Kirándult a NYUPEK
2015-05-19 -
Április 21-én ismét elindultunk, hogy megtekintsük Veszprémet, majd Zircet. Veszprémet a királynék városának nevezték, mert itt koronázta a mindenkori veszprémi püspök a magyar királynét. Itt volt Gizella palotája is, ami elpusztult. Ma nevezhetnék a szelek városának, egyetemi városnak, de turisztikai központnak is. 80 000 lakosából 10 000 egyetemista él itt. Hajdan a vegyiparnak képzett szakembereket, most nagyon széleskörű a képzés. Tanárok, színházi szakemberek, teológusok, stb.
 
Itt volt püspök Mindszenty József. Ma már érsekségi rangot kapott, Márfi Gyula érsek megnyitotta az érseki palotát a nagyközönség előtt, ami igen gazdag műkincsekben. Sajnos ez csak májustól van nyitva. Az érseki palota a várnegyedben van, ehhez csatlakozik a Gizella-kápolna, ami egyike a legszebb gótikus emlékeinknek. Országos nevezetességűek a falait díszítő, apostolokat ábrázoló 12. századi faliképek.
 
A székesegyház mellett van a X. században épült Szent György-kápolna, itt tett szüzességi fogadalmat Imre herceg, István fia. A Gizella-kápolna mellett van a Várkút. 40,7 méter mély, ez látta el vízzel a várbelieket. A téren látható hazánk legszebb barokk szoborcsoportjai közé tartozó Szentháromság-szobor. A téren nyáron hangversenyeket rendeznek.
 
A tér északi részén áll a román stílusú Szent Mihály-székesegyház. 1002-ben már megemlítik. Többször elpusztították, kirabolták, tűzvész áldozata lett. Barokk, majd neoromán stílusban épült újjá. A szentélyben található Boldog Gizella karjának egy csontja, amit Passauból kaptunk, az ott elhunyt királynéból. Szép az altemplom is.
 
A tér végén áll Gizella és István szobra, innen szép kilátás nyílik a Séd völgyére. Itt lett Szent Margit, IV. Béla leánya a Dominikánus apácák kolostorában 9 éves korában. Jól látható a Viadukt is. Meg kell említeni a Tűztornyot, ami a vár bejáratánál áll. 291 méter magas. Mellette van az arcképcsarnok, Veszprém nevezetes embereinek állít emléket: Cholnoki Jenőnek, a híres földrajztudósnak, Csikász Imre szobrásznak, stb.
 
Sok lépcsőn át lejutva a buszunkhoz Veszprémet elhagytuk. Zirc nevezetessége az apátság. III. Béla alapította francia szerzetesekkel a 12. század elején. Ma a rend székhelye. A barokk templom a 18. század elején épült. Ma gyönyörűen karbantartott, aranyozott szobrai – mind fából készült, az oszlopok is. Öt évenként felfrissítik.
 
Egy fiatal lelkes pap tartott ismertetőt az orgonákról, a szobrokról, a festményekről. 12 szerzetes él itt jelenleg. Az épület öregek otthona, tanítás nem folyik.
 
Átmentünk a könyvtárba, amely a pannonhalmi gyűjtemény mellett a leggazdagabb vidéki műemlékkönyvtár. Berendezése is művészi értékű. A nagyteremben gyönyörű, díszes faberakásos asztal és két földgömb. A termet szimbolikus freskók díszítik. Könyv, folyóirat, térkép, zenemű található. Kutatók használják.
 
Sétát tettünk az Arborétumban, mely faritkaságairól híres. A bakonyi ősrengeteg számos öreg fája itt megtalálható. Kétszáz éven át gyűjtötték a ritkaságokat. Egy halastó mellett zártuk sétánk.
 
Hazafelé megálltunk Kenesén, megcsodáltuk Balatonunk szépségét. Igen tartalmas nap után tértünk haza. Megköszönjük Nagy Györgyné Mártinak, hogy ezt a szép utat megszervezte. Köszönjük Násztor András sofőrünknek, hogy jól vezetett az út során.
 
Juhászné Hegedűs Marianna
NYUPEK