Vikingek a BKK-ban
2015-03-30 - Skandináviába repítette a közönséget az Ifjúsági Műhely-Százhalombatta és az AFS nemzetközi cserediák szervezet "Legyél Te is világpolgár!" című programsorozata március 28-án a Barátság Kulturális Központ kamaratermében.    
A szervezők harmadik alkalommal utaztatták meg helyben az érdeklődő százhalombattaiakat. Japán és Dél-Amerika után, ezúttal az oktatásukról is híres skandináv országok felé vették az irányt. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Utassy Ferenc, Izland magyarországi tiszteletbeli főkonzulja. A NordeGard viking hagyományőrző csoport részletes és élvezetes bemutatót tartott a viking történelemről, viseletekről, fegyverekről és azok használatáról. Csattogtak a vasak a súlyos fapajzsokon, de láthattuk azt is, hogyan szikrázik a kovakő a tűzszerszám alatt, vagy, hogy milyen apróságokat rejt egy viking tarsoly. A gyerekek nagy élvezettel vették kezükbe a kardokat és imbolyogtak a vassisakok súlya alatt.
 
A kézműves asztalnál – Petró Magdolna és Tóth Zsuzsanna, a "Matrica" Múzeum munkatársai segítségével – ugyancsak harci díszek készültek: papírpajzs és -sisak, origami vikinghajó, színes Dala ló. A jellegzetes, tömör falovat – amilyet a svéd bútoráruházban is lehet látni – autentikus mintákkal és színekkel díszítették. Különböző technikákkal rúna-rajzolatok kerültek kövekre. Itt segédkezett Szatmári Kristóf és Baróthi Zsófia is, az Arany János gimnázium két diákja, akik ugyan teljesítették már a középiskolások kötelező ötven önkéntes óráját, de kedvük volt aktív részt vállalni az Ifjúsági Műhely rendezvényén. Az önkéntesség igen kiemelt szerephez jutott ezúttal, miután szinte minden forrás bezárult a szervezők előtt.
 
Az eseményt Klimsa Arthúr, ifjúsági tanácsnok nemcsak megnyitotta, hanem az ő közben járásával sikerült támogatókat szerezni az Ifjúsági Műhely kezdeményezésének. A civil szervezet bízik benne, hogy a jövőben több százhalombattai cég is érdeklődést mutat munkájuk iránt, és lehetőségeikhez mérten támogatásra érdemesnek vélik majd programjaikat.
 
A találkozón Annus Ildikó, az ELTE Skandináv nyelvek és irodalmak tanszékének oktatója az északi népek viszonyainak alakulásáról, történelmi és nyelvi hasonlóságaikról és eltéréseikről tartott előadást. A Norvég Civil Alap rendszerét, működését, a célokat és a lehetőségeket Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója mutatta be, majd személyes beszélgetésben is tájékoztatta az érdeklődőket.
A résztvevők 13+1 kérdésből álló kvízt tölthettek ki. A megfejtők értékes nyereményekkel – számos könyvvel, a többi között Erlend Loe, norvég kortárs szerző Elfújta a nő című regényének egy dedikált példányával, valamint izlandi eredetű táplálék-kiegészítőikkel, például cápamájolaj-kapszulával – gazdagodtak.
 
A Skandináv Napot gasztronómia is koronázta: izlandi vendégváró sütemény, svéd húsgombóc mártással és más finomságok kerültek az asztalra.
 
A kamaraterem falait Bach Viktória a norvégiai Lofoten szigeteken készült fényképei díszítették. Az ifjú fotós nem mellesleg a skandináv filmek kedvelője és ismerője. A program végén rövid felvezetést tartott a "skandináv krimi" jelenségről, majd a végsőkig kitartó vendégek megnézték – a vetítést követően pedig megbeszélték – az Álmatlanság című, 1997-ben készült norvég bűnügyi filmet.
 
A szervezők remélik, hogy felkeltették a vendégek érdeklődését mind a csodálatos skandináv országok, mind a cserediák-programok iránt. Terveik szerint ősszel folytatják az utazást.