Prágai tavasz és a magával ragadó Csehország
2015-06-14 - Mindegy, hogy szereted-e a kacsát knédlivel vagy sem, rajongsz-e a cseh sörért vagy utálod kesernyés ízét, tudod-e, hogy ki az a Svejk vagy nem, Csehország magával fog ragadni, ha szereted a romantikus hangulatú városokat.
A jó program mellett biztosan ennek is nagy szerepe lehetett, hogy annyira nagy volt ezúttal is az előzetes érdeklődés, egy busz kevésnek bizonyult, így két csoportban kellett megszerveznünk az OMNYE csehországi kirándulását. Az elsőt május 12-17 között Pogány Gyula, a másodikat pedig május 26-31 között Gyöngy Márton vezetésével. A program mindkettőnél csaknem azonos volt.
 
Kora reggel indultunk a hosszú útra, Ausztrián át értünk a lenyűgöző morvaországi kisvárosba, Telc-be, amelynek csodáját a főteret övező lábas házak, három templomtorony, a várkastély és a mindezt körbefonó halastavak és ligetek együttese alkotja. A hosszúkás főtér tökéletessége szinte minden képzeletet felülmúl, az egyik legszebb reneszánsz tér Európában. A festménybe illő XVI. században épült lábas házak színesek, csodálatosan felújítottak és nagyon vigyáznak rájuk. Sokat mondó számadat, hogy míg a település lakossága mindössze 6.000 fő, addig évente közel negyedmillió turista keresi fel a várost, amely 1992 óta az UNESCO világörökség része. Itt csatlakozott hozzánk idegenvezetőnk is. Közös sétát tettünk a főtéren és meglátogattuk a város kastélyát, majd továbbutaztunk prágai szálláshelyünkre.
A 2.napon öt órás prágai gyalogos várásnézés következett. Prága az elmúlt években a világ egyik leglátogatottabb városává vált, köszönheti ezt az európai fővárosok sorában egyedülállóan érintetlen városképének, a középkortól a szecesszióig szinte minden időszakot felölelő építészeti örökségének. Városnézésünk során megtekintettük a Hradzsint, a St. Vitus katedrálist, a Loretói Szűz Mária-templomot, az Aranyművesek utcáját, a Károly hidat és az Óvárosi teret a városházával és egyéb nevezetességeket, így az őrségváltást is a vár főbejáratánál. A városnézés után maradt szabadidő arra is, hogy sétálhassunk az ősi utcákon vagy beüljünk valamelyik híres sörözőbe. A történelmi belváros Világörökség. A hosszú, gazdag program egy hangulatos sörözőben fejeződött be esti vacsorával.
 
Másnap a nyugat-csehországi Karlovy Varyba /német nevén Karlsbad/ kirándultunk, amely Csehország legismertebb gyógyfürdőhelye. Évente 70 országból 85.000 vendég és 2 millió átutazó keresi fel. A szép fekvésű városban ma is sok pompás épület emlékeztet az Osztrák-Magyar Monarchia időszakára, amikor Karlsbad a nemzetközi arisztokrácia egyik fő találkozóhelye volt. Neves vendégei voltak Goethe, Beethoven, Gogol, és köztük a mi Arany Jánosunk, aki 1867-ben járt itt először, majd még hét alkalommal. a Toldiban is leírja a város születésének legendáját. "Ha a vizek a doktoroknál jobbak nem lennének, az emberek bizony mind-mind elvesznének" – írta Karlsbad vizeiről. Szálláshelyét emléktábla hirdeti. Hangulatos sétát tettünk a szebbnél szebb házak szegélyezte Teplá folyó mentén, ahol egykor Arany János is sétált. Annyira szép volt minden, hogy nem szabad kihagyni senkinek! Fakultativ programként végül lehetőségünk volt a Karlsbad Becherovka likőrgyár egykori telephelyének a meglátogatására is.
 
A 4. napon délelőtt folytattuk a prágai városnézést, a Zsidónegyeddel, amely Josefov-ként ismert. Felkerestük a régi zsidó temetőt, a Spanyol zsinagógát, a Pinkas zsinagógát és a Régi-új zsinagógát, amely Európa legrégibb ilyen épülete. A városrészben van Franz Kafka szülőháza és szobra is. Ezt követően a délután folyamán meglátogattuk Karlštejn várát. Karlštejn Csehország egyik legimpozánsabb és leglátványosabb, teljesen épen maradt gótikus vára, a középkori Cseh-Királyság egyik jelképe, legfrekventáltabb erődítménye, Prágától 50 kilométerre, a hasonnevű falu fölé emelkedő 320 m magas mészkősziklán. A faluból viszonylag hosszú, meredek út vezet ide, ami annak idején még a huszitákat is elrettentette. Mi megbirkóztunk vele.
 
A következő napon kirándultunk a Cseh Paradicsomba (Cesky Raj), ami Prágától északkeletre 100 km-nyi távolságra fekszik. Ez Csehország leglátványosabb nemzeti parkja, amelyet meghökkentő alakú sziklatornyok, meredek sziklafalak, mély völgyek, mesés kilátópontok és természetes sziklahidak jellemeznek. A nemzeti park mágnesként vonzza a túrázás, a sziklamászás, és a hegyikerékpározás szerelmeseit. Idehaza talán még kevésbé ismert. Kirándulásunk során több lehetőség kínálkozott a különleges formájú homokkő tornyok közötti sétára, egy könnyebb és egy nehezebb út, rövidebb és hosszabb távval. Közülünk többen is vállalták a hosszabb 3,5 kilométeres túrát. Délután Kutná Hora-ba látogattunk, melynek Szent Borbála katedrálisa és Óvárosa szintén a Világörökség részét képezi, csontkápolnája pedig egyenesen bizarr volt.
 
Utolsó napunkon elköszöntünk a csodálatos Prágától és útban hazafelé egy hangulatos kisváros, Český Krumlov meglátogatásával vettünk búcsút Csehországtól. Ez a város a középkorból ránk maradt gyöngyszem, szintén az UNESCO Világörökség része. A Moldva folyó kanyarulatában elhelyezkedő óvárosa és a fölötte uralkodó várkastély sokáig emlékezetes marad valamennyiünknek. Nem véletlen, hogy ez a csodás kisváros az ország második leglátogatottabb turisztikai célpontja. Nem is fejeződhetett volna be ennél jobb programmal ez a szép kirándulás. Hat felejthetetlen nap után kissé elfáradva, de rengeteg új élménnyel gazdagodva, jókedvűen indultunk haza Ausztrián keresztül Bécs Hegyeshalom Budapest útvonalon. A késő esti órákban érkeztünk Százhalombattára.
 
Köszönjük szervezőinknek, idegenvezetőnknek, gépkocsivezetőnknek és támogatóinknak, akik lehetővé tették számunkra ezt a szép utazást.
 
Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesület