Faárusok, házalók, szélhámosok
2014-11-17 - Mire érdemes figyelni, hogy ne váljunk csalók áldozatává? A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztálya csokrot kötött a szezonális jó tanácsokból.
Megkezdődött a fűtési szezon és ezzel egy időben megjelenhetnek a tűzifával házaló, portékájukat személyesen, szórólapon vagy interneten keresztül hirdető árusok is, akik minden évben több tucatnyi embert csapnak be.
 
Az alkalmi fakereskedők találékonysága kimeríthetetlen. Olcsó árujukon különböző módszerekkel szeretnének túladni, minél nagyobb haszonnal. A leggyakoribb trükk a tűzifa beáztatása és a mérlegek elállítása. Gyakori módszer továbbá, hogy a tároló alját nehezékkel rakják meg és arra pakolják rá az eladásra kínált fát, amely így jóval nehezebbnek tűnik, mint amennyi valójában. A gyanútlan vásárló csak a tűzifa kipakolását követően eszmél rá, hogy átverték. További veszélyforrás, hogy az árusok az értékesítés alkalmával - különböző ürüggyel – bejutnak a vevő lakásába, elterelik a sértett figyelmét és eközben értékeket tulajdonítanak el.
 
A rendőrség arra hívja fel az állampolgárok figyelmét, hogy lehetőleg ne vásároljanak olyan faárustól, aki jóval a kereskedelmi ár alatt kínálja a portékáját.  Fontolják meg a jónak tűnő ajánlatot! Mindenki csak olyan tüzelőanyagot vegyen, amelynek ellenőrizhető a származása, a minősége és a szállító rendelkezik a megfelelő okmányokkal. 
 
Szinte egész évben találkozhatunk az utcán kisebb-nagyobb csomagokkal házaló "kereskedőkkel", akik szezonális árucikkeiket próbálják kedvező, vevőcsalogató áron eladni. Az ilyen emberek megjelenése az ünnepek közeledtével még gyakoribb. Leggyakrabban ágyneműt, ruházati termékeket, kéziszerszámokat, evőeszközöket, optikai- és egyéb orvosi eszközöket, illatszereket kínálnak, amelyeket a mindennapokban használunk.
 
Jellemzőjük, hogy többnyire az utcán szólítják meg a potenciális vevőket, de becsengetnek házakba, lakásokba is. Nagy a kísértés, hiszen rendkívül kedvező árakon kínálják a termékeket, amelyek minősége azonban sok esetben silány. A vásárlást követően szinte semmi esélye sincs annak, hogy újra felbukkannak a környezetünkben az árusok, így cserére vagy panaszra nincs lehetőség.
 
Különösen veszélyes, hogy az idegen személyek különböző indokokra hivatkozva bekéredzkednek a lakásba, majd a kiszemelt értéktárgyakkal vagy készpénzzel távoznak. Éppen ezért a rendőrség felhívja a lakosság figyelmét, hogy az általuk nem ismert személyeket, árusokat a bezárt ajtón kívül várakoztassák. Ha van rá lehetőség, akkor tájékozódjanak a "látogató" kiléte felől vagy gyanús viselkedés esetén hívják a rendőrséget.
 
Többször előfordult már olyan eset, amikor álrendőrök "intézkedtek" vagy az ismeretlenek hivatalos jelleget színlelve beférkőztek a sértettek bizalmába. Bejutottak az otthonukba és különféle értékeket tulajdonítottak el. Ilyen csalás nemcsak a rendőrség tevékenységével visszaélve fordulhat elő, ezért fontos valamennyi szolgáltató alapos ismerete, hogy tudjuk, kivel állunk szemben.
 
A rendőrség munkája összetett, a rendőrök civil ruhában is végezik munkájukat. Legtöbben azonban az egyenruhás járőrökkel találkozunk. Fontos tudni, hogy a rendőrjelvényen minden esetben ötjegyű számnak kell szerepelni és ez a szám mindig egy rendőrhöz tartozik. A civil ruhában dolgozó kollégák is minden esetben kötelesek felmutatni arcképes igazolványukat és jelvényszámukat. Aki gyanús körülményt észlel, azonnal hívja a rendőrséget.
 
A szolgáltatók szakembereiket szintén ellátják a megfelelő igazolványokkal, amelyen fel kell tüntetni a munkát végző személy nevét, a cég megnevezését, elérhetőségét és általában jogosultságát is. Ezt az igazolványt minden esetben el kell kérni tőlük! Érdemes telefonon tájékoztatást kérni az adott cég központjától arról, hogy az adott címen valóban végeznek-e olyan típusú munkálatokat, amilyenre a szakember hivatkozik.
 
Aki bűncselekmény áldozatává válik, igyekezzen minél jobban megfigyelni a tettest és az általa használt jármű típusát, színét, jellemzőjét, esetleg a forgalmi rendszámát. Ezeket a jellemzőket jegyezzék fel és értesítsék a rendőrséget a 107 vagy 112 központi segélyhívó telefonszámon. A rendőrök kiérkezéséig lehetőség szerint ne változtassák meg a helyszint!