Kié a jövő?
2014-11-19 - Hat középiskola mutatta be képzési programját a Városi Pályaválasztási Fórumon, Százhalombattán november 18-án. A nyolcadikosoknak és szüleiknek szervezett találkozót ezúttal is a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola hívta össze.
Magas színvonal helyben
Elsőként dr. Horváthné dr. Hidegh Anikó, a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium vezetője ismertette intézménye kínálatát. Matematika-informatika, illetve természettudományos emelt szintű gimnáziumi képzést biztosítanak 9-12. évfolyamon, emellett kezdő vagy haladó angol nyelvi előkészítő osztályba is lehet jelentkezni hozzájuk öt éves gimnáziumba.
 
Az iskolában német, olasz, francia választható második idegen nyelvként, az intézmény angol és német nyelvből akkreditált nyelvvizsga-központ. A természettudományos osztályoknak terepgyakorlatokat, egyetemi látogatásokat biztosítanak. Kiterjedt és intenzív külföldi kapcsolatrendszert működtetnek a pedagógus-továbbképzés és a cserediákprogram érdekében, a nyelvgyakorlást külföldi nyelvi táborokkal segítik. Gimnazistáik az országos átlag felett teljesítenek a kompetencia-mérések során és jó érettségi átlagot produkálnak. Az intézményben tanúsítottan magas szintű a környezettudatos, illetve egészségtudatos nevelés, valamint a tehetséggondozás. A versenyszerűen sportolók számára szerződésben biztosítanak kedvezményeket. Az igazgatónő hangsúlyozta: a százhalombattai gyerekek a megszokott, kulturált és színvonalas tárgyi feltételeket találják náluk, és nem kell utazásra pazarolniuk idejüket, energiájukat.
 
Felkészülés a felsőoktatásra
Az idén 53 éves Érdi Vörösmarty Mihály Gimnáziumot Szilasné Mészáros Judit igazgató képviselte. Az intézmény elsősorban a felsőfokú tanulmányokra készíti fel a diákokat. Kiemelkedő a tanulmányi és érettségi átlag, az emelt szintű érettségi és nyelvvizsgák száma, a diákok ötöde kitűnő bizonyítványt produkál és közel száz százalékban felvételt nyer a felsőoktatásba. A HVG tavalyi felmérése alapján a VMG a 11. legjobb vidéki középiskola, az összesített országos rangsorban pedig a 27. helyet foglalja el. ECL nyelvvizsga-központ, színvonalas természettudományi labor, számos rendkívüli tanóra biztosítja az élményszerű és minőségi tanulást, szeptemberben pedig új tornatermet adnak át. Általános gimnáziumi osztály mellett emelt szintű angol, német, matematika, biológia-kémia, illetve humán osztályt is indítanak.
 
Szakmában a jövő
Ezzel a jelmondattal érkezett a fórumra Dósa Edit, az Érdi Kós Károly Szakképző Iskola gyakorlati oktatásvezetője. Kiemelte: sem túl magas, sem pedig túl alacsony szintre nem szabad tenni a mércét, amikor a gyerekek továbbtanulásáról döntünk. Az ötven éve alapított intézményben szakközépiskola és szakiskola is működik. Előbbi öt év alatt érettségit és OKJ-s végzettséget, utóbbi három év alatt OKJ-s végzettséget nyújt. A szakközépiskolában autószerelőnek, kereskedőnek, irodai asszisztensnek, illetve rendőr-tiszthelyettesnek tanulhatnak a gyerekek. Utóbbi szakmát ötödik évben a rendőrség saját szakiskolájában kell befejezni. A diákok a 12. évfolyam végén szakmai érettségit, 13. évfolyam végén pedig szakvizsgát tesznek. Csak egy idegen nyelvet tanulnak.
 
A szakiskolában szakács, cukrász, pincér, eladó, festő- mázoló-tapétázó, központi fűtés- és gázszerelő, valamint villanyszerelő képzés folyik. A képzési idő 70 százaléka gyakorlat, amely a 9. év végi szintvizsga után cégeknél folyik. A 10-11. osztály gyakorlati ideje beszámít a nyugdíjba, és ösztöndíj is jár érte. A hiányszakmákat választókat – amilyen most régiónkban a villanyszerelés – további állami ösztöndíj is motiválja a tanulásra. A szakiskolai felvételi feltétele, hogy a diák ne szerezzen egyes félévi osztályzatot nyolcadikban.
 
Családias hangulat, magas szintű nyelvi, informatikai képzés
Így jellemezték az Érdi Gárdonyi Géza Általános Iskola és Gimnázium diákjai intézményüket hangsúlyozva a tanárok segítőkészségét és felkészültségét is. A két tizenegyedikes elsősorban a jelen levő nyolcadikosokhoz szólt. Vásárhelyi Pálné igazgatóhelyettes elmondta, hogy a patinás iskola öt éve indított gimnáziumi képzést, közel vannak a városközponthoz, könnyen megközelíthetők. Angol, német, illetve informatika emelt szintű képzést indítanak. A sajátos nevelési igényű tanulókat is szeretettel és hozzáértéssel fogadják, december 2-án tartanak nyílt napot.
 
Érettségi és szakma
Az ötven éves Szabolcs Vezér Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium szintén elérhető közelségben, Pusztaszabolcson található. A közoktatás átalakítása során az intézménynek le kellett mondania a gimnáziumi képzésről, így most szakközépiskola, szakképzés és esti gimnázium indul szeptembertől. Az öt éves szakközépiskolai képzés érettségit és kereskedelmi, közgazdasági, turisztikai, illetve pedagógiai és családsegítő munkatárs végzettséget biztosít. Utóbbi szakmát kellő létszámú jelentkezés esetén indítják el. A három éves szakképzés keretében eladó szakmát szerezhetnek a tanulók. Az iskolában nyílt napot tartanak december 9-én.
 
Biztos jövő: szakma és diploma
A százhalombattai Széchényi István Szakközépiskola és Gimnáziumban mind a továbbtanulásra, mind pedig szakma elsajátítására jó esélyeik vannak a gyerekeknek – hangsúlyozta dr. Horváth Béla igazgató. Normál tantervű és öt éves, nyelvi előkészítő évfolyammal induló gimnáziumi képzést, valamint szakközépiskolai képzést kínálnak a nyolcadikosoknak. Utóbbi keretében informatikát, gépészetet, közgazdaságot, illetve ügyvitelt választhatnak szakmaként. A kiemelkedően jól felszerelt intézmény ECDL vizsgaközpontként és nyelvvizsgaközpontként is működik. November 27-én és 28-án nyílt napra várnak minden érdeklődőt. Újdonság, hogy azoknak, akik ügyvitel, illetve gépészet szakra jelentkeznek, pályaalkalmassági vizsgálaton kell részt venniük, amelyről írásbeli értesítést fognak kapni.
 
A részletes képzési programokat, a jelentkezés módját és a bejutás feltételeit a honlapjukon is közzétették a középiskolák.