Egyensúlyi költségvetés - Képviselő-testületi összefoglaló
2015-02-13 - 7 milliárdos bevétellel és ugyanekkora összegű kiadással fogadta el a város 2015-ös költségvetését a százhalombattai képviselő-testület. A korábbi évekhez képest szerényebb mértékű támogatások ellenére még mindig többet költ a város önként vállalt feladataira, mint a kötelezőkre. Előbbiekre összesen 3,4 milliárd, utóbbira pedig 2,8 milliárd forintot különítettek el a február 12-i tanácskozáson.
Napirend előtt
Vezér Mihály polgármester bemutatta a Polgármesteri Hivatal új PR csoportját, amelynek vezetője Dobos Ágnes, tagjai Kirinovits Éva és Molnár Aliz.
 
Klimsa Arthúr javasolta, hogy az önkormányzat tegyen lépéseket, hogy Óvárosban élelmiszerbolt, posta és gyógyszertár nyíljon. Bérleti díj- vagy adókedvezménnyel szerinte meg lehetne nyerni egy multinacionális kereskedő céget, és nem lehet elfogadni azt sem, hogy egy óvárosinak ötszáz forinttal többe kerüljön egy levél feladása vagy egy recept kiváltása.
 
Sinka László elmondta, hogy ő személyesen három multinacionális vállalat felsővezetőivel is tárgyalt a városrész közellátásának javítása érdekében, de valamennyi úgy nyilatkozott, nem lenne kifizetődő az üzletnyitás, mivel a városrész lakossága relatíve könnyen elér más nagy kereskedelmi egységeket. A Rév ábécé esetében az állami tulajdon hátráltatja a szükséges felújítást és újbóli használatba adást, de a városrész problémáival folyamatosan foglalkozni kell. Megköszönte a szakirodának és a Szákom-nak a gyors közbeavatkozást, amelyet a legutóbbi két földomlás során. Mint mondta, elindult a nagy hazai és nemzetközi sportesemények szervezése, amilyen a Masters Judo Bajnokság és a Rövidpályás Úszó OB lesz. A már lezajlott sportlövész OB nagyon jól sikerült, több mint 1200 résztvevője volt, a VSZK munkatársai kiválóan helytálltak, ráadásul remekül szerepeltek a battai lövők.
 
Nagy Balázs, a Pénzügyi, Gazdálkodási és Integrációs Bizottság elnöke beszámolt arról, hogy minden képviselőnek rendben találták a vagyonnyilatkozatát. Arra kérte a Kiss László Sportuszodában versenyeket szervezőket, gondoskodjanak arról, hogy az autókkal és buszokkal érkező látogatók ne okozzanak forgalmi problémákat az érintett lakókörzetben, tájékoztassák vendégeiket az alternatív parkolási lehetőségekről, ha kell, kérjenek segítséget a közterület-felügyelőktől.
 
Szalai Attila azt mondta, szívesen segítenek a polgárőrök is. A lakosságnak megköszönte a gyanús személyekről, illetve eseményekről szóló bejelentéseket, de azt kérte, minden esetben azonnal és a rendőrségnek jelezzenek először. A lakosság széles körétől kapott javaslatokat az Építők parkja felújításához, amelyeket most a szakemberekkel fog egyeztetni, hogy a rendelkezésre álló keretekből mi valósulhat meg.
 
Kovács Lajos arra kérte a hivatal szakirodáját és a jegyzőt, tegyenek lépéseket, hogy javuljon az ELMŰ szolgáltatásának színvonala mivel előfordul, hogy hetekig nincs közvilágítás a város bizonyos részein. Vezér Mihály gratulált Sinka Lászlónak, akit a közelmúltban a Magyar Sportlövő Szövetség főtitkárává neveztek ki és emellett családi örömök is érték, megszületett az első unokája.
 
Felújítási tervek
A képviselő-testület 95 millió forintban határozta meg a 2015-ös intézmény- és közel 200 millió forintban az út- és járda-felújítási tervet. Kovács Lajos, a Városüzemeltetési és Városfejlesztési Bizottság elnöke elmondta, bejárás előzte meg a tervek kidolgozását, amely során megbizonyosodtak arról, hogy a városi intézmények jó műszaki állapotban vannak, a beállított összegből kisebb javításokat, tetőszigeteléseket fognak elvégeztetni.
 
