Anya, fáj a hasam!
2015-01-26 - Nehéz a szülőnek eldönteni, mindössze a reggeli dolgozatot szeretné megúszni, esetleg némi odafordulást, babusgatást követel magának, vagy valóban beteg a hasfájásra panaszkodó gyerek. Ha "csak" lelki a probléma, arra is oda kell figyelni – mondja dr. Benedek László házi gyermekorvos, aki több évtizede gyűjti a tapasztalatokat, a csecsemő-, kisded- és gyermekkori hasfájás terén.
Mert minden életkornak megvannak a maga jellegzetes hasfájásai. Az újszülött vagy csecsemőkori kólika általában hathetes korig tart, és bár nagyon régóta keresik az okát, gyakorlatilag a mai napig nem ismerik biztosan. A legújabb orvosi teória szerint a tejcukor bontására való képtelenség okozza. Dr. Benedek szerint nagyon megterheli a csecsemők emésztését a túlságosan gyakori etetés. Ha meghallgatjuk a kólikás baba pocakját, megértjük, mennyire szenved. Mivel ezen a hasfájáson a legtöbb gyerek átesik, élettaninak nevezhető, és a szelek elhajtásával, illetve a görcsök csökkentésével szokták kezelni.
 
Igen ritkán, de kóros elváltozás is okozhatja a kisbabák hasfájását. Előfordulhat, hogy összecsúszik két bélszakaszuk, és ez az állapot rövid idő alatt bélelzáródáshoz, majd a bélrendszerük, amely rövid idő alatt hashártyagyulladáshoz vezethet. Tünetei az étvágytalanság, a sorozatos hányás, véres széklet, vér ürülése. Ilyen esetben azonnal orvoshoz kell vinni a babát. Az elváltozást a leggyakrabban műtét nélkül is helyre tudják állítani. Más elzáródás, gyulladás is okozhat hasi fájdalmat a csecsemőnek, nagyjából hasonló tünetekkel. Lényeg, hogy figyeljük, és indokolt esetben forduljunk orvoshoz!
 
A magyar orvosok már húsz éve észrevették, hogy amelyik csecsemő 4-6 hónapos kora között elfogyaszt naponta fél háztartási kekszet, kisebb eséllyel lesz liszt- vagyis gluténérzékeny a későbbiekben, amely szintén oka lehet a hasfájásnak. Mára az egész fejlett világ megegyezik ebben a kérdésben, és bár ez nem bizonyított, gyanítható, hogy az némely autoimmun betegségek is kivédhetőek az időben és mérsékelten adagolt liszttel.
 
Amikor a gyermek egyéves lesz, egyre gyakrabban találkozik a nagyobb közösséggel, áruházban, liftben, játszótéren, bölcsődében. Ez az oka, hogy kisded korban a hasfájások hátterében megnő a fertőzések jelentősége. Régebben a szalmonella és a vérhas, manapság a Rota és a Calici vírus okozza a legtöbb fertőzést. A Rota ellen önkormányzat támogatásával ingyenes védőoltásban részesülnek a százhalombattai csecsemők. A gyerekorvosok az utóbbi időben alig-alig diagnosztizálnak ilyen fertőzést. A Calici ellen azonban egyelőre nincs vakcina.
 
Jellemzően kisdedkorban találkoznak a gyerekek a különféle bélférgekkel, amelyek ugyancsak okozhatnak hasfájást. A bélférgesség vezető tünete, hogy éjjel viszket a gyerek végbele, és ilyenkor szabad szemmel is láthatók a peték, amelyeket kirak az anyaállat. Jellemző még az étvágytalanság, vérszegénység. A bélférgek azért élnek meg olyan jól a gyerekek szervezetében, mert még gyenge az immunrendszerük, azonban nagyon könnyen elhajthatók a megfelelő gyógyszeres kezeléssel, és érdemes róluk még valamit tudni. Friss kutatások szerint azok között az emberek között, akik gyermekkorukban átestek a bélférgességen, sokkal kevesebben szenvednek autoimmun betegségekben. Dr. Benedek szerint nem feltétlenül baj, ha hagyjuk a gyerekeket természetesen és természetes körülmények között játszani, adott esetben belemarkolni a földbe.
 
