Átlagisztán és Extremisztán
2015-05-28 -
Különös világba kalauzolta a résztvevőket Mérő László matematikus, pszichológus május 20-án a "Matrica" Múzeumban. A csodák logikája című legújabb könyve alapján többek között a csoda és a tudomány kapcsolatáról, a kaotikus gondolkodásról és a konvertálható tudásról tartott érdekes előadást. Mint mondta, amit a tudomány nem ért, nem tud megmagyarázni, azt tekinthetjük csodának. Egy-egy csoda viszont új fejezetet nyithat a tudományban.
 
Szeretünk átlagot számítani, az átlaghoz viszonyítani, de a világ nem az átlagra van szabva, és az átlagtól eltérő nem abnormális, legfeljebb szokatlan. Ez alapján Mérő két világot állított fel, Átlagisztánt és Extremisztánt.
 
Átlagisztánban az élet kiszámítható, szabálykövető, kis vagy közepes kockázatú, történelme lassú, egyenletes. Az itt élők zömének speciális tudása van.
 
Csakhogy a szabályok betartása időről időre mindenki életében káoszt okoz, és ezzel máris Extremisztánban találjuk magunkat. Tulajdonképpen a káosz maga a csoda, ami nem feltétlenül pozitív élmény.
 
Extremisztánban az élet nem kiszámítható, váratlan események sorozata jellemzi, és a történelem nagy ugrásokkal halad. Itt a fantázia az úr. Az itt élők nem tudják kiszámolni a jövőt, de fel tudnak rá készülni, mert konvertálható tudásuk van.
 
Nagyon nagy szükség van specialistákra, de a munkaerőpiac legalább fele arányban igényli a konvertálható tudással rendelkezőket. Mindkettő mögött óriási ismerethalmaz kell, hogy legyen, és a megfelelő működéshez mindkettőre szükség is van.
 
A konvertálható tudást feleslegesnek tűnő, de modell értékű tanulmányokkal szerezhetünk. Ezért kell például minden jogásznak megtanulni a római jogot, vagy az orvostanhallgatóknak az összes emberi csont latin nevét.
 
Mérő László szemléletes példákkal megtámogatott előadása arról biztosította a jelenlévőket, hogy ugyan Átlagisztánban jó élni, de a világot a csodák sorozata viszi előre, azaz fejlődés csak Extremisztánban van.
 
Balpataki Katalin történész
"Matrica" Múzeum