Települési támogatás
Egyhangúlag fogadták el az új, települési támogatásról szóló rendeletet, aminek megalkotására a szociális törvény március 1-jétől életbe lépő módosítása kötelezte az önkormányzatokat. Török Sándor, az Egészségügyi, Oktatási és Szociális Bizottság elnöke elmondta, hogy március 1-jétől a kötelezően ellátandó szociális támogatási formákat a járási hivatalok biztosítják, az önkormányzatok számára pedig a törvény lehetővé teszi, hogy külön támogatási formákat biztosítson a rászorulók részére, amelyeknek egységesen települési támogatás lesz az elnevezése. A rendelet ezeket tartalmazza. Kiemelte: mindazt, amit eddig biztosított a város a rászorulók részére, szinte változatlan feltételek mellett megőrizték, és a sok éves tapasztalat alapján az erre a célra elkülönített 128 millió forint elegendő lesz a jogos igények kielégítésére.
 
Egyhangúlag fogadták el a közbiztonsági koncepció, amely Szél Pál szakbizottsági elnök tájékoztatása szerint négy évig változatlan volt. Tavaly novemberben arra kérték a szakterületen működő hatóságokat és egyéb szervezeteket, hogy küldjenek javaslatokat a koncepció aktualizálása érdekében. Török Sándor szerint részletesen kidolgozott, tanulmánnyal felérő dokumentáció született, amely minden elképzelhető biztonsági problémára megnyugtató választ ad.
 
Sporttámogatás egységes elvek alapján
Ugyancsak egyhangúlag mondtak igent az aktualizált sportkoncepcióra, amelyhez az Ifjúsági, Sport, Kulturális és Közrendi Bizottság szintén kikérte az érintettek, egyesületek, sportszakemberek véleményét. A dokumentum egyik alapelve, hogy az önkormányzat nem fenntartója a helyi sportszervezeteknek, hanem csak támogatója.
 
A támogatás mértékénél figyelembe veszik a más, nem helyi önkormányzati finanszírozási rendszereket (állam, országos szakszövetségek, megyei önkormányzat támogatása, pályázati lehetőségek, MOB), továbbá azt, hogy az egyes sportszervezetek közül melyeknek van lehetőségük üzleti alapon is támogatáshoz, forrásokhoz jutni (pl. szponzorálás, gazdasági tevékenység révén).
 
A sporttámogatás a Sportkoncepcióban meghatározott elvekre és feladatokra kell, hogy épüljön a jövőben. Így például csak azok a sportszervezetek vagy intézmények részesülhetnek támogatásban, amelyek legalább 3 éve működnek a városban, minden évben határidőre elszámolnak az önkormányzati támogatással és nincs köztartozásuk.
 
A szakbizottság illetve a képviselő-testület kiemelten is támogat sportágakat, amelyek három évig élvezhetik ugyanazt a feltételrendszert. Ennek fejében a szakbizottság meghatározott és elérhető célokat fogalmaz meg a kiemelt egyesületek felé saját nevelésű játékosok, utánpótlás-nevelés, eredmények terén. Kiemelt csapatsportágak az utánpótlás-nevelés területén a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda és a vízilabda, az egyéni sportágak utánpótlás-nevelésében pedig az úszás, a kajak-kenu, a judo és a lövészet. A támogatások elosztásánál figyelembe veszik azt az elvet, hogy egy sportág egy egyesület alá tartozzon. Elvárás az azonos sportágat űző sportegyesületektől, hogy lehetőség szerint egy egyesületbe tömörülve, de több szakosztályra elosztva pályázzanak. A koncepció kiemelt feladatként kezeli a szabadidős és a tömegsport támogatását is.
 
A napirend vitája során elhangzott, hogy a fejlesztési feladatok között hangsúlyos az Arany János iskola új tornaterme, a sportcsarnok felújítása, valamint az ötven méteres uszoda lefedése. Kovács Lajos szakbizottsági elnök szerint öt éves ciklusra kell megtervezni és fontossági sorrendbe kell állítani a városi nagyberuházásokat. Arról, hogy mi fér bele a keretbe és milyen menetrend szerint valósuljon meg, szerinte közösen és még az idén kellene dönteni.
 
Sinka László alpolgármester azt mondta, hogy a magyar sport generális kérdése, hogy fel kell vállalni a prioritások meghatározását.
 
Szabó Zoltán szerint nemcsak a sportegyesületeknek, hanem más civil szervezeteknek is személetet kell váltani, hogy ne csak az önkormányzati támogatásra építsenek. Ennek érdekében azonban elképzelhető, hogy az önkormányzatnak segítséget kellene nyújtania a különböző pályázatokon való sikeres szerepléshez.
 
