mert az a virágoknak is árthat, leégetheti, barníthatja a szirmokat.
- Figyeljük az időjárás-előrejelzést; szeles időben, kánikulában, ha permetezés után 8-12 órával eső várható, vagy ha még az eső vagy harmat miatt vizes a levelek felülete, ne permetezzünk; legjobb a szélcsendes, kissé felhős időjárás.
- Használjuk a szerekhez mellékelt utasításban megadott dózisok közül a legkisebbet; azért, hogy a kisebb dózisok is megfelelő hatékonyságúak legyenek, adagoljunk a vegyszerek mellé tapadásnövelő anyagot (pl. káliszappan, NONIT, vagy bármely kapható tapadásfokozó anyag, végső esetben 10 liter vízhez adott kanálnyi kristálycukor is megteszi).
- A permetezésre használt eszközök mindig megfelelő állapotúak legyenek, kellően porlasszák a hatóanyagot (a tömítéseket és az apró furatokat mindig ellenőrizzük), használat után mossuk el őket, az elmosásra használt vizet ne öntsük a lefolyóba, hanem másnap akár öntözőkannával is pótlólag a növényekre kijuttathatjuk; vegyszermaradékot és csomagolóanyagot ne dobjunk a hulladékgyűjtőkbe, hanem összegyűjtve a Polgármesteri Hivatal által a lomtalanítások környékén biztosított veszélyeshulladék-leadókba juttassuk el.
- A permetezéshez használt ruházatot utána mossuk ki; hasznos lehet külön erre a célra munkavédelmi boltokban viszonylag olcsón elérhető vegyszerálló overallt, gumicsizmát, plexi arcvédőt és gázmaszkot vásárolni.
 
Végezetül vegyük figyelembe, hogy túlzásba vitt vegyszerezés a növénynek is, de a kerttulajdonosnak még inkább ártalmas!
 
Polgármesteri Hivatal