Stádium-est Óvárosban
2014-10-16 - A Stádium Társadalmi és Kulturális Hírlap szerkesztői tartottak szerzői estet az óvárosi szerb közösségi házban október 10-én. A rendezvényen Jankovits Márta és Sinka László elevenítették fel az egykori falu hagyományos életét.
Dr. Fazekas István felelős szerkesztő kiemelte, a folyóirat célja a rendszerváltás óta kialakult értékválság leküzdése, a nemzeti összefogás erősítése. Politikamentessége nem jelent semlegességet, mert vannak olyan helyzetek, amikor ki kell állni bizonyos feladatokért, programokért. Az országos terjesztésű kiadvány Százhalombattán lelt otthonra, egyrészt, mert a szerkesztők, szerzők egy része is itt lakik, másrészt, mert olyan támogató közeget talált itt, amelynek értékrendszerébe illeszkedni képes. A lap mindig megemlékezik egy-egy méltatlanul elfeledett gondolkodóról, illetve művészről. A remittendát a SZISZKI-be, az Arany gimnáziumba és az érdi VMG-be juttatja el a szerkesztőség.
 
A két tősgyökeres "falusival", akik közben a város díszpolgárai lettek, Dobos Ágnes, a múzeum szóvivője beszélgetett. Jankovits Márta beszélt saját életéről, az egykori iskoláról és a falu iparosítás előtti, nyugodt, biztonságos, hagyományokra épülő és kiszámítható világáról. Azt is megemlítette, hogy 1914-2014. Százhalombatta címmel kötet készül az első világháború százéves évfordulója emlékére, amely többek között négy helyi család történetét mutatja be. Mint mondta: lokálpatriótaként, civil aktivistaként, szerzőként, szerkesztőként az az egyik legfontosabb célja, hogy a "Faluban" élők tudják, hol laknak, ne csak alvóhelyük, hanem valódi otthonuk legyen a városrész.
 
Sinka László szemléletes történeteken keresztül elevenítette fel a régi Óvárost, amelyet gyerekként ismert. A hallgatóság szinte maga előtt látta a szépséges Tauber Mária tanárnőt, akibe többen szerelmesek voltak, a hatalmas focimeccseket, amikor a tököliek elözönlötték a falut, Kolosi György tanárurat, akinek egyszerre három diákjából lett NB I-es kézilabdázó, illetve az évezredes "csecsebecséket", amelyek gyakran fordultak ki a Téglagyári-völgy földjéből. Saját életútjáról szólva megemlítette, mennyire bántotta, amikor a várost "a piszkos tizenkettő" között emlegették, és jelenleg, önkormányzati vezetőként mennyire fontosnak tartja az itteni értékek, lehetőségek megmutatását.
A Stádium legújabb lapszámának egyik esszéjét, amely Jókai és Petőfi emberi kapcsolatát elemzi, a szerző, Véghelyi Balázs ismertette, végül Fazekas István is felolvasta a lapban megjelent közéleti versét.