Átalakul a szociális támogatási rendszer
2015-02-05 - Egy hónapon belül rendeletet kell alkotniuk a települési önkormányzatoknak a helyi segélyezésről, mert március elsejével átalakul a szociális támogatási rendszer. A jövedelemkompenzációt biztosító támogatások a járásokhoz, míg a kiadáskompenzáló segélyek az önkormányzatokhoz kerülnek.
 
Mint minden évben, idén is február közepén kerül sor a városi költségvetési rendelet kidolgozására és elfogadására. A képviselő-testület szakbizottságai ezen a héten alakítják ki véleményüket a tervezetről. A sort ezúttal is az Egészségügyi, Oktatási és Szociális Bizottság kezdte február 2-án. Török Sándor, a bizottság elnöke elmondta, hogy nagyon takarékos költségvetést készítenek elő, amelynek 7 milliárd közeli főösszege az elmúlt évekhez képest igen alacsony.
 
A képviselő-testület szándéka az, hogy a bevételek fedezzék a kiadásokat, és úgy véli, mivel a város intézményei és ellátórendszerei jó állapotban vannak, elfogadható és meg is valósítható egy ilyen költségvetés. A szolgáltatások a megszokott szinten maradnak, de a szociális ellátási rendszer módosul. Március elsejétől ugyanis bizonyos ellátási, segélyezési formákat az önkormányzat helyett a járási kormányhivatal biztosít, amelyek pedig az önkormányzat hatáskörében maradnak, azokat önként vállalt feladatként, saját forrásból biztosíthatja az önkormányzat. Török Sándor hangsúlyozta, utóbbiak esetében szeretnének minden eddigi támogatási formát azonos szinten és feltételek mellett megtartani.
Egy hónapon belül rendeletet kell alkotniuk a települési önkormányzatoknak a helyi segélyezésről, mert március elsejével átalakul a szociális támogatási rendszer – adta hírül az MTI. A változtatás lényege, hogy a jövedelemkompenzációt biztosító támogatások a járásokhoz, míg a kiadáskompenzáló segélyek az önkormányzatokhoz kerülnek. Utóbbiak maguk dönthetnek, milyen települési támogatási formákat biztosítanak és milyen összegben, de kötelességük – átmeneti veszélyhelyzet esetére – a krízissegély lehetőségét jogszabályba foglalni.
 
A szaktárca tájékoztatása szerint a települési támogatásokhoz, segélyekhez a legtöbb (háromezer) településen az állam forrást biztosít, a legmagasabb helyi adóbevétellel rendelkező 261 településnek – így Százhalombattának - azonban saját forrásból kell megoldania a segélyezést. A kevésbé gazdag önkormányzatoknak adóbevételük nagyságának függvényében kell részt vállalniuk a segélyezésből.
Az államtitkár a szociális támogatási rendszer átalakítását egyebek mellett azzal indokolta: a szociális biztonságot erősíti majd, hogy márciustól járási szintre kerül valamennyi jövedelemkompenzáló támogatás, köztük az aktív korúak ellátása, az időskorúak járadéka, az ápolási díj, a közgyógyellátások, valamint az egészségügyi szolgáltatásokra való jogosultság.
 
A változtatásokkal az a céljuk, hogy a rászorulók átláthatóbb és igazságosabb keretek között juthassanak hozzá az őket megillető támogatási formákhoz. Az államtitkár korábban az MTI-nek arról beszélt, több eddigi támogatás elnevezése megváltozik ugyan, de a szociális támogatásokra fordított állami és önkormányzati források együttes összege nem csökken.
 
Szociális támogatásokat márciustól két helyről kérhetnek az érintettek: egyrészt a járásoktól, másrészt a helyi önkormányzatoktól. A szociális támogatásoknak ennek megfelelően két formája lesz: a járásoknál az úgynevezett jövedelemkompenzáló, míg az önkormányzatoknál kiadáskompenzáló támogatások igényelhetők.
 
A jövedelemkompenzáló támogatás célja, hogy mindenki számára biztosítsanak egyfajta minimumot "a túléléshez", ha nincs más jövedelme. Kiadáskompenzáló támogatást pedig azok kérhetnek, akiknek nehézséget jelent a rezsi vagy más családi kiadás kifizetése.
 
A járásoktól kérhető jövedelemkompenzáló támogatások közé tartozik továbbra is a közgyógyellátás, az ápolási díj, az időskorúak járadéka. Az önkormányzatoktól két új támogatási forma kerül a járási szintre az aktív korú munkanélküliek ellátásaként. Az egyik a munkaképeseknek nyújtandó foglalkozást helyettesítő támogatás (fht), míg a másik a nem munkaképeseknek nyújtandó egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás (korábbi nevén rendszeres szociális segély). A közfoglalkoztatásban dolgozók nem kapnak fht-t, de amint kikerülnek onnan, a támogatást újra folyósítják nekik.
 
A jövedelemkompenzáló támogatásokat márciustól teljes egészében a központi költségvetésből finanszírozzák, az önkormányzatoknak ebben már nem lesz szerepük. A jogosultságot ezekhez a támogatásokhoz a járási hatóságok állapítják meg, országosan egységes elvek alapján.
 
Az önkormányzatoktól kérhető kiadáskompenzáló támogatások elnevezése márciustól egységesen "települési támogatás" lesz, ebbe tartoznak majd bele a korábbi átmeneti, családi krízis-, lakásfenntartási- vagy más címen kifizetett segélyek.