Tevékenyek, tanulnak, támogatnak
2015-04-28 - Hatvanezer forinttal járult hozzá Soczó Ádám gyógyíttatásához a százhalombattai Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesülete. A pénzt az áprilisi klubnapjukon rendezett tombolasorsoláson adta össze a tagság. Az idén hat éves OMNYE a város legfiatalabb nyugdíjas klubja, egyben minden bizonnyal a legnépesebb és legaktívabb is.
Az április 21-i összejövetelükön szinte megtöltötték az Óvárosi Közösségi Házat. A földszinti díszteremben az egyik asztalnál tombolaárusítás folyt, egy másiknál a Sudoku klub tevékenykedett, míg egy harmadik csoportban számítógépes oktatást tartott klubtársainak Börzsei János nyugalmazott vegyészmérnök. A szomszédos teremben Tarnóczi Sándorné képeiből rendeztek be kiállítást, amelynek megnyitására László Bandyt kérték fel, az emeleti galérián pedig a rejtvényfejtők dolgoztak, ugyancsak elmélyülten.
 
A klubnap fő eseménye Tóth Jánosnak, a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum igazgatójának az előadása volt. A szintén nyugdíjas szakember 1985 óta irányítja az intézményt. Nála csak egy régebbi múzeumigazgató van az országban, dr. Kubassek János, az érdi földrajzi múzeum élén. Vetítéssel illusztrált értekezésében kiemelte: a rendszerváltás előtti években gyakran állították be hazánkban az olaj- és gázipar történetét úgy, mintha az a szocializmussal kezdődött volna, a valóságban azonban több mint száz éves múltra tekint vissza az iparág, amelynek centenáriumát 2014-ben ünnepelték.
 
2014 januárjában kezdődött el a kitermelés az első sikeres hazai olajkútfúrás eredményeként Egbellben, amely kutatás Papp Simon geológus nevéhez köthető. Ugyanabban az évben indult el a földgázszállítás a 73 kilométer hosszú Kissármás-Torda-Marosújvár vezetéken, amely dátum a magyar és egyben az európai földgázszállítás kezdete is.
 
Tóth János a hazai feldolgozóipar kialakulásának legfontosabb állomásait is bemutatta az 1882-ben alapított fiumei olajfinomítótól egészen a MOL megalakulásáig. 1969-ben, Zalaegerszegen alapított intézményéről - amely a lengyel után Európai leggazdagabb szakipari gyűjteményével büszkélkedik - elmondta, hogy nemcsak számos érdekes ipari relikviát – például a legkorábbi oltógépeket, fúrógépeket – őriz, hanem épületéhez tartozik a város legnagyobb, leggondozottabb parkja is. Ennek ellenére az elmúlt években sok esetben csak hitelfelvétellel tudták kiegyenlíteni a közműszámlát, amelynek fő oka, hogy megszűnt az állami finanszírozásuk, tavaly pedig a MOL és az MVM együttes támogatása sem érte el azt az összeget, amelyet korábban csak a MOL biztosított éves működésükhöz. A szakember arra kérte az OMNYE tagjait, személyes emlékeikkel – dokumentumokkal, fotókkal, kitüntetésekkel – is támogassák a páratlan és pótolhatatlan kultúrtörténeti gyűjteményt, aki pedig teheti, hasson oda, hogy biztonságosabbá, kiszámíthatóbbá váljon a finanszírozásuk.
 
A hat éve alapított OMNYE kezdeti negyvenkét fős létszáma mára száz fölé emelkedett. A tervek szerint ünnepi kiadvánnyal emlékeznek meg az alapításról és az elmúlt, eseménydús évekről.