A következő vízválasztó a gyerekek életében a hat éves életkor, amikor óriásit változik velük a világ. Iskolába kerülnek, új közösség veszi őket körül és komoly teljesítményt várnak tőlük. Ez a megterhelés sokukból vált ki olyan tüneteket, mint a körömrágás, fejfájás, székrekedés. Az orvosok napi rendszerességgel találkoznak olyan gyerekekkel, akiknek keményedések (székletrögök, dugók) okoznak kellemetlenséget, fájdalmat. Ez a széklet visszatartása miatt alakul ki, hasi betapintással ellenőrizhető, és akkor is érdemes gyanakodni rá, ha a gyerek széklete egyébként rendszeres. Dr. Benedek szerint nagyon fontos, hogy ezen a téren már ovis kortól valamiféle rendet tartsunk, szoktassuk a kisgyereket a rendszeres székletürítésre, és tudatosítsuk benne: erre mindig legyen ideje! Nem jó az sem, ha a különféle gátlások alakulnak ki benne, például azért, mert arra neveljük, hogy idegen helyen ne üljön rá a vécére. Ezzel esetleg többet ártunk, mint amennyit használunk.
 
Van, amikor nincs szervi oka a hasfájásnak, mindössze az iskolai teljesítménykényszer vagy a társak miatti szorongás áll a hátterében. Ilyenkor is tudunk segíteni a kisgyereknek, egyszerűen azzal, hogy figyelmesen hallgatjuk. Ha szavakba öntheti, kifejezheti, ami bántja, megkönnyebbül a szervezete is. Ha megismerjük a valós problémáit, könnyebben segíthetünk neki – például azzal, hogy megkérjük a pedagógust, ültesse másik gyerek mellé.
 
A megnövekedett pszichés terheléssel egy időben elkezdődhetnek a bélrendszer gyulladásos, fekélyes betegségei is, amilyen például a Crohn betegség vagy a colitis ulcerosa, vagyis vastagbélfekély. Nagyon hosszú ideig tünetmentes betegségek ezek, azután viszont komoly "hasfájást" okozhatnak az orvosnak is. Hátterükben gyakran áll a lisztérzékenység. Egyelőre nem gyógyíthatók, de egyre modernebb a kezelésük. A szakember ezzel kapcsolatban is a természetes táplálkozás és életmód jelentőségét hangsúlyozza.
A Crohn tünete lehet a spontán véres széklet, tehát, amikor nem magyarázza például aranyér, a lokalizált görcs, de nagyon erős, görcsös hasfájást okozhat a húgyúti, a vese- és bélrendszeri fertőzés is, valamint lányoknál a menzesz. Ha utóbbi rendszeresen nagyon fájdalmas, érdemes gyermeknőgyógyászhoz fordulni, aki hormonkezelést ajánlhat.
 
Hogyan érdemes kezelni az igen gyakori bélfertőzéseket? Amikor a gyerek abbahagyta a szokásos 2-3 hányást, illetve a hasmenések száma napi tíz alatt maradt, vagy az alá csökkent, ötnapos diétával segíthetjük a bélnyálkahártya regenerálódását. Az első három órában teljes absztinenciát javasol az orvos, amely után ötpercenként teáskanálnyi hűvös folyadékkal, esetleg vizes alapú, savanyú jégkrémmel kínálhatjuk meg a beteget. Ne éhezzen, de hasonló óvatossággal adagoljuk neki az ételt is! Ropit, párolt rizst, főtt krumplit, párolt húst, egyszóval száraz ételeket kaphat.
 
A tejérzékenység vezető tünete a hasfájás, emellett hasmenés, emésztési zavar (megváltozott, bűzös széklet), étvágytalanság, fogyás, ekcéma utalhat rá. Mivel az allergiavizsgálat nem ad biztos eredményt, legjobb kitapasztalni az esetleges betegséget. Ha három hétig megvonjuk a tejet a gyerektől, amire csökkennek, majd provokációra (újbóli fogyasztásra) ismét jelentkeznek a tünetek, valószínűleg tejallergiával van dolgunk. Ilyenkor másféle fehérjékkel kell kiváltani a tehéntejet.