Csoda, amit tesznek
2014-12-01 - Vezérné Diks Erika kapta a Szülők Fóruma Egyesület idei Aranyszárnyú Írisz Empátia Díját Százhalombattán. A civil szervezet által alapított elismerés azoknak jár, akik a legtöbbet teszik magáért az egyesületért, illetve az általa képviselt célokért. A saját könyvelőirodáját irányító háromgyerekes családanyával empátiáról, gyerekekről és a civil közösségekről beszélgettünk.
 
- Régóta részt vesz az SZFE szakmai konferenciáin. Hogyan került kapcsolatba az egyesülettel?
- Schmidt Monika elnök mutatta be a munkájukat. Több mint tíz éve történt, de nagyon mély benyomást tett rám, mert valóságos csodának láttam, ahogyan gondoskodnak a segítségre szoruló kisgyerekekről. Nagy szerencsének tartom, hogy három egészséges gyereket hozhattam világra, és úgy vélem, sokan hozzám hasonlóan elképzelni sem tudják, milyen terhet jelent egy család számára, amikor sérülten születik egy kisbaba. Nagyon jó, hogy a városunkban létezik olyan civil szervezet, ahová támogatásért fordulhatnak a szülők, amikor egyedül már nem bírják a lelki és anyagi terheket, ahol hozzáértő szakemberek vállalják fel ezeknek a gyerekeknek a fejlesztését. Óriási jelentősége van, hogy ezek a gyerekek időben megkapják a megfelelő segítséget, mert így esélyük nyílik arra, hogy behozzák a lemaradásukat és életük további részében ne szenvedjenek hátrányt, ne szoruljanak mások segítségére. Hihetetlen, hogy már néhány hét alatt mekkora változásra képes egy fiatal, fejlődő szervezet. Formálisan nem tartozom az egyesülethez, de szívesen részt veszek a konferenciákon, mert érdekelnek a neveléssel, fejlesztéssel, gyógyítással kapcsolatos előadások. A munkám mellett felüdülést jelentenek. Nagyra értékelem az SZFE tevékenységét és örömömre szolgál, hogy sok esetben szakmai tanácsokkal tudtam segíteni.
 
- Mit szólt az erkölcsi elismeréshez, amit az egyesülettől kapott?
- Természetesen jól esik, nagy megtiszteltetés, de úgy vélem, azok érdemelnek igazán elismerést, akik ezt a tiszteletre méltó munkát végzik.
 
- Általában is pozitívak a tapasztalatai a civil szférával kapcsolatban?
- Úgy gondolom, azok a közösségek, amelyeket azonos érdeklődésű vagy hasonló élethelyzetben levő emberek hoznak létre közös célok mentén, mindenképpen hasznosak és értékesek. Amíg a gyerekek óvodába, iskolába jártak, magam is részt vettem az intézményeket támogató alapítványok munkájában. Ma is tagja vagyok a helyi vállalkozókat tömörítő BBC-nek és kurátora a Magyarok Öröksége Alapítványnak, de ennél többet nem szívesen vállalnék, mert úgy gondolom, elsősorban a családban és a munkahelyemen kell helyt állnom.
 
- Mire képes egy civil szervezet, amire egy önkormányzati, állami intézmény nem?
- A sok egyéb érték mellett nagyon fontos a szféra rugalmassága. Egy alapítvány, egyesület sokkal inkább képes alkalmazkodni az egyéni szükségletekhez, mint egy nagyobb, hivatalos szervezet. A Szülők Fóruma erre is jó példa, hiszen azt lehet mondani, hogy személyre szabott törődést, figyelmet, szolgáltatást kapnak a gyerekek. Könyvelőként pedig nagyon jól látom azokat az előnyöket is, amelyeket az adórendszer biztosít a civil szervezeteknek. Igaz, az új civil törvény alapján sok kiszorult a közhasznú kategóriából, de amelyek tevékenységükben és gazdasági mutatóik alapján megfelelnek ennek, jelentős előnyt élveznek. A tágabb mozgástér, a kedvezmények lehetővé teszik, hogy oda csoportosítsák a pénzt, ahol valóban szükség van rá.