Kilencszáz sportoló, folyamatos fejlesztés a VUK-ban
2015-04-30 - Közel 13 millió forintos fejlesztést valósított meg a Százhalombattai VUK SE az Óvárosi Sportközpontban az elmúlt három hónapban. A komfortnövelő beruházásokat a TAO támogatás tette lehetővé.
Az utánpótlás-egyesület 2011 óta minden évben pályázik a társasági adóból lehívható központi támogatásra, amelyből korábban már mobil kapukkal, fűnyíró traktorral és egyéb kisebb beszerzésekkel korszerűsítették az óvárosi sportpályát, amelyet hosszú távú szerződés keretében bocsátott rendelkezésükre az önkormányzat. Az évről évre változó szabályok és lehetőségek eredményezték, hogy idén januárban két év fejlesztési támogatását használhatták fel – mondta el Katona István elnök. Tavaly ugyanis nem jutottak TAO-pénzhez, de meghosszabbíthatták a pályázatukat.
 
A most megvalósított fejlesztés jelentősen növeli a húsz éve átadott létesítmény komfortját. Az egyesület nagyteljesítményű mosó- és szárítógépet vásárolt, kicserélték a kazánt és a melegvíz tartályt, átalakították és felújították az öltözőket.
 
A 2 millióért vásárolt ipari mosógép és a 800 ezer forintos szárítógép lehetővé teszi, hogy helyben mossák a mérkőzéseken viselt mezeket. Ezzel nemcsak a szülőket mentesítik a tisztítással járó feladatok alól, hanem a mezek állagát is védik. Amíg ugyanis hazahordták a gyerekek a versenyfelszerelést, a holmi egy része nem, vagy nem megfelelő állapotban került vissza. Az új gépeknek azonban valószínűleg a takarító néni örül a legjobban, megszűnt ugyanis az az áldatlan állapot, hogy a sportközpontban minden létező helyen pólók és nadrágok száradnak.
 
Öt millió forintba került a kazán- és melegvíz tartály csere, amit legfőképpen az indokolt, hogy a korábbi berendezések elöregedtek és alacsony teljesítményük miatt nem bírták a meccsek és edzések utáni tempót. A zuhanyozóban 5-8 percig tartott a melegvíz, és csak annak a csoportnak jutott, amelyik a vetkőzőversenyt is megnyerte. Ez a probléma most megszűnt, a legmodernebb kondenzációs kazánt szerezték be, a korábbi teljesítmény másfélszeresével. Kényelmesebbé, szebbé és kulturáltabbá váltak az öltözők is. Míg korábban mind a négy helyiség egybe nyílt, és adott esetben a hazai csapat együtt zuhanyozott az ellenféllel, most minden helyiség elkülönül, saját zuhanyzóval rendelkezik, sőt, tágasabb is lett.
 
A beruházások a hetven százalékos TAO támogatás mellett 30 százalékos önrésszel valósultak meg, amelyet az önkormányzati támogatásból fizetett ki az egyesület. Katona István hangsúlyozta, a felsorolt összegeknél valójában jóval többet költöttek a modernizálásra, mivel a járulékos feladatokat, például a kazáncseréhez szükséges bontást, építést, a mosógép áram, víz és csatorna bekötését nem számolhatták el a TAO keretében.
 
A VUK mintegy 450 igazolt sportolót tart nyilván, de ennek a duplája, közel 900 gyerek látogatja a különféle foglalkozásokat, amelyekbe az ovisok számára szervezett foci és úszás is beletartozik. Az egyesület főként az önkormányzati és TAO pénzekből gazdálkodik - szigorú elszámolás mellett. Mivel csak utánpótlás-neveléssel foglalkoznak, szponzori támogatásra nem számíthatnak, a tagdíjakból pedig jelentős kinnlevőséget halmoztak fel. A helyzeten most úgy igyekeznek segíteni, hogy akinek elmaradása van, a befizetés pótlásáig nem veheti át az újonnan vásárolt személyes felszerelést.
 
Mert, hogy a nem kis munkával optimalizált TAO-támogatásból ezekre is futotta. Minden igazolt kézilabdás és labdarúgó két garnitúra mezt, ezen kívül melegítőt, cipőt, táskát, labdát, aki 14 évesnél idősebb, télikabátot is kapott. A fiatal reménységek számára óriási motiváció az egyesületi sportfelszerelés, amely "sokkal többet ér", mint a szülők által vásárolt, esetleg drágább holmi. A beszerzés emellett a szülőknek is nagy segítséget jelent – hangsúlyozta az elnök. Talán nagyobb kedvvel fizetik majd be az elmaradt tagdíjakat. A mérkőzések alkalmával használt mezeknek külön raktárkonténert is kellett vásárolni, ahol katonás rendben várják a jövő bajnokait.
 
Az Óvárosi Sportközpont megújulása nemcsak a kedvező törvényi lehetőségeknek, hanem a sok-sok kitartó szervezőmunkának is köszönhető. Katona István nem kis büszkeséggel kíséri végig a vendégeket a megújult létesítményen, és az olyan "apróságok" bemutatásáról sem feledkezik meg, mint a rendkívül praktikus stopli pucoló szőnyeg, vagy a közelmúltban leleményesen korszerűsített öntözőrendszer, aminek köszönhetően már nem vezetékes vízzel locsolják a pályát.
 
A MÚSZ sportágfejlesztési támogatásának köszönhetően az úszókat kiszolgáló létesítményekben is felújítás zajlik. Összesen 28 millió forintból lesz korszerű, videojelek fogadására is alkalmas ledfala a Kiss László Sportuszodának és kap új, trendi rajtköveket az ötven méteres versenymedence. Utóbbiban kicserélik a végfalat és a túlfolyórendszert is.
 
