Kultúra, művészet, identitás
2015-01-13 - Kiemelkedő eseményekkel, kultúra napi díszelőadással, a városban élő és alkotó képzőművészek kiállításával és a BKK-ban működő közösségek nyílt programjaival várja az érdeklődőket a Kultúra Hete Százhalombattán.
 
"Minden, ami a kultúráról, a művészetről, az identitásról és a közösségekről szól műfaji kötöttségek nélkül: minden évben ez a százhalombattai kultúranapi programsorozatunk szerkesztési elve – nyilatkozta Szigetvári József, a BKK igazgatója. Az év minden napján igyekszünk minden kulturális igényt kielégíteni. A kultúra ünnepén viszont kötelességünk emlékezetes, emelkedett, ám derűs hangulatú programokkal megmutatni, hogyan bánunk a ránk hagyott kulturális örökségünkkel és hogyan tudjuk továbbadni az utánunk következő nemzedéknek."
 
Az ünnepi programot a Hamvas Béla Városi Könyvtár előadása nyitja meg január 20-án, kedden 18 órakor. "Árny az árnyban" címmel versszínházi monodrámát mutatnak be Radnóti Miklós életéről és költészetéről kizárólag versei felhasználásával. A rendezvény szerkesztője, rendezője és egyben előadója Turek Miklós színész, rendező, a Versszínház műfajalapítója.
 
A Barátság Kulturális Központ immár második alkalommal hirdette meg kultúranapi szavalóversenyét. A megméretésen a tankerületi, vagyis városunkon kívül Érdről, Diósdról, Tárnokról, Törökbálintról és Sóskútról jelentkező felső tagozatos és középiskolás diákok vesznek részt. Az idei évben a szervezők legnagyobb meglepetésére és örömére a határon túlról, Szabadkáról is érkezett jelentkezés. A szavalóverseny célja, hogy emléket állítson a Himnusz születésének, tisztelegjen Kölcsey Ferenc és a reformkor költői előtt.
 
A versenyen minden jelentkezőnek két művet kell előadni. A kötelező vers a Himnusz, a második pedig a XIX. századi magyar irodalomból szabadon választott költemény.
 
Három kategóriában hirdetnek győztest. Egyet-egyet a kötelező és a szabadon választott verset legszebben szavaló diákok között, a harmadik pedig az abszolút első helyezett lesz. A legjobb versmondó az esti díszelőadáson is elszavalhatja a Himnuszt. A zsűri elnöke Németh Kristóf színművész lesz, aki a mai fiatal színész generáció egyik legismertebb versszerető és versmondó alakja. A szakmai zsűriben helyet foglal majd Szakall Judit, az országos versmondó és színjátszó találkozók kulcsfigurája, továbbá Miklós Magdolna, az Eötvös Loránd Általános Iskola, Bálint Ferencné, az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium egykori pedagógusa és Fazekas-Major Gizella is, aki az első százhalombattai nyugdíjas "Ki mit tud"-on gyémántminősítést kapott. A második himnusz- és reformkori szavaló versenyre január 22-én, a Magyar Kultúra Napján 10 órakor kerül sor.
 
Szintén csütörtökön este 7 órától veszi kezdetét a Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett ünnepi program. A díszelőadás, Jókai Mór A bolondok grófja című darabjának bemutatása előtt ünnepi köszöntő hangzik el.
 
23-án, pénteken 18 órakor a SZAK Stúdió és a Benta ART Regionális Művészeti Egyesület kiállításának ünnepélyes megnyitója következik az ünnepi programok sorában. A kiállítást László Bandy nyitja meg, közreműködik a Chorus Matricanus Nőikar. A megnyitón kerül sor az Ifjúsági Műhely-SZÓkratÉSZ verselő és szókincsbővítő klub irodalmi pályázatának értékelésére és a díjak átadására. A tárlat február 28-ig látható.
 
A BKK a nagy sikerre tekintettel újból megrendezi a Battai Ki Mit Tud-ot, amire február 20-áig várják a jelentkezéseket. A színház iránti igény nagyon megerősödött a városban. Meghozta az eredményt az elmúlt évek szervezőmunkája. A színházi estekre már nem csak a városból és a környező településekről, hanem Budapest XI. és XXII. kerületéből is érkeznek látogatók. A jegyek és bérleteket szinte azonnal elkelnek, ezért a szervezők jelenleg már a 2015-ös téli-tavaszi felnőtt bérlet második szériáján gondolkodnak.