Ha nem is szárnyal, magához tért az ingatlanpiac
2015-01-23 - Tavaly némiképp megélénkült a környékbeli ingatlanpiac, nagyobb volt a mozgás, mint az előző évben. Azok az idők persze régen elmúltak, amikor meg lehetett gazdagodni a közvetítésből – tudtuk meg Kálmán Ildikó értékbecslő, műszaki ellenőrtől, aki 1999 óta működtet saját ingatlanközvetítő irodát.
Úgy véli, a mérsékelt felpezsdülésben annak is szerepe van, hogy ingatlanban még mindig jobb helyen érzik a pénzüket az emberek, mint a bankban. Hozzátette, a környéken viszonylag kevesen vásárolnak befektetési céllal, de Százhalombattán sokan keresnek lakhatást, amit jelez, hogy szinte lehetetlen kiadó lakóingatlant találni. Adatbázisában például jelenleg csak egy ilyen van, egy kétszáz négyzetméteres családi ház, havi kettőszáz ezer forintért. Amióta a MOL megszüntette a dolgozói lakbértámogatását, ezekbe az igényesebb, drágább lakásokba nehezebb lett bérlőt találni.
 
A battai bérlemények a nagyvállalat, az Ipari Park és Budapest közelsége, vagyis a munkalehetőség miatt kelendőek, a bérbeadóknak azonban nem árt az óvatosság. A szakember szerint, ha valaki kiadja a lakását, házát, annak érdemes szabályos, ügyvéddel, közjegyzővel ellenjegyzett bérleti szerződést kötnie, esetleg iroda közreműködését is igénybe vennie. Ő például igyekszik minél jobban leinformálni a bérleményt keresőket. Gyanús, ha valaki ezen megsértődik, de az is, ha látatlanban kibérelne akármit.
Sokan azért állapodnak meg papír nélkül, hogy ne kelljen a bevétel után adózniuk. Ez azonban nem akkora tétel, hogy megérje a kockázatot. A bérleti díjból sokféle költség leírható és összevontan kell bevallani az egyéb, személyi jövedelemadó alá eső bevétellel.
 
A szakember szerint legalább kéthavi kauciót kell kérni az új bérlőtől, mert ez is biztosíték, hogy lesz miből fedezni a kiadásokat, ha nem állja a szavát. Ha pedig így történik, legjobb az első eset után azonnal lépni, és arra kérni, keressen másik lakást. Különben csak halmozódni fog a tartozás. Ha valaki felelősen bánik a tulajdonával, tehát például minden hónapban személyesen szedi be a rezsit és a lakbért, kellemetlen meglepetésektől kíméli meg magát.
 
Nem jellemző a városban és környékén, hogy tömegével szabadulnának az emberek devizahitelből vásárolt lakásuktól. A legtöbben kivárnak. A svájci frank legutóbbi megugrása azokat hozza nehéz helyzetbe, akik nemcsak a lakást, a kocsit és minden egyebet is devizahitelre vettek. Elképzelhető, hogy eladásra kényszerülnek.
 
Az elmúlt évben leginkább a kétszobás lakótelepi lakásokra volt kereslet, de ebben nem annyira a piaci kereslet, inkább az önkormányzati helyi támogatás hatása érezhető.
 
Csökkent a kertes házak ára, amit a szakember reális változásnak tart. Az eladók ugyanis annyit szeretnének kapni, amennyire szükségük van, és nem annyit, amennyit ér a ház. A legtöbbet a tavalyi évben esett a családi házak ára, igaz, év vége felé már az ellentétes folyamat is elindult. A változásnak köszönhetően többen tudták a panelt kertesre cserélni.
 
Akik a lakótelep elhagyására készülnek, ritkán választják az olcsóbb környékbeli ingatlanokat. A battaiak ragaszkodnak Battához, és ha mégis elköltöznek, sokan vissza is települnek, mert megszokták a kényelmet és a szolgáltatások jó színvonalát. Jellemző az is, hogy a szomszédos településeken élők idős korukra eladják a házat, és nálunk vásárolnak lakótelepi lakást. Leginkább azért, mert városunkat biztonságosabbnak gondolják.
 
A battaiak köztudottan kényelmesek. Egyebek mellett lépcsőzni sem szeretnek. Többségük nem szívesen vesz lakást az első emelet felett.
 
Az elmúlt években radikálisan hatott az ingatlanpiacra a társasházi sikkasztási botrány. A vevők hallani sem akartak olyan lakásról, amelynek köze volt az ügyhöz. Az önkormányzat sokat segített azzal, hogy a tulajdonosoknak megkölcsönözte a bankhitelt, emellett az eladók többsége letétbe helyezi vagy ki is fizeti a lakására eső tartozást, még annak ellenére is, hogy nem ismeri el annak jogszerűségét. Mostanra így már eladhatóvá váltak ezek a lakások is..
 
Mint mindenhol az országban, nálunk is sok az eladó ház, lakás, üzlet, és ami mostanában kevesen vásárolnak, az az építési telek. Oka, hogy jelentősen megszigorították az építkezésekre vonatkozó szabályozást, amely megemelte a költségeket valamint az építőanyagok árai sem csökkentek. Jobban megéri készen házat venni majd saját ízlés szerint felújítani.
 
Ugyancsak költségnövelő tényező a minden eladó ingatlanra kötelező a Hiteles Energetikai Tanúsítvány, amelynek a szakember szerint valójában nem sok értelme van. A vevő számára mindössze az derül ki belőle, amit valószínűleg magától is tud, hogy miként lehetne korszerűsíteni az ingatlant. Egy lakás esetében 12-25 ezer forintba kerül, a családi házaknál 20 ezernél kezdődik.