A legtöbb hétvégén gyerekeket szállít a MÚSZ busz, igaz, főként a kézisek és focisták használják, mivel az úszók rendszerint kisebb, vagy nagyobb csapatban utaznak, de a szövetséggel kötött szerződés ezt lehetővé teszi.
 
A TAO-támogatás feltétele a kezdeti években a létszám folyamatos emelkedése volt, mostanra azonban inkább a minőségi munkára helyeződött a hangsúly. Az egyesület teljesítményét azon mérik, hány gyerek igazol magasabb osztályba. A VUK-nál eredményes a szakmai munka. Katona István kiemelte, miután bronzérmet szereztek a juniorkézilabdázók, most az U17-es focistáknak drukkolnak, mivel nekik is jók az esélyeik, hogy harmadikként fejezzék be a korosztályos országos bajnokságot.

Hozzászólások
Tisztelt Katona Úr!
 
A fenti cikk ismertében döbbentem olvastam ma a meghívót  szülői értekezletre, hogy a kézilabda és a labdarúgó szakosztály az ellehetetlenülés szélére került.
 
Pár kérdés felmerült bennem:
Milyen pénzügyi tervezés előzte meg ezt az esztelen költekezést?
Hogy lehet olyan  miatt ellehetlenülni amit meg sem kapott még a VUK SE az önkormányzattól?
Miért az Önkormányzat a hibás az Önök felelőtlen gazdálkodásukért?
Ha volt pénz,miért nem tartalékoltak?
 
Sajnos nem ez az első eset a VUK SE-nél,hogy a szülők úgy érzik valami nagyon nem jól működik a VUK SE gazdálkodásában.
 
Üdvözlettel:
Egy felháborodott szülő
Tisztelt ismeretlen "felháborodott szülő"!
 
Hírtükrös kérdésére az alábbi választ adom:
Egyesületünk 3 fő bevételi forrásból gazdálkodik: önkormányzati támogatás, TAO, tagdíj és szponzori támogatások.
 
Utánpótlás-nevelő egyesületnél sajnos elhanyagolható tétel a szponzori támogatás.
 
Mind az önkormányzati, mind a TAO-s pénzek szigorú elszámoláshoz kötöttek, ezért a tartalékolás nagyon nehéz, a tagdíjból származó és szponzori bevételeket pedig a TAO önrészére és egyéb nem elszámolható tételekre költjük (pl: edzők kötelező továbbképzése, ügyvitel, telefon, internet, stb.)
Sajnos mindkét fő támogatás később érkezik, mint a megkezdett program. Júliusban elkezdődik a szezon, a TAO-s pénzek decemberben érkeznek, az adott évi önkormányzati működési támogatás pedig áprilisban, májusban.
 
Addig a tartalékainkból kell fedezni a költségeket (nevezési díjak, bérleti díjak, edzői bérek, utazás, étkezés stb.)
 
Külön kell választani a fejlesztési és a működési támogatásokat.
 
A fejlesztési pénzeket csak arra lehet költeni, amit a programunkban jóváhagytak. Az ön által említett "esztelen költekezés" mind jóváhagyott program. Nem hiszen, hogy indokolatlan egy 20 éves épületben a kazáncsere, vagy a vizesblokk és öltöző felújítása, mint ahogy a felszerelések beszerzése sem.
 
A jelen probléma abból adódik, hogy az előző évek bevételeiből kiindulva tudjuk tervezni a folyó bajnokságok költségeit.
 
Az idei önkormányzati támogatásunk a labdarúgás esetében a tavalyi összegnek mindössze a 12, 4 százaléka, a fiú kézilabda esetében pedig 12,5 százalék. Erről április végén született döntés. Az év első négy hónapjában az elmúlt években megkapott támogatás alapján költöttük a pénzt, vagyis fizettük a bérleti díjakat, az edzőket, az utazásokat. Kiemelt sportágakként bíztunk az előző évekhez hasonló támogatásban.
 
Gondolhatja Ön, hogy felelőtlenül gazdálkodtunk és meg kellett volna várnunk, miként határoz az önkormányzat a sportalap felosztásáról, de a kötelezettségeink nem áprilistól keletkeznek, hanem januártól, illetve előző év júliusától, hiszen az edzőkkel például előző év júliustól adott év júniusig kötünk szerződést.
 
Ha megvártuk volna a döntést, és csak akkor fizettük volna ki az említett tételeket, akkor a megszokott éves támogatással nem tudtunk volna elszámolni.
 
Ilyen mértékű csökkenést egyik egyesület sem szenvedett el a városban, a kiemelt sportágak a tavalyi támogatásuk 60-125 százalékát kapták, beleértve a hozzánk hasonlóan TAO-zó sportágakat is.
 
Két évvel ezelőtt hasonló helyzetben voltunk. Akkor hozzájárultunk, hogy az önkormányzat független szakértővel átvilágítsa a VUK SE teljes gazdálkodását. Megvizsgálták a legkisebb tételű számláinkat is, és miután nem találtak szabálytalanságot, pótköltségvetést szavaztak meg a számunkra. Az önkormányzat tagokat "delegált" az elnökségünkbe és a felügyelő bizottságba, amelyek azóta is ezekkel a tagokkal működnek.
 
Remélem, válaszom kielégítő, további kérdések esetén állok szíves rendelkezésre.
 
Üdvözlettel:
Katona István
elnök
Százhalombattai VUK SE