Elődeink kulturális öröksége nyomában
2015-01-28 -
A Százhalombattai Eötvös Loránd Általános Iskolában hagyományosan, ünnepélyes keretek között emlékeztünk meg a Magyar Kultúra Napjáról az alsó tagozatos diákokkal. Az ünnepség több részből állt. A 3. a osztály tanulói bemutattak a gyerekeknek egy olyan farsangi népszokást, ami 2011 szeptemberében felvételt nyert a SZELLEMI KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG NEMZETI JEGYZÉKÉRE. A tikverőzés a Fejér megyei Mohán farsang utolsó napjához, húshagyó keddhez kapcsolódó alakoskodó népszokás. Minden évben ezen a napon a falu fiatal legényei a szokásoknak megfelelő maskarákba öltöznek. Jellegzetes tevékenységük az emberek arcának bekormozása. A bekormozás mellett a színes farsangi alakoskodók házról házra járva végigjárják a falut, és minden házba-udvarba betérnek, hogy adományt gyűjtsenek és összeszedjék a tyúkólakban talált tojást, mint a termékenység és bőség szimbólumát.
 
A szereplők a népszokás bemutatása mellett arról is beszéltek, mit jelent a szellemi kulturális örökség, a nemzeti jegyzék, a helyi értéktár, és miért fontos a gyerekeknek ezek ismerete, összegyűjtése.
Az ünnepélyen az idei tanév Eötvös-hét Mesemondó versenyének évfolyam győztesei: Zoványi Noémi 3.b, Lovász Eszter 2.a és Lovász Zsófia 4. c osztályos tanulók mesét mondtak. Az iskola kórusa vidám farsangi dalocskát énekelt, és közösen is énekelt az egész alsó tagozat.
 
A mai ünnepet még emlékezetesebbé tette az a tény, hogy a 2015-évi városi Himnusz Szavalóversenyt Raczkó Adél 7. b osztályos tanulónk nyerte meg.
 
Majer Istvánné, a Napközis Munkaközösség-vezető