Pénz beszél
2015-04-07 - Feltétlenül szükséges a készpénz használata? Mennyi készpénzt tartsak magamnál? Hol tartsam a készpénzt? Az Érdi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési sorozata egyebek közt ezekre a kérdésekre is megadja a választ. A cél, hogy ne váljunk áldozattá figyelmetlenségünk, gyanútlanságunk miatt.
Bankszámla, bankkártya, hitelkártya, bevásárló kártya, átutalás. Szinte minden pénzügyet el lehet már intézni virtuális pénzforgalommal. Gyors, biztonságos, hatékony. Mindezek ellenére még létezik néhány üzlet, intézmény, vendéglátóegység, ahol nem lehetséges a kártyás vásárlás, vagy kényelmi szempontokból mégis csak a régóta használt készpénznél maradunk.
 
Ha már kénytelenek vagyunk készpénzt otthon tartani, törekedjünk arra, hogy ez minél kisebb összeg legyen. A bankjegyeket lehetőleg tartsuk magunknál, illetve csak közvetlenül a használat előtt vegyük ki a pénzintézetből. Bevásárláshoz már szinte minden áruházban rendelkezésünkre áll készpénzfelvételi terminál, illetve lehetőség nyílik kártyás fizetésre is. Bankkártyánkat és a PIN-kódot sose tartsuk egy helyen! Figyeljünk arra, hogy fizetéskor ne álljanak közel hozzánk, ne lássák, amikor beütjük a PIN-kódot, illetve, hogy hova tesszük el a pénzünket!
 
Amennyiben otthon tartunk nagyobb mennyiségű készpénzt vagy jelentős értékű vagyontárgyat, érdemes egy széfet vásárolni és azt nem látható helyen, rögzítve tárolni. A filmekből jól ismert, köztudomású "rejtekhelyek", mint amilyen a kép mögötti, könyvek közötti rés, a ruhásszekrény, a fehérneműs komód, éjjeliszekrény, fiók nem biztosítanak hatékony védelmet. Érdemes ezeket a helyeket kerülni, amennyiben nem szeretnénk, hogy a betörőknek könnyű dolga legyen.
 
Kisebb összegű készpénzt sem szabad könyvben, vázában, az imént említett bútorokban tartani. Javasolt kevésbé evidens rejtekhelyet választani, és azt legfeljebb egy bizalmi személlyel közölni, szükség esetén.
 
Bevásárlás során hajlamosak vagyunk a különféle termékekre koncentrálni, így előfordulhat, hogy akár percekre is felügyelet nélkül hagyjuk táskánkat, kabátunkat, szinte felkínálva értékeinket a tolvajoknak. A zsebtolvajok működési területeként funkcionáló bevásárlóközpontokban is jó szolgálatot tehetnek a pénztárcát a táskához vagy zsebünkhöz rögzítő láncok, mini személyi riasztók, amelyek divatos kellékként és biztonsági eszközként is funkcionálnak.
 
Ha úgy érezzük, memóriánk már nem a régi, érdemes vagyonleltárt készíteni, amely során egy füzetben összegezzük vagyontárgyainkat és azok értékét, azonosító számát. Ezt semmiképpen se otthon tartsuk, hanem például egy megbízható rokonnál, barátnál, hiszen ha a betörők saját ingatlanunkban találják meg, térképként szolgálhat a felkutatandó értékek vonatkozásában. Ha megtörténik a baj, a nyomozás során és a biztosítási ügyintézés során sem árt, ha rögvest összegezve vannak a keresett értéktárgyak!
 
Ha ismeretlen, gyanús autót, személyeket látunk többször elhaladni a környéken, jegyezzük fel a rendszámát vagy típusát, ismertetőjelét, ne féljünk felvenni a kapcsolatot a rendőrséggel, vagy hívjuk azonnal az ingyenes telefonszámot, a 112-t!
 
A Százhalombattai Polgárőrség telefonszáma: 06-23-358-723