Marad a színvonalas egészségügyi ellátás
2015-05-19 - A százhalombattai önkormányzat közalapítványa üzemelteti a járóbeteg-szakellátást és az egynapos sebészetet május 14-től Százhalombattán. A feladatokat továbbra is az eddig ott dolgozó orvosok és szakemberek látják el – mondta el az Egészségügyi, Oktatási és Szociális Bizottság elnöke. Török Sándort egyebek mellett a bérlakáspályázatról, az iskolai és az óvodai helyzetről is kérdeztük.
Az önkormányzat idén február 12-én mondta fel az egészségügyi szolgáltatást végző Men for Care Kft. szerződését a cég gazdálkodásában észlelt okok miatt. Százhalombatta kivételes helyzetben van, mert továbbra sem érződik majd az országosan jellemző orvoshiány, miután mind a 65 szakorvossal, illetve egy kivételével az összes többi munkatárssal megállapodtak, hogy folytatják a munkát a battai szakrendelőben – hangsúlyozta Török Sándor. Sikeresen lezajlott az átadás-átvétel az önkormányzat és az eddigi működtető között, minden tárgyi és szakmai feltétel adott a kiemelkedő egészségügyi ellátás biztosításához.
 
Újabb bérlakáspályázatot írtak ki, hat szociális és hét költség alapon bérbe vehető ingatlant hirdetett meg az önkormányzat a helyi lakosok számára. A beadási határidő június 5-e. A pályázatra azok jelentkezhetnek, akiknek nincs beköltözhető lakása, valamint lakbér- vagy közüzemi hátraléka. További feltétel a szociális bérlakásoknál a legfeljebb 14750 forintos egy főre jutó nettó havi jövedelem, a költségalapú ingatlanoknál pedig a 45 000-től kevéssel 100 000 forint feletti jövedelemhatár, valamint kéthavi előleg. Egy két szobás, 54-56 négyzetméteres lakótelepi lakás például szociális alapon 22 000 forintért bérelhető havonta, a költésalapú díja 36 000 forint körüli. Az elbírálás előre magadott, objektív pontrendszer alapján történik. Sokszor azonban így is nehéz a döntés az azonos pontot elérők között, mert szeretnék segíteni a helyi fiatalokat, ugyanakkor egyre több a hiteltartozás miatt házát elhagyni kényszerülő idős ember. Az ingatlanok 2013 óta a korábbi öt helyett csak két évre bérelhetőek, de a szerződés még öt alkalommal meghosszabbítható. Cél, hogy ne halmozódjon fel lakbértartozás, valamint ellenőrizhetőbb legyen a lakások állaga. Nagy gondot okoz ugyanis a több 10 millió forintos kintlévőség behajtása, illetve az ingatlanok rendbetétele. Többször is előfordult, hogy a bérlők távozása után 3 millió forintot költött az önkormányzat egy-egy felújításra. Ezért is folytatódik a régebbi ingatlanok eladása a következő három- négy évben. A tervek szerint a jelenlegi csaknem 230 bérlakásból mintegy 200 marad városi tulajdonban. A vásárláshoz kedvezményt ad az önkormányzat, 15 év alatt kell kifizetni a vételár 50 százalékát, ami 10 évig kamatmenetesen, utána pedig a mindenkori jegybanki alapkamaton törleszthető. Amennyiben a vevő egy összegben fizet, 20 százalék kedvezményt kap a vételárból, csakúgy, mint a három, vagy a több gyermekes családok.
 
Továbbra is támogatják az első lakásvásárlást 2-2,5 millió forinttal, ami 15 évig törleszthető kamatmentesen. Azok, akik a lejárat előtt leadják az önkormányzati bérlakást, ennek az összegnek a másfélszeresére, vagyis közel 4 millió forintra számíthatnak. A költségvetésben idén 50 millió forintot különítettek el erre a célra, amiből több mint 20 milliós támogatást már elbíráltak. A további döntések a folyamatosan beérkező igények alapján várhatóak.
 
Köztudomású, hogy márciustól két helyről kérhetnek szociális támogatást az érintettek: a járásoknál az úgynevezett jövedelem-, az önkormányzatoknál pedig a kiadáskompenzáló, más néven települési támogatások igényelhetőek. Török Sándor szerin érthető a kormány azon törekvése, hogy segély helyett munkából éljenek meg az emberek, azonban erre számos településen kevés a lehetőség. Hangsúlyozta: országosan kimagasló, hogy idén mintegy 100 millió forintot költ szociális támogatásra Százhalombatta. Az önkormányzat minden támogatási formát megtartott, amire törvény adta lehetősége volt. Egyre több a rászoruló, ezért előfordul, hogy kisebb összeg jut egy főre, mint tavaly. Sajnálatosnak nevezte, hogy több segély megszűnt, vagy túlzottan szigorodtak az igénylési feltételek. A járásokhoz került közgyógyellátási támogatás például méltányosságból már nem, csak normatív alapon adható, sok nyugdíjas, akinek már nem jár a segély, választani kényszerül, hogy kenyeret vagy gyógyszert vegyen.
 
A takarékos, egyensúlyi költségvetés ellenére idén közel 300 millió forintot költ az önkormányzat az iskolaépületek fenntartására. Támogatja a nyári táborokat, kirándulásokat és egyéb programokat is, amelyekre célzottan pályázhatnak az iskolai alapítványok. Korábban anyagi lehetőség is volt a kimagasló pedagógiai munka elismerésére, de miután már a központi intézményfenntartó rendelkezik a személyi állományról, maradt a tárgyjutalom. Amennyiben lehetőség van rá, továbbra sem zárkóznak el attól, hogy a környező településeken élők is igénybe vegyék a bölcsődei, óvodai és iskolai ellátást.
 
Befejeződtek az óvodai beiratkozások. Minden jelentkezőt felvettek, nem okozott nehézséget, hogy szeptembertől három éves kortól kötelező az ellátás. Tükrözi az átlagos éves battai születésszámot, hogy összesen 199 kiscsoportos jár az öt óvodába ősztől. Az intézmények között egyenlő arányban osztották el a létszámot, az összesen 29 csoportba átlagosan 28-29 gyerek jár majd számított létszámon. Ez eltér a ténylegestől, mert két óvodában is nevelnek több odafigyelést igénylő, sajátos igényű gyerekeket. Az integrált nevelést a város támogatásával külön gyógypedagógusok és pszichológusok segítik, emellett a legjobb tárgyi feltételek állnak rendelkezésre. A szakbizottság elnöke szerint kiváló szakmai munka folyik az óvodákban, és igazi családi közösségként működnek. A szülők szívesen részt vesznek a különböző programokon, illetve azok szervezésében is.