Zsámbéki Színházi Bázis - 36. hét
2014-09-11 -
Programajánló a Zsámbéki Színházi Bázis szeptember 4-től szeptember 13-ig tartó időszakára
Változások!
Kedves Nézőink!
A szeptember 4-5-re meghirdetett Karamazovok elmarad!
A Független Színház: Szent tehenek című előadása szeptember 6-án 19 órakor, a Karaván Művészeti Alapítvány A show folytatódik című előadása szeptember 7-én 18 órakor lesz.
 
Színházi előadások:
Szeptember 6. 19 óra
Független Színház: Szent tehenek
 
Közreműködők: Lakos Száva, Lass Bea, Lakos Fanni, Illés Márton, Balogh Rodrigó, Szegedi Tamás András, Rábavölgyi Tamás, Feldesz Gergő és Kodolányi Sebestyén.
 
"Kedves Látogatók. Önök Magyarország első üzemelő Nemzeti Termelőszövetkezetének (NTSZ) mindennapjaiba nyerhetnek betekintést. A NTSZ nem pusztán a nem egyenlő esélyekkel rendelkező embertársaink sikeres integrációs modellje, hanem egy, minden eddiginél újszerűbb társadalmi rend alapköve. Önök, akik megtisztelnek minket jelenlétükkel, saját szemükkel láthatják, tapasztalhatják, hogy a Nemzeti Együttműködés Pogrom (NEP) keretein belül valósággá vált egy álom: rend van, béke és egyetértés a testekben és lelkekben. Az illiberális nemzetszocialista demokratikus diktatúra építése közös ügy. Köszönjük, hogy minket választott.
 
A NTSZ Elnöke s.k"
 
www.szemetalmok.blogspot.com
 
 
Szeptember 7. 18 óra
Karaván Művészeti Alapítvány: A show folytatódik
 
Egy 18 éves roma fiatalember viszontagságos bukdácsolása a fővárosban
 
Mindig úgy érezzük, hogy "most" különösen aktuális téma a művészet számára a cigányságot sújtó diszkrimináció és rasszizmus. De mikor lehetne aktuálisabb, ha nem "most"? A Karaván Színház új utakat keresett, hogy elkerülje a tematikából adódó sztereotipizálás veszélyeit. A megoldást egy zseniális szerepjáték könyv, a Cigánylabirintus alapötlete adta. Nyári Oszkár rendezésében egy olyan előadás született, amely a cigányok helyzetének problémáját újszerű, figyelemfelkeltő, a nézőket aktivizáló eszközökkel állítja fókuszba, és alkalmas a párbeszéd generálására.
 
Az előadásban azt nézhetjük végig, ahogy egy 18 éves roma fiú a nevelőotthon kapuján kilépve némi pénzzel a zsebében és nagy reményekkel a szívében érvényesülni próbál a nagyvárosban. A keret egy show, amelyben a fiú a játékos. Feladatokat kell teljesítenie, s ezeket az élet mindennapi helyzetei szolgáltatják: albérletkeresés, munkakeresés, munkatársakhoz, szomszédokhoz való viszony, szerelem... Lássuk, hogy boldogul? A játék tétje az ő élete. Ha elbukik, megy a süllyesztőbe. De nyerhet is: ha a nehéz helyzetekben jól helyt áll, sikeres, boldog ember lehet. A feladatokat a játékmester irányítja. A fiú a feladatok során gyakran nehéz döntési helyzetbe kerül. Ilyenkor a nézők piros és zöld szavazólapokkal kifejezhetik, hogy szerintük mi lenne a helyes. Bizonyos pontokon pedig aktívan segíthetik a játékost. Ám rá kell döbbennünk, hogy romaként sokkal nehezebb érvényesülni, mint azt gondolnánk.
 
Amikor a darab próbáin elemeztük a szituációkat, világossá vált számunkra, hogy rendre abszurd helyzetekkel találkozunk. A társulat roma tagjai kivétel nélkül mindannyian megéltek ilyen abszurd eseteket. Ami tehát irracionálisnak és hihetetlennek látszik, az ott van a roma emberek mindennapjaiban. Ezért az adekvát megközelítés az abszurd és a groteszk lett. Mégis a csupasz valóságot mutatjuk be.
 
