Generációról generációra
2014-09-29 - Október második hete a nyugdíjasoké, a harmadik pedig a felsősöké és középiskolásoké lesz Százhalombattán, a Barátság Kulturális Központban. A szervezők sokrétű és szerteágazó programokkal csalogatják a különböző korosztályokat, és miként megszokhattuk, Szigetvári József igazgató már a következő lépést tervezi. Szeretné, ha jövőre egymással is találkozna az unokák és nagyszülők generációja.
Nem gigarendezvényekkel, hanem sokféle, más-más érdeklődést kielégítő apró eseménnyel fordul a generációk felé a BKK. A generációs heteket alapos egyeztetés előzte meg. Összehívták a nyugdíjas klubok képviselőit és az iskolák vezetőit, a pedagógusokat, hogy valóban olyasmi szerepeljen a programmozaikban, amire az érintett korosztály kíváncsi, amiben képviselői motiváltak.
 
A kezdeményezésnek pozitív a fogadtatása. Meglepően sok nyugdíjas töltött ki jelentkezési lapot a számukra szervezett "Ki mit tud?"-ra, lelkesen készülnek a hobbikiállításra és a már megszokott odaadással vesznek részt a "Matrica" Múzeum helytörténeti vetélkedőjén, aminek ezúttal a művelődési ház lesz a témája. Nem véletlenül, hiszen 1984-ben, éppen harminc éve adták át az intézményt. Az eltelt harminc év történéseit László Bandy, Takács Péter, Tüske László és Mitták Ferenc közreműködésével elevenítették fel a nyugdíjasok, miközben a könyvtári archívum régi képeit nézegették.
 
Az idősek hetén lesz egyébként egészségnap, színházi előadás és városi idősek bálja is.
 
Az iskolákkal már a tavalyi évben elindult az együttműködés, a nagy versmondásra, a diákszínházra, a Himnuszszavalásra az egész tankerület meghívást kapott. Az idei programokat úgy állították össze, hogy mindenki találjon kedvére valót. Az iskolai hétköznapok zsúfoltak, ehhez kellett alkalmazkodni a tervezés során. Ha csak egy-egy apró eseményre látogat el egy osztály, már az is öröm és eredmény a művelődésszervezők számára. A kínálat meglehetősen gazdag. Lesz interaktív fizikai kiállítás, színházi előadás külön a kisebbeknek és érettebbeknek, rendhagyó irodalomóra, intézménybejárás kulisszatitkokkal.
 
Az utóbbi években az Aranyszívgáláról érkezett a legtöbb pozitív visszajelzés a Summerfest alatt. A hátránnyal élők fellépései sok külföldi és hazai fesztiválvendéget szíven találnak. A sérültek művészi produkciói az osztályfőnöki órákon is előkészíthetnek egy-egy elmélyültebb beszélgetést. Vetélkedő, kincskeresés, mozi és diák DJ-k teszik még színesebbé a diákoknak szervezett közművelődési napokat, amelyekhez a könyvtár történelmi tévhitekkel és helytörténettel foglalkozó előadásokkal, a múzeum pedig első világháborús kiállítással és régészeti parkos élményfoglalkozással járul hozzá.
 
A BKK-ban összevont diák-önkormányzatiülésre is sor kerül, amelyen a tervek szerint a "szomszédolást" is megvitatják a résztvevők. Az elképzelés – amely szintén a BKK-ban született - lényege, hogy a gyerekek végigjárják a másik három iskolát, hogy megismerjék az ott folyó diákéletet. A pedagógusoknak tetszik az ötlet, és úgy tűnik, egyre szorosabban működnek együtt a közművelődési szakemberekkel. A gyerekek kultúrafogyasztó felnőtté nevelése közös érdek és felelősség.
 
A fiatalabb korosztályt célozzák meg az október 3-5-i "Musica Matricana" Kórusfesztivál és Zenei Napok rendezvényei is. Folytatódnak a "zenei villanások" az iskolákban, találkoznak a városban és környékén működő gyermekkórusok, a gálaműsoron pedig a Talamba Ütősegyüttes, illetve Horgas Eszter fuvolaművész is fellép. Utóbbit nem szükséges bemutatni a zeneszerető battai közönségnek, hiszen nem először ad műsort a városban. A Talamba 1999-ben alakult Gödöllőn, a négy ütőhangszeres művész már a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán barátságot kötött. Koncertjeiken a színvonalas zene mellett a látvány is magáért beszél: minden előadásukon több száz hangszert szólaltatnak meg. Október 5-re hangszerbemutató Föld körüli utazásra invitálják a családokat.
 
A zenekedvelőknek egyébként a szombati gálaműsor első feléről sem érdemes lemaradni, a százhalombattai kórusok ugyanis nem mást mutatnak be, mint egy ifjú százhalombattai tehetség, Vajda Zoltán szerzeményeit. A zeneszerzés, zongoraművészet szakos hallgató, aki egyben a Forrás táncosa is, kórusműveivel megnyerte a Zeneakadémia háziversenyét. Azokat elsőként az akadémia kórusa mutatta be, ezúttal pedig az Arany János Általános Iskola és Gimnázium Férfikórusa, a Liszt Ferenc Vegyes Kar, a Canticum Novum Kamarakórus, valamint a Chorus Matricanus Nőikar előadásában hallhatjuk majd őket.