Kizöldült kajakosok
2014-11-21 - Bár a cím megtévesztő, nem sportról, hanem környezetvédelemről van szó. A Dunafüredi Vízi Sport Klub az ország első egyesülete, amely tanúsítottan nem szennyezi a környezetet széndioxiddal. Legalábbis, amennyit kibocsátanak, annyit semlegesítenek is.
A képlet első látásra bonyolultnak tűnhet, a megoldást egy nemzetközi környezetvédelmi vállalkozás, a Carbon Solutions Global Ltd. (CSG) nyújtja. Lényege a valamit valamiért, pontosabban ugyanannyit ugyanannyiért elv. Megmérik a cégek, szervezetek "karbonlábnyomát" és a méretnek megfelelő kompenzációt tesznek lehetővé. A kajakosok esetében a lábnyom a mikrobusz- és motorcsónak-használatból, a csónakház fűtéséből, világításából és egyéb olyan tevékenységekből adódik össze, amelyek hozzájárulnak a széndioxid-kibocsátáshoz, vagyis a Föld globális szennyezéséhez. A jóvátétel pedig ennek megfelelő mértékű anyagi hozzájárulás egy olyan projekthez, amely ellentétes irányban hat. A sportklub esetében ez egy hazai mezőgazdasági projekt, amely a műtrágyahasználat csökkentésével és a művelési mód megváltoztatásának köszönhetően hektáronként évi 8 tonnával csökkenti a széndioxid-kibocsátást.
 
Valkusz Pál, az egyesület alapító elnöke elkötelezett környezetvédő. Mint mondta, az egyesületben egyhangúan döntöttek a zöldítésről, hiszen a környezettel való együttélés, annak tisztelete eddig sem volt kérdés számukra, a CSG tevékenységét és projektjeit pedig nemzetközileg elismert szakcégek hitelesítik. Ezereurós projekttámogatásuk mellé ötven oxyfát is kaptak ajándékba, amelyek Magyarországon kerülnek majd telepítésre, az is lehet, hogy éppen Százhalombattán.
 
Kővári János, helyi vállalkozó ugyanis elmondta, javaslattal keresték meg az önkormányzatot, hogy a város is kapcsolódjon be a környezetvédelmi programba, méghozzá úgy, hogy biztosítson területet a további oxyfaültetéshez. Az egyébként nem hasznosítható városi földek – például a szennyvíztisztító telep védősávja – az oxyfának köszönhetően hasznosulhatnának. Telepítése, gondozása munkalehetőséget, kitermelése bevételt jelenthet az itt élőknek.
 
Szabóné Dósa Éva, az Eötvös iskola biológia szakos tanára évek óta foglalkozik a CSG programjainak népszerűsítésével. Nyáron a cég ajándékaként oxyfát ültetett a gyerekekkel az iskolaudvarban, a novemberi Eötvös Napok programjába pedig a CSG előadásait is beillesztette. Ezeket egyébként ország szerte a gödöllői agráregyetem hallgatói, illetve a CSG dolgozói tartják. Mint mondja, egy oxyfából álló liget a város büszkesége lehetne, hiszen jelezné az itt élők környezettudatosságát, emellett arra is alkalmas lenne, hogy a diákok közvetlenül tapasztalják meg: mindenki tehet valamit a globális környezetszennyezés, az erdők pusztulása ellen.
 
Magyarországon eddig több mint húsz település csatlakozott a CSG projektjeihez. Akad, ahol a rászorulók között osztják ki a telepítésből származó tűzifát, de olyan is, ahol a közintézményeket fűtik vele.
Százhalombattán jelenleg tucatnyi oxyfa nő intézmények, céges telephelyek és magánszemélyek udvarában. A laboratóriumban kifejlesztett hibrid négy év alatt válik vágáséretté, amivel nagyban hozzájárulhat a 30-100 évig fejlődő, hagyományos fajok védelméhez, vagyis a biológiai sokszínűség megőrzéséhez. Az oxyfa további előnye, hogy dupla annyi széndioxidot köt meg és kétszer annyi oxigént termel, mint más fafajok. Mélyre ereszti gyökerét, ezért nem veszi el a vizet és a táplálékot a környezetétől, ráadásul első osztályú tüzelő és faipari alapanyag, vagyis gazdaságilag is komoly értéket képvisel.
 
Az oxyfának gyakorlatilag nincs hátrányos tulajdonsága, aminek köszönhetően az évszázad növénye lehet. A városunkhoz legközelebbi ültetvény Szigetszentmiklóson található. Idén tavasszal telepítették másfél hektáron. (A képeken oxyfát ültetnek a gyerekek az Eötvös iskolában május végén.)