Battára gurul az Alma
2014-11-26 - Kicsik és nagyok felhőtlen szórakozásban vehetnek részt, ha ellátogatnak december 9-én a Szekeres József Konferencia-és Rendezvényközpontba, ahol a nagy népszerűségnek örvendő Alma Együttest látjuk vendégül.
A zenekar már egyszer járt városunkban, akkor is teltházas koncertet adtak, így sokak kívánságára ismét ők szórakoztatnak majd minket. Az együttes néhány éve kezdett szárnyalni, számos arany és platinalemezzel büszkélkedhet. Legsikeresebb "Ma van a szülinapom" című daluknak több, mint 11 millió letöltése van és a leggyakrabban megosztott hazai tartalom manapság a közösségi portálokon.
Olyan sikeres rajzfilmzenéket írtak, mint a Bogyó és Babóca sorozaté, főcímdalt készítettek a Khumba című 3D-s animációs rajzfilmhez, sőt nagy sikerrel fut a Pesti Magyar Színházban zenés gyerekdarabjuk az Almaszósz.
 
Miért éppen Alma?
Egy gimnáziumi barátság nyomán, 1996 nyarán alakult a négytagú zenekar. Kezdetben felnőtteknek készítettünk vers megzenésítéseket, de később egy véletlen kapcsán mondhatni "elraboltak" a gyerekek. Az együttes neve, bármilyen egyszerűen is hangzik, mélyebb értelemmel is bír. Épp egy almás történeten agyaltam, amikor a zenekar nevén vívódtunk. Amikor ennek kapcsán bedobtam, hogy legyen a nevünk Alma, nem arattam osztatlan sikert. De ahogy elkezdtünk rajta gondolkodni, egyre szimpatikusabb lett. Rájöttünk, hogy az "alma" a latin nyelvben melléknévként jelentéssel bír: alma mater- tápláló anya. Spanyolul pedig azt jelenti: lélek. Ugyanakkor, annyira közhelyszerű, hogy az ötlött fel bennünk: ha jó lesz a zenekar, akkor az emberek majd azt mondják, hogy az ALMA zenekar koncertjére megyünk, ha pedig rossz, akkor úgyis alma... Nekünk kellett megtölteni tartalommal a nevet és bízom benne, hogy sikerült.
 
Ahogyan említetted is "elraboltak" a gyerekek. Hogyan jött a váltás, hogy ma már szinte csak gyerekdalokat adtok elő?
Ez egy véletlennek köszönhető. Bár már teltházas klubesteket tartottunk a Virányosi Közösségi Házban, ahová elsősorban egyetemisták és fiatalok jártak a borízű Ady és József Attila estjeinkre. Ekkor kaptunk felkérést egy óvónőtől gyerekműsorra, a Kamaraerdei Ifjúsági Parkba. Akkoriban még csak néhány megzenésített gyerekversünk volt kész, így a műsort kiegészítettük a legnépszerűbb Halász Judit dalokkal. A koncertnek akkora sikere volt, hogy még ott a helyszínen másik 4-5 felkérést kaptunk a pedagógusoktól. Onnantól nem volt megállás, és egyszerre azon kaptuk magunkat, hogy már szinte csak gyerek bulijaink vannak.
 
Inkább családi vagy gyerek zenekarnak tartjátok magatokat?
Mivel a koncerteken mind a felnőtteket, mind a gyerekeket megmozgatjuk, bevonjuk, illetve a poénok egy jó részét a gyerekközönség nem is érti, így általában a szülők is jól szórakoznak, ezért mindenképp családi koncertnek nevezném a műsorunkat.
 
Ki írja a dalaitokat, a szövegek mondanivalója, tartalma mennyire tükröz benneteket, a ti személyiségeteket?
A zenéket – és nagyon sok dalszövegünket is Buda Gábor, a zenekar frontembere írja. Mivel Gábor oda van a versmegzenésítésekért, ezért kezdetben még inkább a klasszikus és kortárs költők szövegei álltak előtérben. Azonban az utóbbi néhány évben sok olyan felkérést kaptunk, amikor kifejezetten egy témára kért a megrendelő dalt, és mivel a szelektív hulladékgyűjtésről még nem született korábban vers, így kényszerből megszülettek a saját dalszövegek.
 
Aztán ezek nagyon sikeresek lettek, és ma már túlsúlyban vannak a saját ihletésű szövegek. Néhány éve kezdődött együttműködésünk egy "anyukával", Kiss-Péterffy Mártával, akit nyugodtan nevezhetünk ma már kortárs költőnek. Őt két multik által szülőknek meghirdetett dalszövegíró versenyen is véletlenül – név nélkül- választottunk ki a sok száz beérkezett pályamunka közül. Mivel Márti borzasztó téma érzékeny és nagyon tehetséges, ezért rengeteg közös munka született már vele, a Khumba című dal szövegétől kezdve, az Almaszósz című zenés gyerekdarabunk komplett szövegéig, amit a Pesti Magyar Színházban játszanak a mai napig sikerrel. Az ő szövegeit például imádja Gábor megzenésíteni, lassan olyanok, mint a Presser-Dusán páros.
 
A slágerek közül melyik áll hozzátok a legközelebb, melyiket éneklitek a legszívesebben?
Mindig a legújabbat szeretjük legjobban. A régebbi dalok- amiket unalomig játszottunk a koncerten már nyilván nem okoznak akkora örömet, mint egy új alkotás. De a régi nagy slágerek természetesen kötelező elemei egy Alma koncertnek, hiszen Stinget is lehet, hogy megköveznék, ha egy koncerten nem játszaná el a Fragile-t, valószínű minket is, ha kimaradna a Ma van a szülinapom. Aztán amikor már nagyon nem bírunk elviselni egy-egy dalt, akkor valamilyen formában megújítjuk és akkor ismét örömmel játsszuk. Pl. ez utóbbi szülinapos dalt most éppen reggae-re írtuk át, és azóta is imádjuk ebben a formában.
 
Külföldön is felléptek, mennyiben más a hazai és a külföldi közönség? Van angol nyelvű dalotok is?
Néhány dalunk még anno domini le lett fordítva és fel is énekeltük angolul, de koncerten nem szoktunk angolul énekelni még külföldön sem. Külföld és itthon között annyi csak a különbség, hogy mivel sokkal ritkábban jutunk el egy-egy helyre a környező országokba, ezért megdöbbentő az a szeretet, amivel például az erdélyi, vagy a szerbiai közönség fogad bennünket. Persze itthon is rajongással és szeretettel vesznek körbe bennünket, bárhová megyünk, de amit kint kapunk, az még ezt is képes felülmúlni.
Mit üzentek a battai közönségnek?
 
Gyertek egy jót bulizni az Almákkal! Találkozunk december 9-én a Szekeres József Konferencia –és Rendezvényközpontban!