Hatodszor is polgármester Vezér Mihály
2014-10-13 - Az egyelőre nem hivatalos eredmények alapján az Értünk Százhalombattai Közéleti Egyesület egyértelmű sikerét hozta a vasárnapi önkormányzati választás Százhalombattán. A civil szervezet polgármesterjelöltje, Vezér Mihály meggyőző fölénnyel utasította maga mögé kihívóit, a választók 69,7 százaléka szavazott rá. Szabó Zoltán, a Fidesz-KDNP polgármester-jelöltje a szavazatok 21,12 százalékát kapta, míg Jánosi Györgyöt (MSZP) a választók 9,18 százaléka támogatta. A voksolás során nem történt semmi rendkívüli.
Vezér Mihály, aki hatodik ciklusát kezdi a város első embereként, nagy örömét fejezte ki, hogy a szavazók közel 70 százaléka voksolt személyére igennel. Úgy véli, a százhalombattaiak a folytatásra szavaztak, mert úgy látják, jó irányba halad, évről évre szépül és fejlődik a város. Hozzátette, az ÉSZKE győzelme nem kell, hogy elbizakodottságra adjon okot, hiszen a 11 fős testületben egyik jelölőszervezet sem jutott többségi mandátumhoz. Ezt azt jelenti, hogy továbbra is kompromisszumok mentén kell folytatni a képviselő-testületi munkát, értelmes, építő jellegű párbeszéddel, ügyek mentén politizálva.
 
Szabó Zoltán úgy nyilatkozott: a maga részéről fontosnak érzi, hogy tisztességgel végigdolgozta a kampányt, minden tőle telhetőt megtett a sikerért. A szavazatkülönbség közte és a megválasztott polgármester között igen nagy, és pártjának sem sikerült megőriznie az eddigi pozícióját. Elemezni fogják az elért eredményt, levonják a tanulságokat és folytatják az építkezést. Az a három képviselő pedig, aki bejutott a képviselő-testületbe a Fidesz-KDNP jelöltjei közül, folytatja az együttműködést a testület többi tagjával, mert ezt kívánja a város érdeke, fejlődése.
 
Jánosi György, a szocialisták polgármesterjelöltje gratulált Vezér Mihálynak. Több szavazatban reménykedett, de úgy véli, a választás eredményét befolyásolta mindaz, ami az utóbbi időben az MSZP-ben történt országosan, főként Budapest környékén. Mindamellett megköszönte a jelöltek munkáját. "Amit tudtunk, megtettük, ennyire tellett" – mondta. Hozzátette: a pártnak újra kell kezdenie az építkezést, közelebb kell kerülnie az emberekhez, folyamatos kapcsolatban kell maradnia velük és ismernie kell a véleményüket, hogy együttműködés alakulhasson ki az MSZP és a helyi társadalom között.
 
Az 1-es választókerületben Nagy Balázs János (Fidesz-KDNP), a 2-esben Szabó Zoltán (Fidesz-KDNP), a 3-asban Szalai Attila (független), a 4-esben Kovács Lajos (ÉSZKE), az 5-ösben Török Sándor (ÉSZKE), a 6-osban Szél Pál (ÉSZKE), a 7-esben Vezér Mihály (ÉSZKE), a 8-asban Sinka László (ÉSZKE) szerzett egyéni képviselői mandátumot. Rajtuk kívül három képviselő jutott be a töredékszavazatok arányában, Klimsa Arthúr a Jobbik, Pap Miklós a Fidesz-KDNP és Szabó Attila a DK kompenzációs listájáról.
 
Vezér Mihály a hatodik, Török Sándor és Szél Pál a hatodik ciklusát kezdi meg a százhalombattai képviselő-testületben. Kovács Lajos, Szabó Attila és Szalai Attila az 5., Pap Miklós a 4., Nagy Balázs és Szabó Zoltán a 3., Sinka László a 2. alkalommal jutott be a testületbe.
 
Míg országosan 44,29 százalék volt a részvételi arány, Százhalombattán a választásra jogosultak 44,43 százaléka járult az urnákhoz, amely elmarad az előző két önkormányzati választáshoz képest. 2010-ben 50,71, 2006-ban pedig 57,42 százalékos volt a szavazási hajlandóság a városban. A legtöbben a megelőző EP és országgyűlési választáshoz hasonlóan ismét Dunafüreden és Óvárosban éltek a választójogukkal, azon belül is dunafüredi 11. szavazókörbe (VCGGK) mentek el a legtöbben, a jogosultak 54,84 százaléka szavazott.
 
A legnagyobb arányú támogatást Szalai Attila független képviselő érte el a választókerületében, ahol a választók 70,14 százaléka voksolt rá. Rajta kívül kiugróan magas támogatást élveznek az ÉSZKE egyéni jelöltjei is: Szél Pál 52,31 százalék, Kovács Lajos 52,09 százalék, Vezér Mihály 51,55 százalék támogatást kapott a választókerületében.
 
A Pest Megyei Közgyűlésbe is bejutott egy százhalombattai képviselő. Szabó Attila a Demokratikus Koalíció területi listavezetőjeként szerzett mandátumot. A Hírtükör kérdésére elmondta: gratulál a győzteseknek és köszöni a választók támogatását. Örömtelinek tartja, hogy a DK fiatal pártként - október 22-én lesz három éves -, saját jogon nyert mandátumot. A helyi vezetőséggel együtt úgy látja, hogy a következő időszakban tapasztalt képviselőre van szükség, ezért a helyi képviselő-testületben és a megyei közgyűlésben is szeretné ellátni a képviselői feladatokat. Annál is inkább, mivel a DK egyéni képviselőjelöltjei között ő kapta a legtöbb szavazatot a városban. Hozzátette, a megyei közgyűlésben a párt frakcióvezetőjeként fog dolgozni.
 
Eredményesek voltak a nemzetiségi választások is. A görög települési nemzetiségi önkormányzat tagjai: Fekete Miklós, Konsztandinidisz Hrisztosz, Németh Barbara Erzsébet. A román önkormányzat képviselői: Kiss Mária, dr. Sajtósné Király Mariana, Zimmermann Krisztina Szimona. A szerbeket Igmándi Zorán, Radován György és Radován Milán képviseli a következő öt évben.