Találkozás egy boldog emberrel
2014-09-10 - Tavaly lett volna 100 éves Márton Béla, Százhalombatta festője. Életéről és munkásságáról igényes, gyönyörű reprodukciókat és CD-t is tartalmazó albumot adott ki az önkormányzat Takács Péter kezdeményezésére és közreműködésével. A könyv bemutatójára sokan kíváncsiak voltak szeptember 8-án az óvárosi közösségi házban.
A kötet létrejöttében szinte kizárólag helyi alkotók közreműködtek. Az életrajzot, amely rövidítve angolul és németül is megjelenik, Takács Péter, a BMK nyugalmazott igazgatója, műbecsüs írta, és ifjú Márton Béla lektorálta. A tervezést és szerkesztést Nagyné Takács Gyöngyvér végezte, a fotókat Ba Norbert, Rádler Csaba, Bozi László készítette, a nyomdai kivitelezés pedig a százhalombattai EFO Kiadó és Nyomda hozzáértését dicséri.
 
A könyvben megjelent Vezér Mihály polgármester visszaemlékezése is Találkozás egy boldog emberrel címmel, és aki ismerte Márton Bélát, tudja, mennyire találó ez a jellemzés. Bár a kalandos sorsú festőművész nem érhette meg a 100. évet, így is kivételesen hosszú és termékeny élete volt. Tizenhárom évesen adott el először képet, a pénzből pedig hónapokig lakmározott a rozsnyói cukrásznál. Nem csinált problémát ott, ahol nem volt, hagyta, hogy arról a párkák gondoskodjanak. Magyarnak született az Egyesült Államokban, a történelmi Magyarországon élt, és évek kérelmezésébe, ügyeskedésébe tellett, mire a hazájából haza sikerült települnie.
 
Közel a hatvanhoz érkezett Százhalombattára. Más ebben az életkorban már a csendes és tisztes visszavonulásra koncentrál, ő terveket szövögetett és tele volt vitalitással – mondta róla a polgármester a könyvbemutatón. Mindig elégedett volt, sosem berzenkedett, panaszkodott, ha elismerést kapott, őszinte szerénységgel fogadta. "Meglátta a színeket és hangulatokat, amelyeket mi nem vettünk észre, egy letisztultabb világra láthattunk általa." A képei hidat képeznek a múlt a jelen és a jövő között.
 
Tavaly Márton Béla Társaság alakult a városban, ugyancsak Takács Péter kezdeményezésére, amely azt a célt tűzte zászlajára, hogy megőrizze a festő emlékét, életművét a jövő generációi számára. A társaság alapító tagjai közé tartozik Vezér Mihály mellett Sinka László és Szél Pál is, akik szintén felszólaltak a könyvbemutatón és örömüket, gratulációjukat fejezték ki. Takács Péter köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak a kötet létrejöttéhez és a Márton Béla Társaság egyéb terveinek megvalósulásához. Egyebek mellett októberben a Magyar Festészet Napja alkalmából a művész életművével foglalkoznak majd a középiskolások és az ifjú művészek. Hangsúlyozta: nem monográfia született, annak megírása valamely fiatal, képzett művészettörténészre vár, aki remélhetőleg szintén városunk szülötte, lakója lesz. (Fotó: Szabó Timi)