Kettő díszpolgárt avattak március 15-én
2015-03-16 - "Soha le nem mondani, soha el nem csüggedni, ha kell, mindig újra kezdeni." Kossuth gondolatával kezdte ünnepi beszédét Vezér Mihály polgármester március 15-én Százhalombattán. A városlakók első alkalommal koszorúzták Petőfi Sándor szobrát az új helyén, a szakorvosi rendelő előtti téren.    
Több százan gyűltek össze a délelőtti koszorúzáson az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 167. évfordulója alkalmából. A Városi Fúvószenekar és a Forrás Néptáncegyüttes műsora után Turek Miklós színművész szavalta el Petőfi Sándor A XIX. század költői című versét. A megemlékezés után az ünneplők zenés menetben vonultak a kulturális központba, ahol a polgármester beszédével és a képviselő-testület által alapított kitüntetések átadásával folytatódott a megemlékezés.
 
1848 tavaszán rendkívüli személyiségeket és megoldásokat követelt a mély válság, amelybe a nemzet került – mondta Vezér Mihály, aki szerint jelenleg hasonlóan mély morális válságot élünk át, amelyből csak összefogással juthatunk ki. Március 15-öt a bátorság és a nemzeti összetartozás ünnepének nevezte. Kiemelte, hogy a kokárda piros színe az erőt, fehér színe a tisztaságot és a hűséget, míg zöld sávja a reményt szimbolizálja. Erre a három értékre ma is érdemes támaszkodni, mert ezek a haladás alapjai. Hangsúlyozta az összefogás, az egység jelentőségét, valamint annak a fontosságát, hogy türelmesek és megértők legyünk egymással, mert a történelem időről időre próbák elé állítja a társadalmat, amelyeknek csak akkor felelhetünk meg, ha "nem engedjük el egymás kezét."
 
Elsőként Bublik Jenő, a Halom Televízió műszaki vezetője vette át a képviselő-testület kitüntetését. A Sajtódíjat internetes szavazás eredményeként ítélik oda. Vezér Mihály személyesen méltatta Bublik Jenőt, aki a ’80-as évek végén került a városba, és már akkor foglalkoztatni kezdte a helyi televízió létrehozása, amelynek alapítása óta, 25 éve látja el a műszaki vezetését. A díjazott kiemelte, hogy munkájának köszönhetően szerte a világon forgathatott, miközben számos feledhetetlen élményt szerzett, és sok melegséget, szeretetet kapott a városlakóktól.
 
Egészségünkért Díjat vett át dr. Horváth János, aki 2000 óta dolgozik a Százhalom Egészségügyi Központban. Először ügyeletes orvos volt, 2005 óta háziorvos. Több szakvizsgával rendelkezik, magas szakmai felkészültséggel, végtelen empátiával és odafigyeléssel látja el betegeit. Tudását kollégái is messzemenően elismerik. Azt mondta, nem számított az elismerésre, de az erőt ad számára az elkövetkező évekre.
 
Már óvodás korában eldöntötte, hogy óvónő lesz Raczkó Tamásné, akit Gyermekekért Díjjal tüntetett ki a képviselő-testület. Gyakorló pedagógusként került a Szivárvány Óvodába, ahol huszonkét éve dolgozik. Sokra értékeli a gyerekekkel töltött meghitt, személyes pillanatokat, a bensőségességet és a bizalmat. Munkáját odaadással végzi, miközben folyamatosan képzi magát. Meghatódva vette át a kitüntetést, amelyet a legnagyobb elismerésnek tart.
 
Köztisztviselői Díjat kapott Bera Istvánné, aki több mint tíz éve dolgozik a Polgármesteri Hivatal jegyzői, illetve polgármesteri titkárságán. Előtte 30 évig tevékenykedett a Dunamenti Erőműben hasonló munkakörben, és 46 évesen döntött úgy, hogy főiskolai végzettséget szerez a szakterületén. Tíz éve államvizsgázott. Munkavégzése precíz, megbízható, lelkiismeretes. Főnökei, kollégái és ügyfelei egyaránt számíthatnak segítőkészségére.
 
Testnevelési és Sport Díjban részesítette a képviselő-testület Mester Emilnét és Mester Emilt. A testnevelés szakos tanárházaspár 1982-ben került Százhalombattára. Korábban mindketten versenyeztek, Ági röplabdában, Emil pedig úszásban volt eredményes. Az elmúlt évek során gyerekek ezreivel szerettették meg a mozgást és a sportot. Ági az Arany János Általános Iskola és Gimnázium tanáraként majd igazgatóhelyetteseként különös gondot fordított a tanórán kívüli sportélet fejlesztésére. Felnőttek számára indította és honosította meg a városban az aquafitneszt. Mindketten jelentős szerepet vállaltak a Battai Napok játékos vetélkedőinek elindításában, szervezésében, amelyeknek Emil egyik ötletgazdája is volt. Ő több éven keresztül irányította a Városi Szabadidő Központot, helyi, országos és nemzetközi sporteseményeket szervezett nagy szakértelemmel, és jelentős eredményeket ért el a felnőttek úszásoktatása területén. A házaspár mindkét tagja már korábban is elnyerte a Testnevelési és Sport Díjat.
 
