Az új CBA-tól Kurdisztánig
2014-09-18 -
Dr. Vezér Mihály polgármester és Sinka László alpolgármester volt a vendégünk az
Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesület szeptemberi klubnapjának első részében.
 
Polgármester úr tájékoztatójában elmondta, hogy az elmúlt négy év legfontosabb programja Százhalombatta építészeti rendezése volt. Elkészült a városközpont új CBA áruháza, és a lebontott épület helyén közpark létesült. Az önkormányzat a terület megvásárlásával és átadásával járult hozzá a beruházáshoz. A Gesztenyés úton is jelentős munkák folynak. A volt Match üzlet helyén autóparkoló, a rendelőintézet előtt pihenőpark épül medencével, szökőkúttal. Nincs egyelőre konkrét terv a lebontott TIGÁZ épület és a kenyérgyár területével. Ez utóbbi városi tulajdonba kerüléséért mindent meg fognak tenni. A Batta Ipari Park fejlesztésére vonatkozó kérdésre válaszolva elhangzott, hogy itt új gondolkodásmódra van szükség. A még rendelkezésre álló 60-70 hektáros szabad terület hasznosításában az eddiginél nagyobb szerepet kell vállalniuk a befektetőknek.
 
Elkészült a város elmúlt évi zárszámadása, amely a bevételek jelentős csökkenését mutatja. A legfőbb bevételi forrás az iparűzési adó, amelynél a túlfizetések miatt másfél milliárd forintot vissza kell téríteni a vállalatoknak, mindenekelőtt a MOL-nak és a Dunamenti Erőműnek. A csökkenő vállalati eredmények negatív hatásával 2015-ben is számolni kell.
 
Sinka László a battai fiatalok szórakozása, itthon tartása érdekében egy színvonalas ifjúsági klub létrehozását szorgalmazza és egy kérdésre válaszolva elmondta: a volt óvárosi óvoda épületét a sérültek gondozására kell hasznosítani.
 
Kérdés hangzott még el Urbárium infrastruktúrájának fejlesztése, a csőcsorda további sorsa és a Benta-patak helyzete témájában. A válaszokból kiderült, hogy ezek a következő évek megoldandó feladatait jelenthetik.
 
A klubnap folytatásában volt munkaadó cégünk, a MOL Nyrt. aktuális helyzetéről kaptunk tájékoztatást Fasimon Sándortól, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatójától. Sándor közgazdász végzettségű és már az egykori DKV-val is kapcsolatban állt a Mineralimpex Külkereskedelmi Vállalat kőolajbeszerzőjeként.
 
A MOL helyzetének megértéséhez először a nemzetközi olajipari környezetet mutatta be. Európában csökken az üzemanyagok iránti kereslet, a növekedés áttevődött Kínára és Indiára. Kontinensünkön felesleges feldolgozó kapacitások vannak, amit nem bír el a piac, ezért bezárnak finomítók. Az USA-ban több olajfúró-berendezés van, mint azon kívül az egész világon, ha akarná, már ma önellátó lehetne kőolajból és földgázból. Itt jól mennek a finomítók, de emellett nő a földgáz szerepe is. A kedvezőtlen gazdasági környezethez számtalan politikai kockázat is járul. A MOL Csoport számára jelenleg az ukrán-orosz konfliktus jelenti a legnagyobb veszélyt, de meghatározó befektetései vannak Észak-Irakban és Kurdisztánban is.
 
Mit tehet a cég ebben a környezetben? A hangsúly a technológiai fejlesztésen és a hatékonyságnövelésen van. Előbbire példa a gázolajhozam növelése a Dunai Finomítóban (ebből a termékből hiány van a piacon), és a Tiszaújvárosban folyó petrolkémiai beruházás. Itt egy butadiénüzem épül, amelyhez műgumigyártó üzem fog kapcsolódni. Utóbbi megépítésére magyar-japán vegyesvállalatot hoztak létre.
 
A hallgatóság megnyugvással vehette tudomásul, hogy az ország kőolajellátása több oldalról is biztosítva van. Jelenleg a Dunai Finomítóban az Adria vezetéken behozott kurd kőolaj feldolgozása folyik. A földgázkészleteink olyan mértékűek, hogy egy átlagos telet biztosan kibír az ország. A MOL Csoport jellemzői: négy finomító, két petrolkémiai üzem, harmincezer alkalmazott, ezerhétszáz töltőállomás és tizenegy országra kiterjedő működés, így az Közép-Európában megkerülhetetlen, jelentős olajvállalat.
Nekünk, százhalombattai olajos nyugdíjasoknak az előadás zárószavai voltak a legfontosabbak: "Batta, a battai finomító túl kell, hogy éljen mindent, közép- és hosszútávon is."
 
OMNYE