Nagy nyárvégi kirándulás
2014-09-05 -
Az Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesülete augusztus 25 - 28 között szervezte idei második, több napos kirándulását. Nagy Nyárvégi Kirándulásunk négy napig tartott, úti célunk ezúttal Magyarország legdélebbi része, a Duna-Dráva Nemzeti Park és az Ormánság volt Horvátországi szomszédolással.
Utunk első állomása Báta, a Duna-Dráva Nemzeti Parkhoz tartozó gemenci erdő mellett a Duna árterének peremén szelíd dombok ölelésében megbúvó falu, a Sárköz legdélebbi települése, már a kelták által is lakott hely volt, érintette a római hadiút is. Báta lakói mindig híven ápolták hagyományaikat, néptánc-csoportjai / Bátai "Sárköz" Néptánc együttes/ szinte az egész országot bejárták. Először a Fekete Gólya Háza múzeumot néztük meg, ami egy olyan XXI. századi élményközpontú múzeum, amely interaktívan ismerteti meg a látogatót a Gemenci erdő növény- és állatvilágával, különös tekintettel a fokozottan védett fekete gólyák szokásaival, életével. Ezután egy vízügyi létesítményt, a bátai szivattyútelepet tekintettük meg, ahol megismerkedhettünk a Sárköz ár- és belvízmentesítésének történetével, a Sió és a Sárvíz szabályozásával és az elmúlt évszázadok és az utóbbi évtizedek vízépítő munkáival. A községben élt és alkotott Czencz János festőművész, a róla elnevezett emlékmúzeumban, az életművét áttekintő kiállításon 26 nagyméretű képet tekinthettünk meg. Ugyanitt, a Népművészeti szobában pedig a festő lánya, Huszákné Czencz Marietta tojásfestési tudományát és sárközi tojásait csodálhattuk meg. A gasztronómia keretében pedig megízlelhettük Huszák Feri bácsi volt dunai hajóskapitány szabadmerítésű, bajai típusú nagyon finom halászlevét, ami metélt tésztás és több féle halból készült, finom helyi borral kiegészítve. A délutáni órákban jó hangulatban érkeztünk szálláshelyünkre, a Villányi-hegység lábánál található mediterrán klímájú városkába, Harkányba. Elfoglaltuk a nagyon színvonalas és kényelmes szállásunkat.
 
Dél-Magyarország e Dráva-menti vidéke történelmi értékekben, néprajzi és kulturális hagyományokban, természeti szépségekben igen gazdag. (A Villányi borvidék és az első Borút méltán ismert Európa szerte.) Az idelátogatókat elbűvölik a hangulatos falvak, középkori várak, festői templomok. Az érintetlen táj és a Duna–Dráva Nemzeti Park védett természeti értékei kellemes kikapcsolódást és pihenést nyújtanak a vendégek számára és felejthetetlen élménnyé varázsolják az itt eltöltött időt.
 
Az ország távolabbi tájairól az ideérkezőknek a táj szépsége, és az itt fellelhető építészeti, kulturális örökség mellett érdekes lehet a határok közelsége. Horvátország közeli kirándulóhelyei, látnivalói ugyanolyan elérhető közelségbe kerülnek, mint hazánk nevezetességei. Érdemes tehát egy hosszabb itteni pihenés alatt kicsit körülnézni az országhatárok túloldalán is, de a határ innenső oldalán, a szintén számos értékes helyszínt és élményt nyújtó közeli helyeken is.
 
Kirándulásunk 2. napján Horvátországban jártunk, Kelet-Szlavónia legnagyobb városában.
Megtekintettük Eszék új városközpontját, majd néhány órás Dráva parti séta után az óvárost néztük meg. Eszék - az egykori magyar Dráva parti város, ma Horvátország része - szebb napokat élt meg, de így is gyönyörű óriási parkjaival és zöldterületeivel. Városnézésünk során megtekintjük a város szimbólumaként ismert Szent Péter és Pál katedrálist, majd a Hild József tervezte Vármegyeháza klasszicista épületét. Minden várost feldob a vízpart, Eszék Dráva partja is nagyon hangulatos, sétánk során erről magunk is meggyőződhettünk, de ami igazán gyönyörű, az az óváros volt. Az óvárosban természetesen nagyon erősek a Monarchia nyomai. Sajnos a Délszláv háborúé is... A gyönyörű ódon falakon még mindig meglátszanak a lövések nyomai, sőt ez a város életére is nagy hatással volt. Érdemes mindenkinek ellátogatnia ide és megcsodálnia ezt a gyönyörű horvát-magyar várost! Délután Djakovó püspöki székhely, kedves sétálóutcájával ejtett ámulatba valamennyiünket. Sajnos, a Vukovári programunk időhiány miatt elmaradt. Idegenvezetőnk tájékoztatása szerint Vukovárt szinte a földdel tették egyenlővé, talán jobb is, ha nem láthattuk.
 
A harmadik napon az Ormánság legszebb faragott kazettás templomait néztük meg és a Dráva kiöntéses, mocsaras területére épült két kis ormánsági falut, Kóróst és Kovácshidát. Az Ormánság szélén fekvő pici falvak különlegességei a fakazettás mennyezetű késő barokk stílusú református templomaik. Ezt követően hajókiránduláson vettünk részt a Dráva-folyón. A Szirén nevű 45-fős sétahajó fedélzetéről tekinthettük meg az érintetlen Dráva-vidéket, madár és állatvilágát. Sajnos, a hajókirándulást végig kísérte az eső, de a Dráva-part szépsége kárpótolt bennünket, a hajósok pedig nagyon kedvesek voltak. Délután felkerestük a villányi borvidéket, Villánykövesdet, ahol igen nagy hagyományai vannak a borászatnak, szinte nincs olyan ember a településen, aki legalább hobbiszinten ne foglalkozna borkészítéssel.
 
Az utolsó nap a Siklósi térséget kerestük fel. Máriagyüd, majd a siklósi vár következett. Siklós mindig egy darabja a magyar történelemnek. A máriagyűdi kegytemplom pedig Magyarország egyik legkedveltebb zarándokhelye. Nagy élmény volt. Láttuk a Dzsámit és meglepetés programként a szerb templomot is. Végül az Akasztófa-dűlőbe, a Joó pincébe mentünk, ahol igen szívélyes fogadtatásban volt részünk.
A Duna-Dráva Nemzeti Park és környéke olyan lehetőségeket kínált tájvédelmi körzeteinek, valamint számos további természeti és kulturális értékének a megismerésére, amihez több nap szükségeltetik, ehhez egy ilyen kirándulás természetesen nem elegendő, azonban sikerült mégis megtalálnunk a számunkra legmegfelelőbbeket, olyan programok, látnivalók részesei lehettünk, amelyek emlékezetessé tették az itt eltöltött időt. Lehetőségünk nyílt megismerni a Duna-Dráva Nemzeti Park egyes egyedülálló természeti és kultúrtörténeti értékeit. Újabb felejthetetlen élményekkel gazdagodva tértünk vissza megszokott mindennapjainkhoz. Csak ajánlani tudjuk mindenkinek!
 
Kirándulásunk jó folytatása volt a már hagyományos nyárvégi utazásainknak és mindenki nagyon jól érezte magát. Köszönjük Gyöngy Mártonnak, egyesületünk szervezőjének, mert az egész programot tőle kaptuk, bár ő most ezen sajnos nem tudott részt venni.
 
OMNYE