Alapító munkatárs a Városi Családsegítő és Gondozási Központban Csanaki Edit, aki Szociális Munkáért Díjat vett át. 1993 óta dolgozik az intézményben idős-, majd családgondozóként. Úgy véli, még akkor is a legszebb szakmát választotta, ha ezen a területen kevés a látványos siker. Sokszor szabadidejét és feláldozva, nagy szeretettel tevékenykedik a gondjaira bízott családok életkörülményeinek javításáért. Kedves, empatikus személyisége, fáradhatatlan segítőkészsége miatt kollégái és ügyfelei egyformán kedvelik és tisztelik.
 
Bár családi hagyományokat követve tíz évig bányászként is dolgozott, valójában mindig rendőr akart lenni Pintér Lajos alezredes, az Érdi Rendőrkapitányság vezetője, akinek több évtizedes kimagasló szakmai munkáját Közrend, Közbiztonsági Díjjal ismerte el a képviselő-testület. 1992-ben került az Érdi Rendőrkapitányságra, mint bűnügyi vizsgáló. Folyamatosan képezte magát, jelenleg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem mesterszakára jár. 1998-tól bízták meg a Tárnoki, majd 2012-ben ezzel párhuzamosan a Százhalombattai Rendőrőrs vezetésével. 2012 decemberétől irányítja az Érdi Rendőrkapitányságot példás együttműködésben az önkormányzatokkal, társhatóságokkal, polgárőrségekkel, intézményekkel és civil szervezettekkel. Megköszönte a százhalombattaiak bizalmát, támogatását, és azt mondta, továbbra is azért fog dolgozni, hogy városunk a legbiztonságosabb település legyen.
 
Édesapja betegsége miatt korán az orvosi pálya felé fordult az érdeklődése Szabóné dr. Kosits Gyöngyinek, akit Százhalombatta díszpolgárává választottak. 1978-ban végzett a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen. 1983-ig a honvédségnél dolgozott, 1983. február 1-jétől városunkban tevékenykedik körzeti orvosként. Néhány év alatt a legismertebb és legkedveltebb háziorvossá vált, jelenleg is a legnépesebb praxist látja el. Munkáját több mint harminc éve töretlen lelkesedés és optimizmus jellemzi, rangot, elismerést, hatalmat sosem igényelt, megelégedett betegei figyelmével és szeretetével. Fáradhatatlanul, ma is napi 10-12 órában dolgozik. Nemcsak szakemberként, hanem magánemberként is köztiszteletnek örvend. Elmondta, nagyon sokat köszönhet a férjének, aki mindig maximálisan támogatta a hivatásában történő helytállásában. Legnagyobb öröm számára, hogy összetartó, meleg családban él, ahol feltöltődést jelent az együtt töltött idő. Köszönetét fejezte ki az egész városnak, amiért befogadták és megszerették. A nívós elismerés erőt ad számára, hogy munkáját a megszokott színvonalon végezze tovább, amíg bírja, talán egy kicsit azon túl is – fogalmazott.
 
Posztumusz ítélte oda a Város Díszpolgára címet a képviselő-testület a 2011-ben elhunyt Bóna Gyuláné született Kszellmann Flóra részére. Flóra néni előbb a falusi majd a városi tanácsban dolgozott évtizedekig. Ő alapította a dunafüredi közösségi házat, és több mint 23 évig irányította a Dunafüredi Nyugdíjas Klub életét. Közismert, közkedvelt személyiség volt a városban, mivel tisztelettel, türelemmel bánt az emberekkel, és mindenki számíthatott rá. A díszpolgári címről szóló oklevelet és pecsétgyűrűt leánya, Bóna Flóra vette át. Köszönetet mondott mindenkinek, aki nem felejtette el az édesanyját, és biztosította a jelenlevőket, hogy Flóra néni számára nagy megtiszteltetés lenne az elismerés, amellyel a családot is boldoggá és büszkévé tették.
 
A kitüntetések átadása után a Magyar Zenés Színház Forró március című zenés múltidézésével folytatódott az ünnepi program a BKK-ban. A műsorban fellépett Koncz Gábor Kossuth-díjas és Oberfrank Pál Jászai Mari-díjas színművész, Szilágyi Olga operaénekes, valamint a Váci Szimfonikus Zenekar Farkas Pál vezényletével. A díszelőadás rendezője Bozsó József volt.
 
A forradalom és szabadságharc emlékére rendezett városi ünnepség a kitüntetettek tiszteletére rendezett állófogadással zárult. (Fotó: Medgyesi Milán, Ba Norbert)