Drogmegelőzés a szülők segítségével
2014-11-24 - A fiatalok kábítószer-fogyasztásának megelőzése és visszaszorítása érdekében országos drogprevenciós programot indított a rendőrség, amelynek keretében kiemelten számítanak a 12-18 éves gyermekeket nevelő szülők együttműködésére. A részletekről az Érdi Rendőrkapitányság szakemberével, Pintér Imre bűnmegelőzési tanácsadóval beszélgettünk.    
"A szeptemberben indult országos programot megelőzően, az ovizsaru és az iskolarendőr projektek, illetve önálló kezdeményezéseink keretében vannak már tapasztalataink és eredményeink is. Felismertük azonban, hogy a szülők és a családok bevonása nélkül szinte szélmalomharcot vívunk. Az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy sok esetben a szülők le vannak maradva az információs technológiákban" – mondta az alezredes.
 
Az elmúlt négy évben a középiskolás diákok körében közel ötven százalékkal nőtt az amfetamin-származékok fogyasztása. Egy közelmúltban elvégzett reprezentatív felmérés adatai kimutatták, hogy az érintett korosztályban évről évre nő az illegális szerek használata. Fény derült arra is, hogy már a 12 évesek nagy arányban találkoztak és próbáltak ki valamilyen drogot, a középiskolás fiúk között pedig minden ötvenedik naponta él valamilyen illegális szerrel.

Egy új korszak
Az új típusú dizájnerdrogok Magyarországon 2010-ben jelentek meg, és mindössze néhány hónap leforgása alatt a fogyasztók népszerűségi listájának az élére kerültek. Mivel viszonylag olcsón és könnyen beszerezhető (több összetevős) pszichoaktív anyagokról van szó, talán az egyik legnagyobb veszélyt jelentik a fiatalokra.
 
"Sajnos, nagyon gyorsan, szinte naponta változik a piacon jelen lévő termékek kínálata, amivel több probléma is van. A legtöbb esetben maga a díler sem tudja, mit ad el, ha pedig a fogyasztó rosszul lesz, a toxikológusok sem tudják, milyen összetevőkkel állnak szemben."
 
Mire figyeljenek a szülők?
"Sokan gondolják úgy a fiatalok körében, hogy az egyszeri feldobott állapot kedvéért vállalják a kockázatot. Azt azonban csak nagyon kevesen tudják, hogy egy alkalom után is kialakulhat a függőség – hangsúlyozta dr. Sineger Eleonóra, az Addiktológiai Szakmai Kollégium tagja. A tünetek magukért beszélnek! Ha az addig nyílt, magára és környezetére igényes gyermekünk titkolózni kezd, nem mutatja be a "barátait", egyre több zsebpénzt kér, azonnal kezdjünk gyanakodni. Droghasználatra utalhat az is, ha egy fiatal állandóan fáradt, alvászavarral küszködik, figyelme lankad. A külső tünetek egy figyelmes szülő számára hamar észrevehetőek. Az orrfolyás, a pupillák szűkülete vagy tágulata, a hirtelen fogyás, az elszíneződött bőr és egy nyáron is hordott, a tűszúrások eltakarására szolgáló hosszú ujjú pulóver láttán, mindenképpen beszélgessenek el gyermekükkel. Amennyiben ez a beszélgetés már nem segít, kérjenek segítséget pszichológustól, addiktológus szakembertől, ne várják meg, amíg valamilyen végzetes esemény bekövetkezik!"
 
Mi számít bűncselekménynek?
A büntetőtörvénykönyv 2013-as módosítását követően a drogfogyasztás önálló elkövetési magatartásnak számít, és már csekély mennyiségű kábítószer birtoklása is büntetési kategóriába kerül. Ha például rendőri igazoltatás során derül fény rá, hogy valaki kábítószert fogyasztott – akár egyetlen slukkot a füves cigiből –, a rendőrség megindítja a büntetőeljárást a fogyasztó ellen. Akit így elkapnak, választhatja az elterelést is, és miután leadta a hatóságnak az erről szóló igazolást, megszüntetik az ellene folyó eljárást. Ha viszont két éven belül ismét tetten érik, már nem áll rendelkezésére az elterelés mentőöve. Fontos megemlíteni azt is, hogy a droghasználat mellé a legtöbb esetben más bűncselekmény is párosul. A módosult tudatállapot vagy a már kialakult függőség miatt gyakran válnak a fiatalok egyéb bűncselekmények áldozatává vagy éppen elkövetőjévé.
 
Új megoldásokra van szükség
"Egyetértek Zacher Gábor toxikológus véleményével, miszerint alapvetően az értékrend változása segíthet a jelenlegi helyzeten. El kell érni, hogy a fiatalok körében ne legyen divat kábítószert használni, és mondjanak nemet a kipróbálására – vélekedik az érdi rendőrség drogprevenciós tanácsadója. Nagyon fontos, hogy a rendőrség és a családok közösen dolgozzanak az ügyért, a szülők bevonása nélkül lehetetlen értékeket hitelesen képviselni és közvetíteni a fiatalok számára. Az új országos program lehetővé teszi, hogy eleget tegyünk osztályok, iskolák, civil szervezetek és akár kisebb szülői közösségek meghívásának is. Ezeken a találkozókon közvetlenül és naprakész tájékoztatást tudunk adni a drogfogyasztás veszélyeiről és akár büntetőjogi következményeiről is."
 
Mit tehetünk?
Akár a megelőzésről, akár a fogyasztás visszaszorításáról van szó, elsődleges fontosságú a gyerek-szülő kapcsolat, amit persze már sokkal korábbi életkorban kell megalapozni. Ha segítünk gyermekünknek egészséges énképe, személyes céljai, örömforrásai megtalálásában és elérésében, akkor nagyobb eséllyel fog nemet mondani a kábítószerekre, az alkoholra és egyéb függőséget okozó szerekre is.
 
Az érintett szakemberek szinte egybehangzóan javasolják: a gyer­mek­nek segít­sé­get kell kap­nia szü­le­itől bármilyen problémája meg­ol­dá­sá­ban, de ennek nem sza­bad aka­dá­lyoz­nia őt dön­tése meg­ho­za­talában.
"Nem lehet elégszer mondani, hogy házibuliban vagy szórakozóhelyen soha ne fogadjanak el italt idegentől, ne hagyják azt őrizetlenül és csak olyan innivalót fogyasszanak, amit előttük bontottak fel" – hívta fel a figyelmet a tanácsadó.
 
Ugyanilyen fontos a biztonságos internetezési szokások bevezetése és a veszélyekre való figyelemfelhívás már attól a kortól, amikor gyerekünk használni kezdi a számítógépet és a világhálót. Nem tanácsos egyedül hagyni őt a virtuális térben, a maga életkorának megfelelő szinten világosítsuk fel az erőszak, pornográfia, rasszizmus, anonimitás kockázatairól! Gyakori internetes bűncselekmény, hogy kiskorúakkal próbálnak szexuális kapcsolatot megalapozni, vagy éppen drogot eladni nekik.
 
Ha segítségre van szükségünk 
A rendőrség új drogprevenciós programjának célja a megelőzés. Az Érdi Rendőrkapitányságon (Felső utca 4.) Pintér Imre rendőr alezredes minden hónap első hétfőjén 16 és 19 óra között tart fogadóórát. Telefonon a 23/ 365-041-es számon minden kedden 10 és 14 óra között várja a hívásokat. E-mail elérhetősége: drogprevencio@erd.pest.police.hu, illetve pinterimre@pest.police.hu