Gyökerek és szárnyak
2014-10-28 -
Rohanó mindennapjainkban sajnos egyre kisebb a tere az igazi, tiszta forrásból származó, élőszóval elmesélt népmesének. Óvodánkban kiemelten fontosnak tartjuk a mindennapos mesélést, hiszen a mese a gyermek érzelmi-értelmi-erkölcsi fejlődésének, fejlesztésének egyik legalapvetőbb eszköze. A mesék segítik a gyermek számára túl bonyolult világban való eligazodást, a konfliktusok kezelését, a félelmek legyőzését és segítenek hinni a csodákban. Egyszerre adnak gyökeret és szárnyakat. Tiszteletre, becsületességre, kitartásra, hűségre és szeretetre nevelnek. Optimista életfilozófiájuk és a mesei varázslat erősítik a belső hit, az önbizalom megalapozását. Alakítják a szókincset, fejlesztik a fantáziát, az imaginációt (vagyis belső képalkotást), a memóriát, s a belső feszültségek átkeretezése által gyógyító hatásuk is van.
 
Hagyományainknak megfelelően úgy gondoltuk, ha rövid időre is, visszaforgatjuk az idő kerekét, és óvodánkba hozzuk azt a varázslatot, amiben nincsen más, csak a mese teremtő ereje és a mesemondó hangja által megidézett, s a mesehallgatók képzeletében megelevenedő világ.
 
Benedek Elek születésnapján, a Népmese ünnepén hétmérföldes csizmába bújt intézményünk minden ovisa és dolgozója. Vándor utunkon a Mátyás királyról szóló mesék színhelyeire "látogattunk el". A mesés kalandokra már napokkal előre készültünk tervezéssel, szervezéssel, csoportokon belüli tevékenységekkel, sőt, a gyermekeknek még otthon, családjuk körében is akadt teendőjük a készület jegyében.
 
Szeptember utolsó hetében kiállítást rendeztünk Benedek Elek által írt, illetve Mátyás királyról szóló mesekönyvekből. Minden csoport beszélgetett nemzetünk híres meseírójáról és igazságos királyáról is. Népmeséket hallgattak, mesekönyveket nézegettek, a leendő Budavár tégláit festették, címert és meseillusztrációkat készítettek és természetesen játszottak is a mesékkel. Óvodásaink büszkén szemlélték és mutatták meg szüleiknek is a folyosókon kiállított munkáikat.
 
A Hamvas Béla Városi Könyvtár szervezésének köszönhetően nagycsoportosaink könyvtári környezetben mesehallgatáson is részt vehettek, ami különleges és örömteli élményt jelentett számukra.
 
Kedden az óvoda gyermekei, dolgozói és az érdeklődő szülők a Budai Várrá alakított tornateremben gyűltek össze. Ügyes óvónőink reneszánsz zenészekké válva, gyönyörű muzsikával varázsolták el a hallgatóságot. Az előadás végén felcsendült a Mátyás király mesék közismert szignálja, melynek záró soraira megérkezett maga Mátyás király is, hogy személyesen köszöntse és igazítsa útba a gyerekeket. A mesei kalandozások során a gyermekek megcsodálták óvónőik bábjátékát, megkeresték a Budán szétkergetett kutyákat, babot válogattak Mátyás király levesébe, s számtalan egyéb játékos feladat által szereztek vidám, mesés, értékes élményeket.
 
A programot meseajándékozással zártuk: az óvodások hazavittek egy népmesét, s bízunk benne, hogy este mesehallgatással végződött minden gyermek napja.
 
Az őszinte visszaigazolásoknál – miszerint "szép volt az Óvónéni éneke", "képzeld, minden pecsétet sikerült összegyűjtenem a könyvjelzőmre", "szerinted én is tanulhatok majd gitározni, ha iskolás leszek?" – aligha kívánhatnánk többet. A mag, amit több éve elültettek szárba szökkent, és termőre fordult.
 
Barta Luca, Szivárvány Óvoda