Olykor még a megengedettet sem!
2014-11-17 - A személyi sérüléses közlekedési balesetek jelentős hányada a relatív gyorshajtás következménye, vagyis azért történnek, mert a járművezetők nem az út- és látási viszonyoknak megfelelően választották meg a sebességet – figyelmeztet a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság.
Amikor például lakott területen kívüli útszakaszon közlekedünk, ahol a megengedett maximális sebesség a 90 km/h. Jogilag ennyivel is lehet közlekedni, ám bukkanó, rossz minőségű útburkolat, beláthatatlan útkanyarulat miatt a 90 km/h helyett a 60, vagy 70 km/h lenne a biztonságos sebesség. Egy októberi balesetben négyen megsérültek, ketten pedig életüket vesztették. Egy fiatal által vezetett személygépkocsi közlekedett lakott területen belül a megengedett sebességgel. Egy lassabban haladó gépkocsit utolérve - ­még mindig a megengedett 50 km/h sebességgel ­- annak előzésébe kezdett, ám nem vette figyelembe, hogy a csúszós, nyálkás, hideg aszfalt már nem tapad úgy, ahogyan azt normál körülmények között megszokhatta. Autója megcsúszott, elvesztette az uralmát felette és egy oszlopnak csapódott.
 
Ha jól ismerjük az útszakaszt, ahol közlekedünk, akkor is lassabban kell haladnunk, amikor köd, sűrű eső, szmog, szürkület miatt csökken látótávolság. Ilyenkor ugyanis később vesszük észre a veszélyt. Ketten haltak meg januárban késő este egy lakott területen kívüli útszakaszon. A sűrű köd miatt egy személyautó a megengedett 90 km/h sebesség helyett 50 km/h sebességgel haladt. Egy autóbusz a tanúk elmondása alapján 60-70 km/h sebességgel, tehát a megengedett sebességhatáron belül utolérte, majd az előzésébe kezdett. A sűrű köd miatt későn észlelte a szemből érkező személygépkocsit, így azzal frontálisan ütközött.
 
A sebességkorlátozó jelzőtáblákon látható számok nem a kötelező sebességet mutatják. Ahogy a defenzív vezetés rövid, tömör megfogalmazása tartalmazza: "A tilosat sohasem, a kötelezőt mindig, olykor még a megengedettet sem!" Figyeljünk környezetünkre, mindig az út- és látási viszonyoknak megfelelően közlekedjünk! – olvasható a Pest Megyei Baleset-megelőzési Bizottság felhívásában.