A roma néző katarzist él át, mert ráismer saját életének helyzeteire, a nem roma néző meg azt kérdezi: lehetséges, hogy a roma fiatalok ennyire esélytelenek? A show folytatódikban hivatásos és amatőr, roma és nem roma színészek játszanak, nem egy jelenetben épp roma színész játszik nem romát. Az alkotók célja az elgondolkodtatás, a párbeszéd generálása, a sztereotípiák megkérdőjelezése, a néző gondolkodásának rebootolása.
 
Nagy örömünkre azt tapasztaltuk, hogy a nézőkben sok mondanivaló és számos kérdés fogalmazódik meg. Az interaktív előadás után lehetőség van a nézői visszacsatolásra egyrészt anonim kérdőív kitöltésével, másrészt az alkotókkal egy beszélgetésen is megoszthatják véleményüket. Egy közös gondolkodásnak, diskurzusnak a lehetőségét ajánljuk fel.
 
Az előadás Kardos Péter és Nyári Gábor Cigánylabirintus című könyve ötletének felhasználásával készült.
 
Írta és rendezte: Nyári Oszkár
Zene: Karavan Familia
Hangeffektek: Fekete János "Jammal"
Fénytechnika: Kalóz István
Vizuális effektek: Papp László, Nagy Zoltán
Kamera: Simara László, Nyári Pál
Színészek: Horváth Gyula, Horváth Kristóf, Dobos Juci/Márton Eszter, Feuer Yvette, Serf Egyed, Jászberényi Gábor, Rácz Panni/Görgényi Fruzsina, Szegedi Tamás, Tóth Géza, Varga Klára/Varga Brigitta, Végh Zsolt, Viktor Balázs
 
 
Kiállítás:
Szeptember 4. 18 óra
Hornok Magdolna: Mesterek, mesterségek című kiállításának megnyitója.
 
A kiállítást megnyitja: Szűcs György, az országos Fémipari Ipartestület és a Dorogi Ipartestület elnöke
Közreműködik: Keresztes Nagy Árpád népzenész, regős, énekmondó
A kiállítás szeptember 4-től szeptember 14-ig lesz látható a Bázis nyitvatartási idejében, hétfő kivételével naponta 10-18 óráig.
 
Színházi jegyárak:
Teljes árú jegy: 2.000Ft
Diákjegy: 1.000Ft
 
Diákjegyet diákigazolvány felmutatásával tudunk biztosítani!
Jegyrendelés:
E-mail: info@zsambekinfo.hu
Telefon: 23 342 318, 30 643 48 48
Az előadások hangárokban, illetve a Bázis területén, szabad téren kerülnek megtartásra, ezért kérjük, vegyék figyelembe a helyszín adottságait és az időjárási viszonyokat!
 
 
További előadások
Szeptember 13. 19 óra
1914
Mándy Ildikó Társulata
Az előadásban résztvevő előadóművészek és szerepeik:
Záhonyi Enikő (színész, énekes), Kertész Endre (cselló), Haraszti-Zwiep Adrienn (táncos)
 
Az előadás munkatársai:
Mándy Ildikó rendező, koreográfus, Márkos Albert zeneszerző, Záhonyi Enikő (szellemi munkatárs) Bánki Róza jelmeztervező, Tzafetás Roland film, videó
1914-ben, azaz 100 éve, hogy kitört az első világháború.
Először csaptak össze ekkora mértékben országok egymással, először halt meg ennyi ember ilyen rövid idő alatt. A háború kitolódott Európán kívüli területekre is és az akkori legmodernebb fegyverekkel vívták meg e küzdelmet.
 
A produkció alkotói az 1914-ben történt világeseményeket, és az időszak személyes családi vonatkozásait dolgozzák fel.
 
A hátország magánemberi tragédiái, a soha ki nem heverhető lelki traumák, a generációkon át vonszolt háborús reflexek, az egyéni helytállás, az egymásrautaltság és az országhatárokon, nemzeti konfliktusokon átívelő emberiesség állnak figyelmünk középpontjában. Mit jelent a háború az emberiségnek, az egyes embernek?
 
