A képírás története
2014-10-28 - A pillanat megörökítésének vágya egyidős az emberiséggel. Maradandó fénykép előállításával annak idején egymással párhuzamosan egyszerre többen is kísérleteztek. A "Matrica" Múzeum új időszaki kiállítása az elmúlt 175 évnek állít emléket, bemutatja a fénykép készítésének hagyományos technikáit és körülményeit.
A legelső fény által rögzített képet, szobájának ablakából, 8 órás expozíciós idővel, a francia Joseph Nicéphore Ni?pce készítette 1826-ban. A széles körben elterjedt fényképészeti eljárás kidolgozója Jacques–Mandé Daguerre volt, akinek felfedezését 1839-ben mutatták be a Francia Akadémián. Találmányát életjáradék fejében megvásárolta és a dagerrotípia vegyi eljárásának részleteit is ismertetve szabad felhasználásra a világnak ajándékozta a francia állam. A fényképezés híre és gyakorlata rohamosan terjedt. Magyarországon elsőként a Hasznos Mulatságok című pesti újság mutatta be a találmányt.
 
A "Matrica" Múzeum időszaki kiállításában a közönség láthat egy berendezett műtermet lámpákkal, műtermi géppel, függönyökkel, posztamensekkel, továbbá bemutatnak egy sötétkamrát az előhíváshoz szükséges eszközökkel, berendezésekkel. Láthatók a fényképkészítési munkákhoz szükséges tárgyak, mint a szárító, a retuspad, a hullámvágó. Olyan érdekességeket is kiállítanak, mint a ferrotípia, az üvegnegatív, és természetesen réges-régi felvételeket is megcsodálhatnak a látogatók.
 
A kiállítás anyaga Szánthó Tibor fényképezőgép-gyűjteményéből, Szeles János György fényképészmester százhalombattai műterméből, valamint Maksay László és fia fényképészmesterek hagyatékából származik. A kiállítás október 22-én nyílt meg és 2015. március 1-jéig lesz látogatható.