Kiss László alpolgármester üdvözölte, hogy a sportkoncepcióban helyére került az élsport. Kiemelte az úszók tavalyi nagyszerű eredményeit, a MÚSZ 24 millió forintos támogatását, amelyet a létesítmények fejlesztésére fordíthatott a város, és reményének adott hangot, hogy további támogatásra számíthatunk.
Török Sándor az országosan is elismert sportegészségügyi szolgáltatást emelte ki, amelyet a legkiválóbb egyesületek vesznek igénybe.
 
Egyhangúlag fogadták el a közalkalmazotti bérfejlesztés jövőben alkalmazandó egységes szempontrendszerét. Szalai Attila kiemelte, bár az önkormányzat anyagi lehetőségei szűkülnek, ennek ellenére próbálják szinten tartani a közalkalmazottak juttatásait.
 
Az önkormányzati intézmények összesen mintegy 10,5 millió forintos költségvetési igényéről a Képviselő-testület a 2105. évi költségvetés módosításakor kíván dönteni. Nagy Balázs elnök arra kérte az intézményvezetőket, ennek ellenére jelezzék, ha az év folyamán működést zavaró körülmény merülne fel az intézményükben.

Szerényebb díjazás
Módosították az önkormányzati díjakról és kitüntetésekről szóló rendeletet. Egyebek mellett 300-ról 150 ezer forintra csökkent a városi kitüntetésekkel járó pénzjutalom összege, a tanulmányi versenyekre felkészítő pedagógusok elismerése pedig 30 ezer forint marad a jövőben is. A Kultúráért Díjat a Magyar Kultúra Napján adják át 2016-tól, továbbá megszűnnek az Elismerő Oklevelek.
 
Támogatták a Kodály sétány 28-as épület tulajdonosi közösségének kérését, és 540 ezer forint, 24 hónap alatt visszatérítendő támogatást biztosítanak a lift javításához.

Költségvetési rendelet
Takarékos és igen előrelátó költségvetést fogadott el a képviselő-testület, amely ennek a napirendnek a tárgyalása során is többnyire egyhangú döntéseket hozott. A jövőben nem a szakbizottságok, hanem a képviselő-testület határoz a különféle pályázati alapok elosztásáról, de a szakbizottság javaslata alapján.
A többség nem támogatta a rendőrség gépjárműbeszerzéséhez történő hozzájárulást, a hat millió forintos működési támogatásból 4 milliót szánnak járőrözésre, 1 milliót az iskolai oktatásra és ugyanennyit a térfigyelő rendszer felügyeletére.
 
Megvizsgálják a kulturális központ és a városi könyvtár összevonásának lehetőségét, és a költségek csökkentése érdekében a "Matrica" Múzeumtól is szakmai tervet kérnek.
 
Csökkent a pályázati alapokon elkülönített és a különféle civil szervezeteknek biztosított támogatás összege. Elhangzott, hogy az év második felében, ha már ismert lesz, miként alakulnak az iparűzési adóból származó bevételek, szükség esetén kompenzálják a költségvetési szigort.
 
A költségvetés számokban
Költségvetési bevételek: 7,009 milliárd Ft
Működési bevételek: 6,850 milliárd Ft
Felhalmozási célú bevételek: 159,208 millió Ft
Költségvetési kiadások: 7,009 milliárd Ft
Működési kiadások: 6,257 milliárd Ft
Felhalmozás: 752,394 millió Ft
Személyi juttatások: 1,721 milliárd Ft
Személyi juttatások járuléka: 507,534 millió Ft
Dologi kiadások: 3,186 milliárd Ft
Ellátottak pénzbeli juttatása: 128 millió Ft
Egyéb működési célú kiadás: 714,103 millió Ft
melyből: Általános tartalék: 49,7 millió Ft
Céltartalék: 190,235 millió Ft
Beruházások: 583,654 millió Ft
Egyéb felhalmozási célú kiadások: 102,04 millió Ft
Felújítások: 66,7 millió Ft
Finanszírozási műveletek bevételi: 4,941 millió Ft
Finanszírozási műveletek kiadásai: 4,941 millió Ft
A foglalkoztatottak létszáma: 508,5 fő
Közfoglalkoztatott: 44 fő
A Polgármesteri Hivatal működése: 968,329 millió Ft
 
A képviselő-testület zárt ülésen tárgyalt a BIP területén található ingatlanról, valamint a városi kitüntetések díjazottjairól. A köztisztasági rendelet módosításáról szóló napirendet formai okok miatt a következő ülésre halasztották.