A korszakban fejlődött a technika és ezzel együtt az ipar és a szolgáltatások is. Az emberek elkezdtek foglalkozni a politikával. Megszűnt az emberek egyszerű világa, fel kellett venni az új életritmust. 1914-ben sugározták az első rádióműsort a belgiumi Lackenben, megjelent az első kisfilmes fényképezőgép, a Leica, kifejlesztették a gázálarcot, a ragtime zenére táncolt Foxtrott táncot is ekkor mutatták be először, és ekkor készült az első "egész estés" színes film (The World the Flesh and the Devil).
 
A művészetben dúlt az Avantgárd. Az Avantgárd elnevezése, talán nem véletlenül, a francia "avant-garde", "előőrs" katonai műszóból lett. Az avantgárd törekvések rövid ideig tartó, forradalmi lendületű mozgalmakat hoztak létre. Céljuk a lázadás, a hagyományos művészeti formák felbontása és új kifejezésformák keresése. Az irányzatokban többnyire nincs semmi közös, csak a lázadás, a formabontás vagy építés szándéka. Az avantgárd tevékenysége és jelentősége túllép a művészet határain, minthogy a kultúra egészét, magát a társadalmat is át kívánta alakítani.
 
Az előadás gerincét avantgarde alkotók szövegei adják.
 
 
Egyéb programok
Június 10. – Szeptember 14.
Kucsera András festőművész nyitott műhelye a Bázis központi épületében.
Földi Telepítésű Magyar Légvédelem Fegyvernemi Múzeuma
 
A zsámbéki Műemlék Rakétabázis Magyarország első XX. századi műemléke, amely korábban szigorúan titkos katonai objektumként működött és a Budapest körüli légvédelmi rendszer részét képezte a 60-as évektől egészen a 90-es évek végéig.
A Műemlék Rakétabázis 15 hektáros területén belül található hazánk egyetlen Légvédelmi Múzeuma, ahol a hidegháborús időszak félelmetes orosz rakétái, zavarkeltő radarállomásai és csapatvédelmi eszközei láthatók eredeti műemléki környezetben.
A Bázison idegenvezetés is igényelhető, a Rakétabázis kitűnő csapatépítő és rendezvényhelyszín is egyben.
Információ (nyitva tartás, jegyárak):
www.legvedelmimuzeum.hu
 
Próbahelyszín bérlés: májustól októberig, a színházi évadban (július-augusztus) is korlátozott időpontokban!
Rendezvényhelyszín bérlés: tréningek, csapatépítő programok, workshopok, születésnapok, esküvő, forgatási helyszín, terepgyakorlat, járműves találkozók, stb.
Információ: 23 342 318; info@zsambekinfo.hu
 
Köszönjük, hogy lehetőségük szerint beszerkesztik a programajánlót! Képeket tudunk küldeni, interjúk leszervezésében szívesen állunk rendelkezésre!
Amennyiben nem szeretné igénybe venni hírlevelünket, kérem, küldjön üzenetet a szinhazibazis@freemail.hu címre. 
 
 
Zsámbéki Színházi Bázis
Jegyek válthatók a Zsámbéki Tourinform Irodában
Zsámbék, Etyeki u. 2. Tel: 06-23/342-318 és az előadások napján a helyszínen.
Jegyelőrendelés: 06- 23/342-318 Email: info@zsambekinfo.hu
A Zsámbéki Színházi Bázis honlapja:
www.zsambekiszinhazibazis.hu
A programokról felvilágosítás kérhető a Zsámbéki Tourinform Irodában.
Tel.: 23-342-318 és
info@zsambekinfo.hu e-mail címeken.
 
A Zsámbéki Színházi Bázis megközelíthető: Zsámbékot Szomor felé elhagyva, a Fejér megye tábla után jobbra
A Zsámbéki Színházi Bázis GPS koordinátái:
Latitude (szélesség) Longitude (hosszúság)
N 47 33.421 E 18 42.035
 
A rendezvények előtt fél órával SZÍNHÁZI JÁRAT indul a Zsámbéki Művelődési Ház elől ( Etyeki utca 2. ) a Színházi Bázisra, majd az előadások után a Színházi Bázisról indul vissza Zsámbékra vagy Pátyra a helyközi járathoz, amely Budapestre közlekedik.
 
Utolsó helyközi járatok indulása Zsámbékról: 22:30 óra, Pátyról: 23:00 óra.
Pénteken és szombaton 23:40-kor indul az utolsó busz Zsámbékról Pátyon át Budapestre.
A színházjegy nem tartalmazza a személyszállítás díját.