Hat év, 1500 önkéntes!
2015-01-28 -
Tavaly decemberben ünnepelte a Hulladékkommandó Társadalmi Járőrszolgálat a fennállásának hatodik évfordulóját. Kezdetben az óvárosi Faluvédő Egylet alatt működve, de ma már különálló egyesületként.
 
A hat év alatt számos megkeresésnek tettünk eleget. Különböző kollektívákkal, iskolai és egyesületi csoportokkal gyűjtöttünk hulladékot világnapokon, illetve minden évben koordinálunk egy-egy munkaközösség általi felkérést, de az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség partnereként minden évben részt vettünk a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért! hazai megmozdulásaiban. Az ügynökség idén január 1-jével megszűnt, és a továbbiakban Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség - Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatóság partnereként működhetünk tovább, de számos környezetvédelmi partnerszervezettel állunk kapcsolatban.
 
Akcióinkban valamivel több, mint 1500 embert mozgósítottunk a hat év alatt. Az egyesület különválásával, már nem csak Százhalombattára fókuszálhatott a tevékenységünk, hanem különböző településeken is - együttműködő megállapodás keretein belül – járőröztünk, és próbáltuk felderíteni az illegális hulladékot elhelyezők kilétét. Ez egy átfogó környezetvédelmi tevékenység, hiszen nem csak arról szól, hogy a településen elhelyezett illegális hulladékokat átvizsgáljuk, hanem rejtett figyeléseket is alkalmaztunk, továbbá ismerni kell az adott település szokásait, a különböző hulladékok gyűjtésének időpontjait.
Megfigyeléseink alapján sok esetben tettünk különböző javaslatot városi vezetőknek, annak érdekében, hogy az adott településen megszűnjön, vagy minimalizálódjon az illegális lerakás.
 
Jelenleg több település is érdeklődik a tevékenységünk iránt, így elképzelhetőnek tartjuk, hogy alszervezeteket hozzunk létre az érdeklődő településeken.
 
A felderítési akciónkban több mint 300 eljárást kezdeményeztünk az eljáró hatóságoknál, amelyekből több esetben szabtak ki szabálysértési bírságot. Az elmúlt években rajtakapás is történt, ami azt jelenti, hogy rejtett figyeléseinkkor az elkövetőt "fülön csíptük". Hangsúlyozzuk, hogy a hulladékkommandónak nem az a célja, hogy mindenkivel szemben eljárást kezdeményezzen, hanem a szemléletváltást tartja fontosnak. Ezért néhány elkapott csínytevőt sikerült környezettudatosságra nevelni, és azt gondoljuk, hogy az ilyen elkövető soha többé nem fog illegálisan hulladékot elhelyezni.
 
A százhalombattai általános iskolákban folyamatosan tartunk környezetvédelmi előadásokat és segítjük a környezettudatos nevelést, akár közös gyűjtőakcióval, akár kézműves foglalkozásokkal, amikor hulladékokból készítünk különböző tárgyakat. Az idei évre már óvodai szinten is kaptunk felkérést. A kommandó tagsága igyekszik a sok felkérésnek eleget tenni, olykor úgy érezzük, nagyon kevesen vagyunk ahhoz, hogy a küldetésünket mindenki felé tolmácsolni tudjuk, ezért folyamatos a tagfelvétel. Keressük azokat a fiatalokat, idősebbeket, akik szívesen segítik a munkánkat, hiszen mindenki tud tenni valamit az egyesület életében. Minden évben a tagságból kiválasztásra kerül 1 fő, aki elnyeri az év legjobbjának címét. Az idei év első találkozóján január 24-én Krisztics András és felesége nyerte el a legjobbaknak járó díjat, hiszen 80 évesen mindig mindenhol ott vannak és segítik a szervezet munkáját. Ez is példaértékű, ez is fémjelzi a csapat hatékonyságát korra, nemre tekintet nélkül.
 
2012-ben átvehettük a Pest megyei önkormányzattól, Pest megye környezetvédelmi díját. Az elmúlt évben többször szerepelhettünk a magyar köztelevízió csatornáin, illetve a különböző települések rádiós műsoraiban is. Idén tervezzük elindítani a környezetvédelmi perceket összefoglaló műsorunkat az egyik kereskedelmi rádióban.
 
Az idei év sem marad munka nélkül. Januárban többször akcióztunk Ercsiben a polgármester és a helyi rendőrség, illetve polgárőrség felkérésére, továbbá egy hétig tartó ÖKO előadássorozatot tartottunk a százhalombattai Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában. Az E-ON Energiaközösségek versenyében is részt veszünk, ahol klíma-koordinátorokként segítjük több százhalombattai család energiafogyasztásának hatékonyságát. Erről már a Hírtükör is beszámolhatott.
 
Tanulmányi kirándulásként meglátogatjuk a dorogi veszélyeshulladék-égetőt és a pusztazámori lerakót is.
 
A világnapokról megemlékezünk, ennek kapcsán tisztítóakciót tervezünk a vízpartjainkon, a Víz Világnapján. A Föld Világnapjának alkalmából idén kiállítást szervezünk a Hamvas Béla Városi Könyvtárban, továbbá június 5-én a Környezetvédelmi Világnap alkalmából megjelenhet a második környezetvédelmi meséket tartalmazó mesekönyvünk, amit helyi iskolás gyerekek illusztrálnak. A könyv megjelenéséhez jelenleg támogatókat keresünk, hiszen a civil szervezet önfenntartó, bevételi forrása többnyire csak a tagdíjakból és egyéb támogatásokból van.
 
Megemlékezünk a Föld órájáról, s ősszel talán egy Guinness rekordkísérletre is sor kerül a városban lévő nagy bevásárlóközponttal közösen.
 
Számos ötlettel teli csapatunk vár minden érdeklődőt, környezetéért tenni akarót, hiszen a célunk mindannyiunknak közösnek kell lennie.
 
Ismereteink szerint bolygónk kb. 4.5 milliárd éve alakult ki, több millió fajnak ad otthont, köztük nekünk, 7 milliárd embernek is.
 
A  környezetvédelemmel foglakozni talán soha nem volt oly fontos, mint napjainkban. Gyerekeink számára lenne a legfontosabb  megmutatni, hogyan tudnak kicsit környezettudatosabban élni, megmutatni nekik, mire jó a szelektív hulladékgyűjtés, mire vannak a szelektív hulladékgyűjtő szigetek, mi az a környezetszennyezés, és elmesélni nekik, hogy mi felnőttek és őseink mit rontottunk el,  mire nem figyeltünk oda bolygónk védelmében. Világviszonylatban percenként 35 focipálya méretű fát termelünk ki, és nem pótoljuk vissza. Ez hatással van a globális éghajlatra, amely már az eleve meglévő felmelegedés mellett az egész világ időjárásában változásokat okoz. Fontos, hogy a munkánkhoz minél többen csatlakozzanak, hiszen nem azért kell óvni a Földet, mert különben nem maradna fent, hanem azért, mert mi magunkat az emberiség kipusztulását segítjük elő. A Föld újra fogja magát építeni, de akkor már nem a számunkra!
 
Tápai Mónika, a Hulladékkommandó Társadalmi Járőrszolgálat elnöke