Végtisztesség méltányosan
2014-10-22 - Szerencsére ritkán kerülünk olyan helyzetbe, hogy közeli hozzátartozónk temetéséről kelljen gondoskodnunk. Egy százhalombattai eset kapcsán annak próbáltunk utánajárni, mit tehet az ember, hogy ha már temetnie kell, legalább ne vezessék félre, és értékarányos szolgáltatáshoz jusson ezen a kevéssé átlátható piacon.
 
Az eset a következő. Egy helyi családban elhunyt egy idős asszony. Az ügyeletes orvos adott a hozzátartozóknak egy telefonszámot, amelyen megrendelhették a holttest elszállítását. A hozzátartozók a kiérkező alkalmazottaknak azt mondták, mindössze annyit kérnek, vigyék az elhunytat a halottasházba, hamvasztásáról, temettetéséről ugyanis egy ismerős siófoki vállalkozás fog majd gondoskodni. Másnap azonban kellemetlen meglepetés érte őket. A néni maradványait nem találták meg a ravatalozóban. Azt a tájékoztatást kapták, hogy mivel nem az itteni cégtől rendelték a többi szolgáltatást, a Pátyi hűtőházba szállították a testet. Rokonukért tehát Pátyra kellett utazniuk, ráadásul az odaszállításért 40 ezer forintot számolt fel nekik a százhalombattai cég.
 
A család okult az esetből. Amikor néhány hónap múlva újabb idős rokon távozott az élők sorából - ismerős ide, ismerős oda -, a helyi temetkezési vállalkozóval intéztették a végtisztességet. Nem mintha meg lettek volna elégedve vele, de el akarták kerülni a bonyodalmakat.
 
A százhalombattai temetkezési cégeknél érdeklődve megtudtuk, hogy a köztemetőben található ravatalozót természetesen mindenkinek jogában áll igénybe venni - függetlenül attól, kivel intézteti a temetést. A kilenc férőhelyes hűtőház kapacitása bőségesen elegendő, a díja pedig napi ezer forint. Arra viszont érdemes figyelni, hogy amikor szállíttatunk, kifejezetten kérjük, hogy oda vigyék a halottunkat, ellenkező esetben előfordulhat, hogy máshová kerül.
 
Hogy miért, abba most ne menjünk bele! Sokkal fontosabb, hogy kiderítsük, mit lehet tudni a temettetésről úgy általában. Hogyan óvhatjuk meg magunkat attól, hogy a gyászunkat és zavarunkat még kellemetlen és keserű meglepetések is tetézzék, és a végső búcsú esetleg sokkal többe kerüljön, mint amit méltányosnak tartanánk?
 
A Városi Köztemetőt üzemeltető Szákom Nonprofit Kft. tájékoztatása szerint az üzemeltetés során adódó egyes - megfelelő szakvégzettséget igénylő – feladatok elvégzésével temetkezési szolgáltatót bíznak meg. Ennek az alvállalkozónak a feladatai közé tartozik a beszállított elhunytak átvétele, azonosítása, halotthűtőben történő elhelyezése, valamint a halotthűtő üzemeltetése, de a hozzátartozók bármelyik temetkezési szolgáltatót megbízhatják az elhunyttal kapcsolatos bármely ügyük intézésével. A ravatalozót és a halotthűtőt közvetlenül vagy más temetkezési szolgáltatót megbízva, a koncessziós szakalvállalkozón keresztül lehet igénybe venni.
 
Az exitált szállításán és hűtésén kívül számos egyéb teendőre és kellékre van szükség a végtisztességhez. A temetkezési vállalkozások nem teszik közzé az áraikat. Nem feltétlenül azért, hogy bármit és bármennyiért ránk tudjanak sózni, hanem azért, mert rendkívül összetett szolgáltatást végeznek, amelynek nem tenne jót a durva árverseny. Azt ugye, egyébként is tudjuk, hogy nem feltétlenül a legolcsóbb a legjobb.
 
A temetkezési irodákban rendszerint ki vannak függesztve a díjak, amelyekből akár engednek is, hogy a komplett szolgáltatás összege ne legyen ijesztően magas. Érdemes érdeklődni, sőt, ha van időnk és lélekjelenlétünk, többes árajánlatot is kérhetünk.
 
A szektorban dolgozókkal beszélgetve néhány alapbuktatóra is fény derül. Ilyen a szállításra vonatkozó konkrét kívánságunk mellett a temetés időpontjának a kiválasztása. Tudnunk kell, hogy a hétvégi szertartás feláras. Ha a szolgáltató szombati búcsúztatót ajánl, de nekünk a hétköznap is megfelelne, érdemes megvitatni a kérdést.
 
A temettetés buktatóit nem lehet kikerülni – vélekedik egy ercsi vállalkozó, aki 25 éve foglalkozik ezzel a szolid üzletággal. Rengeteg a tapasztalata, és nem érdekelt a százhalombattai versenyben, tehát valószínűleg hihetünk neki. Mint mondja, sokan próbálnak hasznot húzni a halálból. Ezt jelzi, hogy míg egyik egészségügyi intézményben 2-3 ezer forintba kerül a tetem hűtése és szállításra történő előkészítése, a másikban ugyanezért 60 ezret számolnak fel. Vajon miért nem fér bele ez az utolsó szolgáltatás az életen át fizetett társadalombiztosításunkba? Néhány gyakorlati tanáccsal is az esetleges csapdák elkerülése érdekében.
 
Ilyen, hogy szerinte annál a cégnél érdemes megrendelnünk a végtisztességet, amelyik az adott temetőt üzemelteti. Az ugyanis sok munkát és felelősséget is vállal az üzleti előny mellé, és valószínűleg a szükséges szakmai tapasztalatokkal is rendelkezik. A temettetés, a temetőüzemeltetés rendkívül összetett tevékenység, amiből a gyászolók csak nagyon keveset látnak. Nem véletlen, hogy jogszabályban előírt végzettség kell hozzá, aminek öt éves szakmai tapasztalat a feltétele.
 
Következő tanácsa, hogy nézzünk utána a cég múltjának. Aki például harminc éve működik ugyanazon a telephelyen, azt valószínűleg holnap is elérjük az esetleges reklamációnkkal.
 
Harmadik intelme, hogy ha gondozóházban, idősek otthonában helyezzük el a hozzátartozónkat, mindenképp nyilatkozzunk írásban, melyik temetkezési vállalkozással kívánjuk majd eltemettetni. Tegyük meg ezt akkor is, ha kiváló egészségnek örvend, adott esetben ugyanis rengeteg kellemetlenségtől kíméljük meg magunkat. Nem kell például nyomoznunk, hogy kiderítsük, kik és hová vitték elhunytunkat az intézményből, és a szállítási számlák sem okoznak majd keserű meglepetést.