Örömzenélés az OMNYE klubestjén
2015-03-23 -
Az Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesület márciusi klubestjén a komolyzene kapott főszerepet. Tóth István bőgőművész volt a vendégünk, aki meglepetésünkre és nagy örömünkre meghívta közös zenélésre művészbarátját, Jandó Jenő zongoraművészt.
 
Tóth István zenei pályafutása nem különbözött a legtöbb pályatársáétól. A szép énekhangú fiút a miskolci zeneiskola előtt sétálva édesapja megkérdezte, hogy nem lenne-e kedve itt tanulni, amire ő igent mondott. Kezdetben hegedű-, majd nagybőgőhangszeres tanulmányokat folytatott, amelyeket a konzervatórium elvégzése, végül a Zeneakadémia követett, ahol 1972-ben végzett. Az ezt követő negyven év alatt több zenekarban is játszott, meghatározóak a Rádiózenekarban eltöltött évek voltak. A Lehel György vezette együttessel vendégszereplésen bejárták az egész világot. Díjai közül a legbüszkébb a kollégák titkos szavazata alapján elnyert "Az év zenekari művésze" címére. Nyugdíjba vonulása óta is folyamatosan muzsikál, jelenleg a Duna Szimfonikus Zenekarban.
 
Másik vendégünk, Jandó Jenő 1974-ben végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zongora tanszakán, ahol Nemes Katalin és Kadosa Pál voltak a tanárai. Afféle "csodagyerekként" már egész fiatalon koncertezett és több rangos zenei versenyen nyert díjakat. Fellépett Európa, az USA és Japán számos városában és olyan híres karmesterekkel dolgozott, mint Ferencsik János, Lamberto Gardelli, Fischer Ádám és Kocsis Zoltán. A Zeneművészeti Egyetem tanára, Liszt Díjas, Kossuth Díjas és idén március 15-én megkapta szülővárosa, Pécs Kulturális Nagydíját. Bevezetőül Tóth István Bach darabot játszott majd a nagybőgőről, erről a kevésbé ismert hangszerről beszélt a közönségnek. A bőgő a nagyzenekarban olyan, mint a "háznál az alapozás", a szólama ennek megfelelően a kottalap alján található. Fantasztikus élmény zenészeknek és közönségnek, amikor a basszus szólam együtt szól egyszerre nyolc hangszeren. Ha jó a kapcsolat a karmesterrel, közösen csodákat tudnak művelni. Példaként mindjárt meg is szólaltatta a művész Beethoven kilencedik szimfóniájából az Örömóda hangjait. A legnagyobb kihívás viszont egy-egy nehéz szóló eljátszása, amikor nem szól mellette más hangszer, mint Kodály Psalmus Hungaricusának befejező részében.
 
Jandó Jenő Beethoven egy lassú zongoratételével mutatkozott be, amelyet közös zenélés követett. Saint-Saens: Az állatok farsangja című fantáziájából az elefánt bemutatkozását halhattuk nagybőgőn, zongorakísérettel.
 
A fantasztikus hangulatú zenei estet Jandó zongorajátéka zárta, aki Liszt Nyolcadik Magyar Rapszódiájával és Bartók Három Csíkmegyei Népdalával valósággal elvarázsolta a hallgatóságot.
Ráadásként egy különleges produkció részesei lehettünk. Tóth István Schubert Pisztrángötösének utolsó tételét játszotta el úgy, hogy rájátszott a Kodály vonósnégyessel közösen készített korábbi videofelvételükre.
 
Egyesületünk tagjai és meghívott vendégeink vastapssal köszönték meg a két művész zenei estjét. Köszönet illeti a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola vezetését és dolgozóit, akik az épület aulájában ideális helyszínt biztosítottak rendezvényünknek.
 
 
Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesület